J e g y z ő k ö n y v
A Fővárosi Közgyűlés 2015. szeptember 2-án (szerdán) a Városháza Dísztermében (Bp. V., Városház u. 9-11. I. emelet) megtartott üléséről.
J e l e n v a n n a k:
Tarlós István, dr. Bácskai János, dr. Bagdy Gábor, Borbély Lénárd, Bús Balázs, Csárdi Antal, Gajda Péter, Geiger Ferenc, Gy. Németh Erzsébet, Hajdu László, Hassay Zsófia, dr. Hoffmann Tamás, Horváth Csaba, Karácsony Gergely, Karsay Ferenc, dr. Kocsis Máté, Kovács Péter, Kovács Róbert, dr. Láng Zsolt, dr. Nagy Gábor Tamás, Orbán Gyöngyi, Pokorni Zoltán, Riz Levente, Szabados Ákos, Szaniszló Sándor, Székely Sándor, Szentgyörgyvölgyi Péter, Tokody Marcell, dr. Tóth József, dr. Trippon Norbert, Ughy Attila, Vattamány Zsolt, Wintermantel Zsolt (33)
Tanácskozási joggal jelen vannak:
Sárádi Kálmánné dr. főjegyző, dr. Szeneczey Balázs főpolgármester-helyettes, Szalay-Bobrovniczky Alexandra főpolgármester-helyettes, a Főpolgármesteri Hivatal aljegyzői, főosztályvezetői, a fővárosi tulajdonú gazdasági társaságok vezetői, a nemzetiségi önkormányzatok képviselői, East-Audit Igazságügyi Adó-, Járulék és Könyvszakértő Tanácsadó Zrt. képviselője.
ELNÖK: Tarlós István
(A szavazatok mellett zárójelben a Mötv. 47. §-a alapján a főváros lakosságszámának százalékos aránya szerepel.)
(Az ülés kezdetének időpontja: 9 óra 11 perc.)
TARLÓS ISTVÁN főpolgármester, a továbbiakban ELNÖK: Jó reggelt kívánok! Tisztelt Közgyűlés! Nem áll módunkban tovább várni. Megállapítom, hogy határozatképes a Közgyűlés.
2015. május 27-én és június 23-án Tokody Marcell képviselő úr hozzám intézett kérdéseire a választ írásban megkapta. A következő kérdéseit menetrendszerűen beadta: BKV-TraffiCOM szerződések, BKV bérlet bemutatása, a Népliget helyreállítása és a Temetkezési Intézetnél valamilyen hiányosságok kivizsgálása; Gy. Németh Erzsébet képviselő asszony pedig a XVIII. kerületi szennyvízcsatorna-hálózat kiépítésével kapcsolatban. Kérdéseikre a választ az SZMSZ szerint írásban 30 napon belül megkapják.
Bejelentem, hogy az előterjesztő a 27. napirendi pontot a Rudas fürdővel kapcsolatban a mai ülésen visszavonja.
Horváth Csaba képviselő úr!
HORVÁTH CSABA (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Közgyűlés! Főpolgármester Úr! Egy javaslatot szeretnénk tenni, amelyben a budapesti közlekedési beruházásokkal kapcsolatos vizsgálat elvégzésére kérnénk fel főpolgármester urat. Tavasszal volt egy közgyűlési vita, hogy milyen iskola szerint kell a közlekedési beruházásokat elvégezni. Volt egy akceptálható véleménye a főpolgármester úr vezette fővárosi vezetésnek, hogy a korábbi gyakorlat, amely alapvetően egymás utáni ütemezésekre bontotta ezeket a beruházásokat, és igaz, elnyújtva okozott közlekedési nehézséget, viszont a blokkolásokat elkerülte.
Volt egy új iskola, ahogy ön is említette, miszerint önök inkább egyszerre blokkolnak teljes keresztmetszeteket, ami a budai fonódó, a Margit híd, a 4-6-os villamos és a Széll Kálmán tér egyidejű beruházásánál merült fel legélesebben, és azt mondták, hogy viszont ezért cserébe, hogy blokkolják, az a lehető legrövidebb ideig fog tartani. Nemcsak hogy a turistáknak nem sikerült dugómentesen közlekedni a városban, ahogy ezt ígérték, hanem sajnos az iskolakezdés is úgy történt meg, hogy ezek a beruházások többhetes, illetve több hónapos késedelemben vannak, de különösen érthetetlen beruházások is történnek, mint a Gábor Áron útnak a néhány nappal az iskolakezdés előtti felbontása, vagy a Szilágyi Erzsébet fasor környéki felbontások, vagy éppen a BAH-csomópontnál. Ezek mind-mind arra mutatnak, hogy vagy a felfogásban, vagy a szervezésben lehet valami rendszerhiba.
Tehát én most nem a politikai vetületeit akarom idecitálni, hanem tényleg egy tárgyszerű vizsgálatot szeretnék, ha a főpolgármester úr elvégeztetne és erről a következő közgyűlésen beszámolna, hogy a különböző koncepciók és azoknak a gyakorlati megvalósítása hogyan szolgálja leginkább a budapestieket, és hogyan éri el, hogy a lehető legkisebb mértékű fennakadások alakuljanak ki. Tudjuk, hogy dugók márpedig vannak, különösen beruházások esetében, de mégiscsak nézzük meg, hogyan lehetne ezeket minimalizálni. Mivel kipróbáltuk mind a két módszert, mind a két módszernek vannak kritikái, az a kérésünk, hogy ezt egy célvizsgálattal a főpolgármester úr tekintesse át, és majd ezt követően térjünk erre vissza.
Ezért a benyújtott javaslatunkat kérném az 5. számú napirendi pontként felvenni és megtárgyalni. Köszönöm a megértését.
ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Mivel hasonló kaliberű beruházások korábban nem voltak, csak erre vonatkozó ígéretek, ezért megfelelő tapasztalat nincs ebben. Mindazonáltal a javaslatáról a Közgyűlés szavazni fog.
Gy. Németh Erzsébet képviselő asszony!
GY. NÉMETH ERZSÉBET (DK): Köszönöm szépen a szót, főpolgármester úr. Szerencsére én időben elküldtem az előterjesztésemet, így a mai napirenden szerepel, illetve remélem, hogy a fideszes többség támogatni fogja ennek a napirenden tartását. Ez egy vizsgálóbizottságra tett javaslat, ami azt lenne hivatott kivizsgálni, hogy az M3-as metróvonallal kapcsolatban miért úgy döntött a Fővárosi Közgyűlés, hogy csak a felújítást támogatja és meg sem vizsgálja azt, hogy egyáltalán új kocsik beszerzésére van-e lehetőség.
Az előterjesztésemnek - amit két héttel ezelőtt kellett megírnom, mert a hivatali rend szerint akkor lehet leadni napirendi javaslatokat - különös aktualitást ad az, ami a hétvégén kitört a főpolgármester úr és a kancelláriaminiszter, Lázár úr között, amikor is volt egyfajta üzengetés a sajtóban, hogy vajon a kormány felelőssége, vagy pedig a főváros felelőssége az, hogy szó nem lehetett arról, hogy új járműszerelvényeket vegyünk a 3-as metróra. Azt gondolom, ez a vizsgálóbizottság erre is választ tudna majd adni, hogy főpolgármester úrnak van-e igaza és tényleg a Fővárosi Önkormányzat részéről volt olyan javaslat a kormány elé, amelyben az új járműbeszerzésről is szó volt, és a kormány döntött így, vagy Lázár miniszter úrnak van igaza, aki azt mondja, hogy a főváros már kizárólag a felújítást javasolta.
Én ebben az ügyben jóhiszemű vagyok és szeretnék az akkori, előző Közgyűlésnek hinni. Az előző Közgyűlés 2014. augusztus 25-én egy olyan döntést hozott - az előterjesztés címe az volt, hogy "Javaslat az M3-as metróvonal infrastruktúrájának és járműparkjának megújításával kapcsolatos feladatok végrehajtására" -, amelyben azt gondolom, hogy az új járműbeszerzés is benne van. Ha ez így volt, akkor azt szeretném, hogy ez a vizsgálóbizottság vizsgálja azt ki, hogy hol, hogyan és miként változott meg ez a döntés, magyarul hogy a Fővárosi Közgyűlés elé, már csak és kizárólag az új testület elé a járműfelújítás került, nem pedig az, hogy új járműszerelvényeket vásároljunk. Az azóta felmerült példák, Szentpétervár, Párizs példája, illetve az, hogy kiderült, nem lehet 60 milliárdból megúszni ezt a felújítást, illetve a hitelfelvétel hatalmas költsége azt mutatja, hogy jobban járt volna a város, ha új járműszerelvényeket veszünk a 3-as metróra, nem pedig a régi, akár 50 éves kocsikat újítjuk fel.
Kérem az előterjesztés támogatását. Köszönöm.
ELNÖK: Természetesen erről is szavazni fog a Közgyűlés, képviselő asszony. Ha ön áttanulmányozta volna az anyagot, ami rendelkezésre áll a Városházán, akkor ezt a kérdést fel sem tenné. Ha elolvasta volna az Origót, ami idéz az én levelemből, amit miniszter úrnak írtam 2014-ben, talán januárban, hogy a főváros műszaki-gazdasági okokból elsősorban az új szerelvények beszerzését támogatja, akkor ezt a kérdést nem tenné föl. Szerintem ön is tisztában van ezzel, csak teszi, amit ellenzékiként gondolja, hogy tennie kell. Hiszen amit kérdez, az egészen nyilvánvaló, egyébként a kormányhatározatból is kiderül, amit bárki elővehet, ami meg úgy szól, hogy tanulmányozta a kormány a főváros javaslatait, amelyek közül a felújítást támogatja.
Egyébként elfogadtuk a kormány döntését, mert az infrastruktúrát is fel kell újítani, ugyanis nem most kezdődött ez a probléma. Ön talán nem tudja, de előttünk 20 évvel volt egy másik garnitúra meg egy másik városvezetés. Elhiszem, hogy ön nem tud erről, de most elmondom önnek.
Ez a korábbi városvezetés és Közgyűlés pont húsz éven keresztül egyetlenegy mondatot és egyetlenegy közgyűlési napirendi előterjesztést nem szentelt a 3-as metrónak, csak a 4-es metrót erőltette. Ezért abban, hogy ez a helyzet előállt, az előttünk lévő garnitúrának kimondhatatlanul nagy felelőssége van. Elmondhatatlanul nagy! Fel nem mérték a veszélyt, nem foglalkoztak vele, azt kell mondjam önnek, hogy bűnös mulasztást követtek el. Bűnös mulasztást!
Ami pedig a felújítást illeti: azért nem vitatkoztunk nagyon a kormánydöntéssel, mert úgy tűnik, hogy a kormány elsősorban uniós, ha nem, akkor állami forrást biztosít az infrastruktúra felújítására, ami további legalább 130 milliárd forint. Hogy ebbe és az IKOP keretei közé nem fér be még az új szerelvények vásárlása is, ez legalábbis számtani alapon többé-kevésbé elfogadható. Tehát mi is teljes egyértelműséggel írásban rögzítve az új szerelvényeket tartottuk jobbnak, de valamit tenni kell. Itt középtávon emberéletekről van szó, és ha az előttünk járókat ez nem izgatta, akkor mi szeretnénk foglalkozni vele. Lehet ezt kritizálni, lehet elolvasni szerződéseket, és nem megérteni, hogy mit jelentenek a szerződésben foglaltak, de valamit tenni kell. Annyit tudunk tenni, amennyi a mozgásterünkben áll.
Még valamit hadd mondjak. Olvasok itt híreket arról, hogy akár 82 milliárd is lehet a szerelvényfelújítás, és az már majdnem annyi, mint az új szerelvények. Hát persze, ezt az gondolja így, aki az általános iskola negyedik osztályában megbukott számtanból. Én tudom, hogy vannak ilyen emberek, csak a következőről van szó. A szerződésnek ez az opcionális kitétele arra az esetre vonatkozik, ha a vonal meghosszabbítására is sor kerülne. Akkor a felújítás valóban többe kerülne, mert több szerelvényt kellene felújítani. Csak akkor nem lehet ám a rövid szakasz új szerelvényeivel foglalkozni, nem fogja elhinni, akkor új szerelvényből is több kellene azon a szakaszon, nemcsak felújítottból, és akkor nem 90 milliárd lenne az új szerelvények ára, hanem annak megfelelően az is tovább növekedne. Vagyis azt mondani, hogy a felújítás annyiba kerül, mint az új szerelvények vásárlása, annak két oka lehet: tájékozatlanság vagy szimpla butaság. Nem tudok mást mondani.
Én nem akarom minden határon túl védeni azt az álláspontot, hogy felújítás, csak azt mondom, hogy a felújítás is jobb annál, mintha semmi nem történik. Attól kezdve, hogy állami garanciát csak a felújításra kapunk, ez egy kényszerpálya, Mindazonáltal a Közgyűlés az ön javaslatáról szavazni fog.
Lezárom a napirend előtti vitát, hiszen nincs több kérdés és javaslat. Kérem, hogy először Horváth Csaba képviselő úr javaslatáról szavazzunk, hogy kívánjuk-e ezt napirendre venni.
A szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalma:
A Fővárosi Közgyűlés napirendjére veszi a "Javaslat a budapesti közlekedési beruházások megvalósításával kapcsolatos vizsgálat elvégzésére" című előterjesztést.
Indítsuk a gépet és szavazzunk! (Szavazás.)
H a t á r o z a t
a Fővárosi Közgyűlés
1072/2015.(IX.2.) úgy dönt, hogy nem veszi napirendjére a
Főv.Kgy.h. "Javaslat a budapesti közlekedési beruházások megvalósításával kapcsolatos vizsgálat elvégzésére" című előterjesztést.
[11
igen (21,93 %), 17 ellenszavazat (58,85 %),
3 tartózkodás (10,47 %)]
ELNÖK: 11 igen szavazattal, 17 nem ellenében, 3 tartózkodás mellett elutasította a Közgyűlés Horváth Csaba javaslatát.
Szeretném kérni, hogy szavazzunk Gy. Németh Erzsébet képviselő asszony javaslatáról, hogy kívánjuk-e napirenden tartani.
A szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalma:
A Fővárosi Közgyűlés úgy dönt, hogy napirenden tartja a "Javaslat vizsgálóbizottság létrehozására az M3 metróvonalon üzemelő járműpark korszerűsítése tárgyában" című előterjesztést.
Indítsuk a gépet és szavazzunk! (Szavazás.)
H a t á r o z a t
a Fővárosi Közgyűlés
1073/2015.(IX.2.) leveszi napirendjéről a "Javaslat vizsgálóbizottság
Főv.Kgy.h. létrehozására az M3 metróvonalon üzemelő járműpark korszerűsítése tárgyában" című előterjesztést.
[11
igen (21,93 %), 17 ellenszavazat (65,75 %),
3 tartózkodás (4,53 %)]
ELNÖK: 11 igen szavazattal, 17 nem ellenében, 3 tartózkodás mellett levette a napirendről a Közgyűlés Gy. Németh Erzsébet javaslatát.
Kérem, hogy a módosított napirend egészéről szavazzunk.
A szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalma:
A Fővárosi Közgyűlés az ülés napirendjét az alábbiakban állapítja meg:
1. Javaslat munkavállalói küldött megválasztására az FKF Nonprofit Zrt. felügyelőbizottságába
2. Javaslat a Magyar Református Szeretetszolgálat Alapítvány támogatására
3. Javaslat Budapest főváros csatlakozására a GDCO várostervezési és fejlesztési világszervezethez
4. Tájékoztató a tranzitzónák (ideiglenes szociális létesítmények) kialakításával és működésével összefüggésben megtett intézkedésekről, és javaslat a feladattal összefüggésben felmerült többletköltségek biztosítására
5. Javaslat a 2014. évi "847402 Bűnmegelőzési keret" terhére nyújtott támogatások beszámolójának elfogadására
6. Javaslat a Budapest Főváros Önkormányzata és a Budapest Főváros Kormányhivatala közötti együttműködési, továbbá helyiségre és tárgyi eszközökre vonatkozó ingyenes használati megállapodás jóváhagyására
7. Javaslat a XVI. kerületi Önkormányzat közigazgatási területén lévő egyes helyi jelentőségű közparkok tulajdonjogának átruházására
8. Javaslat a BFVK Zrt. 2015. évi éves szerződésének 2. számú módosítására
9. Javaslat a Helyi Adók Információs Rendszere (HAIR) 2016. évi üzemeltetése fedezetének biztosítására
10. Budapest VI. kerület, Rippl Rónai utca 22-26. szám alatti ingatlan meghatározott részének alkalmi célú igénybevétele filmforgatás céljára
11. Javaslat a "Budapest főváros közigazgatási területén a közterületek azon részének kijelöléséről, ahol az életvitelszerűen megvalósuló közterületi tartózkodás jogellenesnek minősül" című 77/2013. (XII. 3.) Főv. Kgy. rendelet módosítására
12. Javaslat a Cséry-telepre vonatkozó kárelhárítási és rekultivációs terv elkészítéséhez szükséges döntések meghozatalára
13. Javaslat a 2015. július 8-i viharkárhoz kapcsolódó vis maior támogatás igénylésére
14. Javaslat a Budapest főváros építészeti örökségének fővárosi helyi védelméről szóló 37/2013. (V. 10.) Főv. Kgy. rendelet módosítására
15. Javaslat partnerségi megállapodás megkötésére Budapest Főváros Önkormányzata és a Climate-KIC szervezet között, valamint konzorciumi megállapodás megkötésére a Climate-KIC SOLSUN c. projekthez kapcsolódóan
16. Javaslat a BFVT Kft. 2015. évi éves közszolgáltatási szerződésének 1. sz. módosítására
17. Javaslat "A fővárosi házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési rendszer kialakítása" című projekt támogatási szerződésének 6. sz. módosítására
18. Javaslat a "Hulladék lerakástól történő eltérítéshez szükséges eszközök beszerzése - a fővárosi hulladékgazdálkodási rendszer eszközparkjának fejlesztése és informatikai korszerűsítése" című projekt támogatási szerződésének 2. sz. módosítására
19. Javaslat előzetes kötelezettségvállalásra a közlekedési jelzőlámpák 2016. évi áramvásárlásáról szóló szerződésének megkötése céljából
20. Javaslat a Centrál Színház Nonprofit Kft. alapító okiratának módosítására a Cégbíróság döntése alapján
21. Javaslat a Fővárosi Önkormányzat intézményvezetői személyi kérdéseivel kapcsolatos döntések meghozatalára
22. Javaslat a "Pénzügyi tanácsadó szolgáltatások ellátása" tárgyú uniós eljárási rend szerinti nyílt közbeszerzési eljárás indításának jóváhagyására
23. Javaslat kulturális nonprofit kft. ügyvezetőjének munkavégzésre irányuló további jogviszonyaival kapcsolatos döntésre
24. Javaslat a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány 2014. évi beszámolójának jóváhagyására és támogatásával kapcsolatos elszámolásának elfogadására
25. Javaslat a Fővárosi Önkormányzat részvételére a Horizont 2020 a "közúti projektek fenntarthatósági hatásvizsgálat egységes módszertanának kidolgozása (Sustainable Impact Assesment Methodology for road projects - SIAM)" című projektben
26. Javaslat a Nemzetközi Migrációs Szervezet által a Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alapra beadott pályázathoz való csatlakozásra
27. Jelentés lejárt határidejű határozatok végrehajtásáról
Indítsuk a gépet! (Szavazás.)
H a t á r o z a t
a Fővárosi Közgyűlés
1074/2015.(IX.2.) az ülés napirendjét az alábbiakban állapítja meg:
Főv.Kgy.h. 1. Javaslat munkavállalói küldött megválasztására az FKF Nonprofit Zrt. felügyelőbizottságába
2. Javaslat a Magyar Református Szeretetszolgálat Alapítvány támogatására
3. Javaslat Budapest főváros csatlakozására a GDCO várostervezési és fejlesztési világszervezethez
4. Tájékoztató a tranzitzónák (ideiglenes szociális létesítmények) kialakításával és működésével összefüggésben megtett intézkedésekről, és javaslat a feladattal összefüggésben felmerült többletköltségek biztosítására
5. Javaslat a 2014. évi "847402 Bűnmegelőzési keret" terhére nyújtott támogatások beszámolójának elfogadására
6. Javaslat a Budapest Főváros Önkormányzata és a Budapest Főváros Kormányhivatala közötti együttműködési, továbbá helyiségre és tárgyi eszközökre vonatkozó ingyenes használati megállapodás jóváhagyására
7. Javaslat a XVI. kerületi Önkormányzat közigazgatási területén lévő egyes helyi jelentőségű közparkok tulajdonjogának átruházására
8. Javaslat a BFVK Zrt. 2015. évi éves szerződésének 2. számú módosítására
9. Javaslat a Helyi Adók Információs Rendszere (HAIR) 2016. évi üzemeltetése fedezetének biztosítására
10. Budapest VI. kerület, Rippl Rónai utca 22-26. szám alatti ingatlan meghatározott részének alkalmi célú igénybevétele filmforgatás céljára
11. Javaslat a "Budapest főváros közigazgatási területén a közterületek azon részének kijelöléséről, ahol az életvitelszerűen megvalósuló közterületi tartózkodás jogellenesnek minősül" című 77/2013. (XII. 3.) Főv. Kgy. rendelet módosítására
12. Javaslat a Cséry-telepre vonatkozó kárelhárítási és rekultivációs terv elkészítéséhez szükséges döntések meghozatalára
13. Javaslat a 2015. július 8-i viharkárhoz kapcsolódó vis maior támogatás igénylésére
14. Javaslat a Budapest főváros építészeti örökségének fővárosi helyi védelméről szóló 37/2013. (V. 10.) Főv. Kgy. rendelet módosítására
15. Javaslat partnerségi megállapodás megkötésére Budapest Főváros Önkormányzata és a Climate-KIC szervezet között, valamint konzorciumi megállapodás megkötésére a Climate-KIC SOLSUN c. projekthez kapcsolódóan
16. Javaslat a BFVT Kft. 2015. évi éves közszolgáltatási szerződésének 1. sz. módosítására
17. Javaslat "A fővárosi házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési rendszer kialakítása" című projekt támogatási szerződésének 6. sz. módosítására
18.
Javaslat a "Hulladék lerakástól
történő eltérítéshez szükséges eszközök beszerzése - a fővárosi
hulladék-gazdálkodási rendszer eszközparkjának fejlesztése és informatikai
korszerűsítése" című projekt támogatási szerződésének
2. sz. módosítására
19. Javaslat előzetes kötelezettségvállalásra a közlekedési jelzőlámpák 2016. évi áramvásárlásáról szóló szerződésének megkötése céljából
20. Javaslat a Centrál Színház Nonprofit Kft. alapító okiratának módosítására a Cégbíróság döntése alapján
21. Javaslat a Fővárosi Önkormányzat intézményvezetői személyi kérdéseivel kapcsolatos döntések meghozatalára
22. Javaslat a "Pénzügyi tanácsadó szolgáltatások ellátása" tárgyú uniós eljárási rend szerinti nyílt közbeszerzési eljárás indításának jóváhagyására
23. Javaslat kulturális nonprofit kft. ügyvezetőjének munkavégzésre irányuló további jogviszonyaival kapcsolatos döntésre
24. Javaslat a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány 2014. évi beszámolójának jóváhagyására és támogatásával kapcsolatos elszámolásának elfogadására
25. Javaslat a Fővárosi Önkormányzat részvételére a Horizont 2020 a "közúti projektek fenntarthatósági hatásvizsgálat egységes módszertanának kidolgozása (Sustainable Impact Assesment Methodology for road projects - SIAM)" című projektben
26. Javaslat a Nemzetközi Migrációs Szervezet által a Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alapra beadott pályázathoz való csatlakozásra
27. Jelentés lejárt határidejű határozatok végrehajtásáról
[23
igen (78,34 %), 1 ellenszavazat (0 %),
8 tartózkodás (18,12 %)]
ELNÖK: 23 igen szavazattal, 1 nem ellenében, 8 tartózkodás mellett elfogadta a Közgyűlés a napirendet.
1. napirendi pontunk munkavállalói küldött megválasztása az FKF felügyelőbizottságába.
A napirend 1./ pontja: Javaslat munkavállalói küldött megválasztására az FKF Nonprofit Zrt. felügyelőbizottságába
ELŐTERJESZTŐ: Tarlós István
TARLÓS ISTVÁN főpolgármester: Kérdezem, hogy van-e kérdés, hozzászólás. (Nincs jelentkező.)
A szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalma:
A Fővárosi Közgyűlés Budapest Főváros Önkormányzata vagyonáról, a vagyonelemek feletti tulajdonosi jogok gyakorlásáról szóló 22/2012. (III. 14.) Főv. Kgy. rendelet 57. § (2) bekezdésében foglaltak alapján, a Budapesti Városigazgatóság Holding Zrt. alapszabályának VI. 1. zb.) pontjában a Budapesti Városigazgatóság Zrt. igazgatóságától elvont hatáskörében eljárva úgy dönt, hogy
- megválasztja a Fővárosi Közterület-fenntartó Zártkörűen Működő Részvénytársaság felügyelőbizottságába Nagy László Albert (1181 Budapest, Dobozi út 77., an.: Tóth Éva) munkavállalói küldöttet 2015. szeptember 2. - 2019. október 31. napjáig terjedő időtartamra. Díjazását a többi felügyelőbizottsági tag díjazásával megegyezően, havi 150.000 Ft összegben állapítja meg.
- Felkéri a főpolgármestert, hogy az alapítói döntésről a Társaság vezérigazgatóját értesítse annak érdekében, hogy a Társaság jogi képviselőjének közreműködésével gondoskodjon a személyi változás Cégbírósághoz való bejelentéséről.
Határidő: 30 nap
Felelős: Tarlós István
Indítsuk a gépet és kérem, hogy döntsenek! (Szavazás.)
H a t á r o z a t
a Fővárosi Közgyűlés
1075/2015.(IX.2.) Budapest Főváros Önkormányzata vagyonáról, a
Főv.Kgy.h. vagyonelemek feletti tulajdonosi jogok gyakorlásáról szóló 22/2012. (III. 14.) Főv. Kgy. rendelet 57. § (2) bekezdésében foglaltak alapján, a Budapesti Városigazgatóság Holding Zrt. alapszabályának VI. 1. zb.) pontjában a Budapesti Városigazgatóság Zrt. igazgatóságától elvont hatáskörében eljárva úgy dönt, hogy
- megválasztja a Fővárosi Közterület-fenntartó Zártkörűen Működő Részvénytársaság felügyelőbizottságába Nagy László Albert (1181 Budapest, Dobozi út 77., an.: Tóth Éva) munkavállalói küldöttet 2015. szeptember 2. - 2019. október 31. napjáig terjedő időtartamra. Díjazását a többi felügyelőbizottsági tag díjazásával megegyezően, havi 150.000 Ft összegben állapítja meg.
- Felkéri a főpolgármestert, hogy az alapítói döntésről a Társaság vezérigazgatóját értesítse annak érdekében, hogy a Társaság jogi képviselőjének közreműködésével gondoskodjon a személyi változás Cégbírósághoz való bejelentéséről.
Határidő: 30 nap
Felelős: Tarlós István
[32
igen (96,46 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
TARLÓS ISTVÁN főpolgármester: 32 igen szavazattal, egyhangúlag elfogadta a Közgyűlés.
Magyar Református Szeretetszolgálat Alapítvány támogatása.
A napirend 2./ pontja: Javaslat a Magyar Református Szeretetszolgálat Alapítvány támogatására
ELŐTERJESZTŐ: Tarlós István
TARLÓS ISTVÁN főpolgármester: Nincs kiegészítésem. Van-e kérdés vagy javaslat? (Nincs jelentkező.) Nincs. Négy pontból áll az előterjesztés Van-e valakinek javaslata a szavazással kapcsolatban? (Nincs jelentkező.) Nincs.
A szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalma:
A Fővárosi Közgyűlés támogatja a 2015. szeptember 25-27. között megrendezésre kerülő Európai Kultúra Napjai Beregszászban - 2015. projekt megvalósítását 5.000 eFt-tal a Magyar Református Szeretetszolgálat Alapítványon keresztül.
Határidő: azonnal
Felelős: Tarlós István
A 2015. szeptember 25-27. között megrendezésre kerülő Európai Kultúra Napjai Beregszászban - 2015. program megvalósítására 5.000 eFt összegű támogatást biztosít a Magyar Református Szeretetszolgálat Alapítvány részére. Ennek végrehajtása érdekében 5.000 eFt-tal csökkenti a "912102 Főpolgármesteri keret céltartaléka" cím kiadási, azon belül a működési célú tartalékok előirányzatát és ezzel egyidejűleg ugyanezen összeggel megemeli a "844702 Főpolgármesteri keret" cím kiadási, azon belül az egyéb működési célú támogatások áht-n kívülre és az EU-nak előirányzatát. Felkéri a főpolgármestert, hogy a döntéshez kapcsolódó költségvetési rendeletmódosításra vonatkozó javaslatot terjessze a Fővárosi Közgyűlés elé.
Határidő: a költségvetési rendelet soron következő módosítása
Felelős: Tarlós István
Jóváhagyja, megköti az előterjesztés 2. sz. melléklete szerinti támogatási szerződést és felkéri a főpolgármestert annak aláírására.
Határidő: 10 munkanap
Felelős: Tarlós István
Felkéri a főpolgármestert, hogy gondoskodjon a támogatás összegének átutalásáról.
Határidő: a támogatási szerződés aláírását követően azonnal
Felelős: Tarlós István
Indítsuk a gépet! Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)
H a t á r o z a t
a Fővárosi Közgyűlés
1076/2015.(IX.2.) támogatja a 2015. szeptember 25-27. között
Főv.Kgy.h. megrendezésre kerülő Európai Kultúra Napjai Beregszászban - 2015. projekt megvalósítását 5.000 eFt-tal a Magyar Református Szeretetszolgálat Alapítványon keresztül.
Határidő: azonnal
Felelős: Tarlós István
[32
igen (96,46 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
1077/2015.(IX.2.) A 2015. szeptember 25-27. között megrendezésre
Főv.Kgy.h. kerülő Európai Kultúra Napjai Beregszászban - 2015. program megvalósítására 5.000 eFt összegű támogatást biztosít a Magyar Református Szeretetszolgálat Alapítvány részére. Ennek végrehajtása érdekében 5.000 eFt-tal csökkenti a "912102 Főpolgármesteri keret céltartaléka" cím kiadási, azon belül a működési célú tartalékok előirányzatát és ezzel egyidejűleg ugyanezen összeggel megemeli a "844702 Főpolgármesteri keret" cím kiadási, azon belül az egyéb működési célú támogatások áht-n kívülre és az EU-nak előirányzatát. Felkéri a főpolgármestert, hogy a döntéshez kapcsolódó költségvetési rendeletmódosításra vonatkozó javaslatot terjessze a Fővárosi Közgyűlés elé.
Határidő: a költségvetési rendelet soron következő módosítása
Felelős: Tarlós István
[32
igen (96,46 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
1078/2015.(IX.2.) Jóváhagyja, megköti az előterjesztés 2. sz.
Főv.Kgy.h. melléklete szerinti támogatási szerződést és felkéri a főpolgármestert annak aláírására.
Határidő: 10 munkanap
Felelős: Tarlós István
[32
igen (96,46 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
1079/2015.(IX.2.) Felkéri a főpolgármestert, hogy gondoskodjon a
Főv.Kgy.h. támogatás összegének átutalásáról.
Határidő: a támogatási szerződés aláírását követően azonnal
Felelős: Tarlós István
[32
igen (96,46 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
TARLÓS ISTVÁN főpolgármester: 32 igen szavazattal, egyhangúlag elfogadta a Közgyűlés.
Javaslat várostervezési és fejlesztési világszervezethez való csatlakozásról.
A napirend 3./ pontja: Javaslat Budapest főváros csatlakozására a GDCO várostervezési és fejlesztési világszervezethez
ELŐTERJESZTŐ: Tarlós István
TARLÓS ISTVÁN főpolgármester: Ennek motivációja és indítéka, hogy Ankarával testvérvárosi megállapodást kötöttünk ez évben, és az ankarai városvezetés kérésére, felhívására csatlakoznánk ehhez a szakmai szervezethez. Mi semmi hátrányát nem látjuk, csak esetleges előnyeit. Ha valakinek észrevétele van, kérem, tegye meg. (Nincs jelentkező.) Nincs.
A szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalma:
A Fővárosi Közgyűlés úgy dönt, hogy csatlakozik a GDCO Global Design Cities Organization várostervezési és fejlesztési világszervezethez és egyetért annak alapszabályával, egyben felhatalmazza a főpolgármestert az előterjesztés 1. sz. mellékletét képező angol és magyar nyelvű tagsági jelentkezési formanyomtatvány aláírására és a GDCO előkészítő csoportjához történő benyújtására.
Határidő: 30 nap
Felelős: Tarlós István
Kérem, indítsuk a gépet és döntsenek! (Szavazás.)
H a t á r o z a t
a Fővárosi Közgyűlés
1080/2015.(IX.2.) úgy dönt, hogy csatlakozik a GDCO Global
Főv.Kgy.h. Design Cities Organization várostervezési és fejlesztési világszervezethez és egyetért annak alapszabályával, egyben felhatalmazza a főpolgármestert az előterjesztés 1. sz. mellékletét képező angol és magyar nyelvű tagsági jelentkezési formanyomtatvány aláírására és a GDCO előkészítő csoportjához történő benyújtására.
Határidő: 30 nap
Felelős: Tarlós István
[31
igen (91,25 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
TARLÓS ISTVÁN főpolgármester: 31 igen szavazattal, egyhangúlag elfogadta a Közgyűlés az előterjesztést.
Tájékoztató a tranzitzónákkal kapcsolatban.
A napirend 4./ pontja: Tájékoztató a tranzitzónák (ideiglenes szociális létesítmények) kialakításával és működésével összefüggésben megtett intézkedésekről, és javaslat a feladattal összefüggésben felmerült többletköltségek biztosítására
(Gajda Péter megérkezett az ülésterembe.)
ELŐTERJESZTŐK: Tarlós István, dr. Kocsis Máté, dr. Láng Zsolt
HOZZÁSZÓLÓK:
Tokody Marcell, Gy. Németh Erzsébet, Horváth Csaba, Csárdi Antal, dr. Trippon
Norbert, Székely Sándor,
dr. Nagy Gábor Tamás, Szaniszló Sándor
TARLÓS ISTVÁN főpolgármester: Szeretnék valamit előrebocsátani. Egyrészt van előterjesztői kiegészítés, amit kérem, vegyenek majd figyelembe. Másrészt ma már nem nevezhetjük ezeket tranzitzónáknak, hiszen a kifejezést elorozták tőlünk arra illetékesebbek. Kérem, hogy ideiglenes szociális létesítménynek nevezzük, amiről beszélünk.
Eljutott hozzám Székely Sándor és Tokody Marcell képviselő urak javaslata. Székely Sándorét előterjesztőként biztos, hogy nem támogatjuk. Tokody Marcell képviselő úrét nem ismerem még, de addig is megadom a szót Tokody Marcell képviselő úrnak.
TOKODY MARCELL (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, főpolgármester úr. Tisztelt Közgyűlés! Most már főpolgármester úr is elismeri, hogy amit tranzitzónaként a budapestieknek eladtak, elmarketingeltek, az valójában ideiglenes menekülttábor, még ha ön szándékosan nem a menekülttábor, hanem az ideiglenes szociális blokk megfogalmazást is alkalmazta ezekre az úgynevezett zónákra. Tisztán látszik a kettős beszéd. Olyan ez, mint amikor a kormány arról beszél, hogy megerősíti Magyarország déli határain a rendvédelmi szerveket, és nem rendvédelmi szervek munkatársait látjuk ott, hanem sokkal inkább egyenruhás hostess fiúkat, akik beinvitálják a migránsokat az országba. Nem egészen erről volt szó! Persze tudom, hogy ön nagyon kedveli a miniszterelnök urat, és ő azt mondta, ne azt figyeljék, hogy mit mondok, hanem azt, amit csinálok, a kettő között igen éles a különbség. Sajnos ezt itt sem látom másként.
Mi történik tehát? Ezek a tranzitzónák gyakorlatilag ideiglenes menekülttáborok, ahol a migránsok összegyűlnek. Szó nincs arról, ami az eredeti koncepcióban az ön kommunikációjában szerepelt, hogy a továbbutazásukat segítenénk és azt előmozdítanánk, hogy Budapestet minél hamarabb elhagyják a migráns tömegek. Szó nincs erről!
Ahogyan ön azt tegnapelőtt kommunikálta, célja: helyben tartani őket. Ez egy nagyon rossz cél. Ezek az ideiglenes menekülttáborok egyébként véletlenül sem zártak. Hiba azt mondani, hogy ezzel bármi is megoldódik. Éppen ma reggel is kaptam választópolgároktól képeket, ezek Kőbányán készültek. A migránsok szabadon jönnek-mennek, ott sátoroznak, hálózsákokban telepednek le az utcákon, ilyenformán tehát ezek az úgynevezett tranzitterületek gyakorlatilag ideiglenes menekülttáborok, a világon semmit nem oldanak meg.
Ellenben ez idáig 29 millió forintba kerültek augusztus 16-áig, illetve a havi rendszeres költség 77 millió forint, és önök elmondták, hogy 373 millió forintot kívánnak allokálni az ezzel kapcsolatos célokra. Jól látszik az, és önök sem tagadták, hogy ami a Verseny utcában készül, ott felépítményt is el kívánnak helyezni. Ilyenformán tehát még inkább eltolódik a menekülttábor irányába, és az egészre nem lenne szükség.
De hogy megoldási javaslattal is szolgáljak, akik most itt vannak, azoknak az az érdekük, hogy továbbmenjenek Nyugat-Európába. Ezt szeretnék ők, ezt szeretné a nemzetközi migrációs szervezet, és ez Magyarországnak is az érdeke. Nekünk segíteni kellene őket abban, hogy eljussanak Nyugat-Európába, ahol tárt karokkal fogadják őket. Ehelyett mi történik? Itt, helyben tartjuk őket, itt helyben tartják önök őket. Vajon, azért, hogy lehessen kommunikálni egy problémát, amit végső soron önök még tetéznek és gerjesztenek? Ilyen politikai cél vezetné ezeket a mozdulataikat? - kérdem én.
Mit mondunk? Azt mondjuk, hogy nincs helye Budapesten sem ideiglenes, sem pedig állandó menekülttáboroknak. Budapest nem lehet menekülttábor, Budapest nem menekülttábor.
Éppen ezért javaslattal élek, és a módosító javaslatom azt célozza, hogy készítsünk elő helyi népszavazást a tekintetben, hogy Budapest lakossága kívánja-e, hogy Budapesten tranzitterületek, ideiglenes menekülttáborok vagy állandó menekülttáborok létesüljenek. Ahol eddig menekülttábort létesítettek vagy erről döntöttek, senki az ott élőket meg nem kérdezte. Legyenek bátrak, most legyenek demokraták, most bizonyítsák azt, hogy önök elkötelezettek a lakosság irányába, vegyék figyelembe, hogy a budapestiek mit akarnak. Legyenek bátrak és írjanak ki népszavazást. Amíg pedig ez a legitimáció nincs meg, azt gondolom, addig nincs arra semmilyenfajta jogalapunk, hogy az adófizetői pénzen ilyenfajta létesítményeket működtessünk.
S még egyszer: mi tehát a megoldás? Akik jelen pillanatban távozni akarnak Nyugat-Európába - és érdekes módon még a nemzetközi migrációs szervezet is egyetért ebben -, azokat hagyjuk, hadd menjenek, ne marasztaljuk, és ahogyan ön mondta, ne akarjuk őket helyben tartani, hiszen ön azt mondta, hogy a helyben tartás a célja ezekkel a területekkel. Ez Budapest számára káros, ezt nem akarhatjuk, ez nem lehet a cél.
Ugyanakkor, akik pedig ezután érkeznek, a déli határon kell olyan ellenőrzési pontokat létesíteni, amelyek kizárólag déli szomszédunk felé nyitottak, Magyarország irányába nem, és csak és kizárólag azoknak kell - de azoknak kell - humanitárius segítséget nyújtani, akik valóban vallási, faji, egyéb okokból üldöztetésnek vannak kitéve a hazájukban vagy ebbéli félelmük megalapozott, ilyen módon ők valóban az ENSZ-keretegyezmények értelmében menekültnek számítanak. Tehát legyen bennünk ilyen humanitárius szándék, viszont megfigyelhető, hogy a jelenleg érkező migránsok túlnyomó többsége 17-40 közötti, ereje teljében lévő férfiember, aki nem is családdal érkezik, hanem egymaga, tehát nettó gazdasági bevándorló.
Én nem gondolom azt, hogy Budapest adófizetőinek pénzét arra kell költsük, hogy bárkinek, válogatás nélkül jóléti szolgáltatásokat nyújtsunk. Köszönöm.
TARLÓS ISTVÁN főpolgármester: Gy. Németh Erzsébet képviselő asszony!
GY. NÉMETH ERZSÉBET (DK): Köszönöm a szót, főpolgármester úr. Először kérdezni szeretnék. Hozzám csak egyetlenegy darab, a 01. sorszámon kiosztott előterjesztői kiegészítés jutott el, és igazából hiányolom ezen a mai közgyűlésen, hogy nincs egy másik előterjesztői kiegészítés, ami arról szól, hogy akkor konkrétan mit fog tenni a Fővárosi Önkormányzat.
Ha jól olvastam, akkor Kocsis Máté rendészeti tanácsnok úrtól, az MTI által megjelent 298 millió forintot fog a Közgyűlés erre megszavazni, meg a Verseny utcában kerül kialakításra ez a zóna. Keresem ezt az előterjesztést, hogy ilyen van-e akkor, ez a kérdésem.
TARLÓS ISTVÁN főpolgármester: Az előterjesztés-kiegészítés a FÖRI számára az adott helyszíneken ideiglenesen használatba adott kisméretű helyiségekről szól technikai okokból. A Jobbik népszavazást javasol, Székely képviselő úr pedig valami nehezen értelmezhető ad hoc bizottság létrehozását. Ez a lényege tulajdonképpen.
Horváth Csaba képviselő úré a szó.
HORVÁTH CSABA (MSZP): Köszönöm szépen. Először is azzal kezdeném, hogy menekültügy az van. Egyébként nem népszavazás, hanem népvándorlás van éppen, és ezt vagy tudomásul vesszük vagy nem, de van. Okos ember egyébként, amikor a saját háza ég, akkor nem mondja azt, hogy nem a hatásköröm nekem oltani, hanem megvárom a tűzoltókat, hanem a kár enyhítése érdekében nekilát, és akkor nagyobb esélye van, hogy mire megjön a tűzoltó, talán marad valami az otthonából.
Tehát ennél nagyobb ostobaságot nehezen tudnék elképzelni, mint hogy ne reagáljunk arra a jelenségre, ami mondjuk akár a pályaudvarok környékén, akár a városban megjelenik. Ez naponta több ezer embert jelent, amit a budapesti rendszernek kezelni kell. Tehát én most is támogatom, és mi támogatjuk a főváros azon erőfeszítéseit, hogy noha a menekülteket nem mi hívtuk vendégségbe, nem miattunk vannak itt, hanem többek között a kormány hibájából, mert ezeknek a tranzitzónáknak a határon lenne a helyük. A tranzitban kellene megkapniuk az egészségügyi ellátást, a szűrést, a papírmunka elvégzését, azokat a humanitárius szolgáltatásokat, amire szükségük van egyébként másfél hónapos menetelés után, és célvonatokkal kellene azokba a befogadó országokba útnak indítani a határról, ahol egyébként tárt karokkal várják őket, például Münchenben, Berlinben.
Ez lenne egy normális ország normális migránspolitikája. Nem mellesleg sokkal többet kellene Brüsszelben tárgyalni, mint jelenleg. Az egy másik idevágó téma, hogy sajnos az egész Európai Unió bénult, már ami a migránsügyet illeti, nem találnak megfelelő válaszokat, összevissza beszélnek, még a német kancellárt is ideértve. De ez egy külön probléma.
Nekünk budapestiként az a dolgunk, hogyha van egy probléma, akkor abban a problémában akár hatáskörünk, akár nem, jogi szempontból tegyük a dolgunkat az itt élő budapesti polgárok érdekében. Most lehet hangzatos népszavazási kezdeményezéssel élni, hogy ezentúl nem oltjuk a tüzet, ha kigyullad a házunk, de azt gondolom, hogy ez önmagában is ostobaság. De az, hogy egyébként civilek látják el ezt a szolgáltatást és ez egy kis önkritika is a magunk részére, nem a fővárosnak, de kormányzati szinten mindenképp, hogy civilek fogadják őket, hogy civilek adnak nekik ételt, hogy ők kísérgetik, ezt nem tartom normálisnak, és valószínűleg - tegnap én is tárgyaltam a civilek szereplőivel, akik kint vannak a terepen - nem is fogják tudni folytatni, mert zömmel egyetemista fiatalokról van szó, és néha egy-egy estén odacsapódó segítőkről, felfoghatatlan méretű munkát végeztek el a nyáron. De elkezdődött az iskolaszezon, az egyetemi szezon, ők el fognak maradni.
Tehát jobb, hogyha egyrészt felkészülünk mi is arra, hogy ebben sajnos több feladat fog ránk hárulni, másrészt ez az átmeneti néhány hét még alkalmas arra, hogy a kormánynál határozottabban lépjünk fel, hogy nem a főváros kívánja ezt hosszú távon működtetni, hanem a kormánynak kellene normálisan végeznie a dolgát, és nem generálva a problémát, hanem lehetőleg a lehető legkisebb mértékűre zsugorítva.
A helyzet az, hogy értem én, hogy a Fidesz ezt politikai haszonszerzésre - és most nem az itt ülő fővárosi képviselőkre gondolok - akarja használni, hogy a migránsok körüli hullám, az emberek általános ellenérzete az politikailag meglovagolható. A helyzet az, hogyha a kormány minden igyekezetével megoldani szeretné ezt a problémát, akkor sem tudná, mert túlnő Magyarország méretein, határain és keretein, és éppen ezért akár meg is próbálhatna minden erőfeszítéssel azzal foglalkozni, hogy a lehető legkisebb problémát okozza ez az itt élőknek, nemcsak a budapestieknek, hanem az ország más településein élőknek is.
Tehát éppen ezért mi támogatjuk, támogattuk a tranzitzónák kialakítását, támogatjuk akár új tranzitzóna kialakítását is. Szintén a civilekkel való egyeztetésre hivatkozva azért szeretném jelezni, és úgy tudom, hogy ezt a főváros képviselői hivatalosan is tudják, hogy nem lehet teljesen megszüntetni a pályaudvarokon a fogadás menetét, mert valahol leszállnak a vonatról. Ha valaki utazott vonattal, akkor pontosan tudja, hogyha valaki csak egy többtagú családdal utazik, leveszik a csomagokat, tehát minimum fél óra, míg ott elrendezkedik a menet, és el lehet őket vinni mondjuk egy busszal a tranzitzónába, ami számukra ki van jelölve.
Tehát nyilván ezért a rendezettség és a többi utas érdekében és a többi budapesti polgár érdekében kell hagyni kisebb, de meglévő helyeket, ahol ezeket a problémákat, adminisztratív feladatokat el lehet végezni.
Összességében: azt gondolom, hogy a főváros igyekezetének jár egy köszönet, és jár egy köszönet a civileknek, akik olyan feladatokat végeznek, ami nem az ő dolguk.
A civilek alatt értem a budapesti polgárokat, akik ételadománnyal, ruhaadománnyal és akár személyes munkájukkal ebben emberiességi okokból, de közreműködnek, és a rendőröknek is, akik nagyon nagy önfegyelemmel állják a sarat, noha nem az ő döntéseikből alakul ki egy-egy konfliktus. Én tehát azt gondolom, hogy a helyzet ahhoz képest, ahova ez még tud fajulni, még nincs a legrosszabb állapotában, és én azt javaslom, hogy tegyünk meg mindent, ami rajtunk múlik, hogy ne fajuljon a legsúlyosabb helyzetekig.
TARLÓS ISTVÁN főpolgármester: Csárdi Antal képviselő úré a szó.
CSÁRDI ANTAL (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Fővárosi Közgyűlés! Tisztelt Főpolgármester Úr! Valóban, azt hiszem, hogy az első mondat a köszöneté kell, hogy legyen: köszönet a civileknek, hogy megvédték Budapestet attól, hogy a nyakába boruljon ennek a helyzetnek minden negatív következménye, és ezzel párhuzamosan köszönet a fővárosnak és a FÖRI-nek, mert azt gondolom, hogy aki volt kint akármelyik pályaudvaron vagy akármelyik tranzitzónában, az tapasztalhatta, hogy milyen példás együttműködés alakult ki a civil szervezetek és a főváros között. Ugyanakkor azt gondolom, hogy pontosan látjuk, hogy a kialakult helyzettel valamit kezdeni kell, és azt láthatjuk, hogy bár magában a bevándorlás kérdésében a fővárosnak nincs sem hatásköre, sem forrása, azt gondolom, hogy az itt lévő szerencsétleneken a segítség, ennek a segítségnek a minősége a mi felelősségünk - és itt, igen, képviselőtársaim, mindenkinek az emberi nagyságára próbálok hatni.
Azt látjuk, hogy a jelenleg kialakult helyzet több egyéb okon túl a BÁH-nak a túlterheltségéből adódóan alakult ki, jól látható, hogy a MÁV alkalmazottai nem működnek együtt az elvárható módon a civilekkel, illetve a fővárossal. És itt engedjen meg egy megjegyzést, főpolgármester úr: ön többször elmondta, milyen jó viszonyban van Orbán Viktor miniszterelnök úrral, énnekem az volna a kérésem, hogy kérje meg a miniszterelnök urat, hogy hasson oda a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalnál és a MÁV-nál is, hogy partnerként vegyenek részt ennek a problémának a megoldásában.
A másik része ennek a kérdésnek, amiről én döbbenettel olvasom, hogy egy mondat nem hangzik el, az a Verseny utcai új zóna kialakítása, amit - hogyha hinni lehet a sajtóhíreknek - a főváros 800-1000 fő befogadására tervezi, ami, azt gondolom, hogyha végigsétálnánk a Keleti pályaudvaron, érintenénk a Nyugatit, a Délit vagy akár Kőbánya-Kispestet, akkor pontosan látnánk, hogy töredéke annak, mint ahány szerencsétlen ma itt tartózkodik Budapesten. És ez a helyzet nem változik abban az esetben, hogyha a BÁH létszámát jelentősen nem emeljük meg, hogyha a MÁV az eddigi gyakorlatát tovább folytatja.
A mi feladatunk, hogy egy humanitárius válságra humanitárius, humánus választ adjunk, és azt gondolom, hogy itt még vannak hiányosságok, itt vannak még pluszfeladataink. Nem tudom, meddig várható el civilektől, hogy saját pénzükön, saját megtakarításaikból biztosítsanak ennivalót az itt lévő szerencsétleneknek, azt gondolom, hogy a szükséges szolgáltatásoknak mind a színvonalát javítani kell, amik már léteznek, tehát biztosítani kell a tisztálkodási lehetőségeknek a jelentős bővítését, az ételosztást, a 24 órás orvosi jelenlétet, és azt gondolom, hogy ha és amennyiben mi új zónát vagy zónákat alakítunk ki, akkor ezeken a területeken az eddigiekhez képest lényegesen jobb minőségű szolgáltatást kell nyújtanunk. Azt gondolom, hogy ez nemcsak a bevándorlók vagy a menekültek érdeke, ez a főváros érdeke, hiszen lássuk be, itt olyan köztisztasági, higiénés feltételeket kell biztosítanunk, amelyek biztosítják az itt élők zavartalan életét is. Köszönöm szépen.
TARLÓS ISTVÁN főpolgármester: Trippon Norbert doktor képviselő úr!
DR. TRIPPON NORBERT (MSZP): Tisztelt Főpolgármester Úr! Tisztelt Közgyűlés! Először is azt szeretném mondani, hogy a módosító javaslatnak, Székely Sándor módosító javaslatának azon mondatával maximálisan egyetértek, hogy Budapest népe és Budapest lakossága példásan vizsgázott emberségből ebben a helyzetben, ezt szeretném megerősíteni. A másik részről viszont őszintén szólva felháborít és megdöbbent részint az uralkodó politikai osztály, részint pedig bizonyos egyéb pártok képviselői részéről az a mérhetetlen gyűlölködés, amit folytatnak a menekült emberekkel és családokkal kapcsolatosan, ami, azt gondolom, arra utal, hogy a minimális emocionális intelligenciának sincsenek birtokában, hiszen én azt gondolom, hogy mint emberek ilyenkor el kell képzeljük a Szíriából menekült családok életét, el kell képzeljük a lerombolt házakat, a megerőszakolt nők fájdalmát, az éhező, nélkülöző gyermekeket a háború minden borzalmával együtt. És ha valaki ezt nem tudja átérezni, akkor azt gondolom, hogy ő a minimális érzelmi intelligencia és az együttérzés minimum emberi követelményét sem képes teljesíteni.
Azért is furcsa ez számomra, hiszen mindez a gyűlölködő hozzáállás ellentétes a magyar nemzet legnemesebb hagyományaival, hiszen nyilvánvaló, hogy Kossuth Lajost sem küldték vissza a Habsburg vésztörvényszékre arra hivatkozva, hogy felnőtt magyar férfi, hanem volt hová mennie, ahogy Rákóczi Ferencnek is. És különösen furcsa, és a magyar nemzeti tradíciókkal ellentétes ez a gyűlölködés egy olyan nemzettől, amely ’56 nemzete, és az ’56-os menekülteknek is volt hová menniük. Azt gondolom, hogy ez a hozzáállás egyúttal antikeresztény hozzáállás is, magukat kereszténynek nevező politikai erők és pártok részéről, hiszen keresztény ember ilyen embertelenül nem viselkedhet és nem fordulhat hányattatott sorsú embertársai irányába, és ha nekem nem hisznek, akkor legalább a saját pápájuknak, Ferenc pápának higgyenek.
Azt gondolom, hogy az érkező menekültekkel kapcsolatban igazságosan, tisztességesen és humánusan kell bánni. Ezért azt kérjük a fővárostól, hogy mindent tegyen meg annak érdekében a civil segítők ezreivel együtt Magyarországon, hogy ne fordulhasson elő olyan, hogyha megérkeznek ezek a családok pici gyerekekkel, akkor ne legyen elég víz, élelmiszer vagy alapvető létszükségleti cikk a számukra, és azt kérjük a főváros munkatársaitól, hogy humánusan és emberségesen viselkedjenek a mindennapi munkavégzésük kapcsán ezekkel a családokkal. Azt kérjük a főpolgármester úrtól, hogyha a főváros intézkedéseket foganatosít, akkor a forrásokat rugalmasan kezeljük és rugalmasan használjuk fel, magyarul, a szükségletekhez igazítva; magyarul: ha kevesebben jönnek, és kevesebb vízre van szükség, kevesebbet kell vásárolni, de ha váratlanul többen jönnek, több víz, több élelmiszer, több gyógyszer kell, akkor többet. És ha a magyar kormány és a magyar állam ez irányú kötelezettségeit nem teljesíti, akkor azt gondolom, hogy a Fővárosi Önkormányzat megteheti és megengedheti magának, hogy mindezeket teljesítse.
Azért sem értem egyébként ezt a gyűlölködő hozzáállást, mert nekem meggyőződésem, hogyha ne adj’ isten, Magyarország egyszer hasonló helyzetbe kerülne, mint Szíria - hangsúlyoznám, hogy ne adj’ isten -, nekem mély meggyőződésem, hogy azok, akik ilyen transzparenseket mutogatnak fel egy fővárosi közgyűlésen, ők lesznek az elsők, akik Hegyeshalomnál térden fogják követelni, sírva, hogy engedjék át őket menekültként Ausztriába. És őszintén azt kívánom mindannyiunk érdekében, hogy ezeknek az embereknek soha ne kelljen megtanulniuk és megtapasztalniuk ezt az érzést, amit például a szíriai családok nap mint nap megélnek.
Szeretném azt elmondani, hogy a magyar kormánynak a menekültpolitikája teljes egészében megbukott, ezért én személy szerint is azt javaslom, hogy Magyarországnak egy lehetősége van: hogy csatlakozzon ahhoz az európai uniós kezdeményezéshez, amely közös európai politikaként, közös európai forrásokból finanszírozott közös európai politikaként kezeli ezeket a kérdéseket, és ahogy Horváth Csaba frakcióvezető úr is elmondta, ezért megfelelő színvonalú tranzitzónákat érdemes a határ közelében létrehozni, és igen, megerősítem, felvállalom: Magyarországnak igenis el kell fogadnia a kvótarendszert, mert ha Románia el fogja bírni, akkor Magyarország is el fog bírni durván 1,5 százaléknyi menekült, szerencsétlen sorsú családdal. És azt is gondolom, hogy azt a förtelmes, botrányos, embertelen és életveszélyes drótkerítést azonnali hatállyal el kell takarítani, le kell bontani, és hogyha a hadsereg bevetésére van szükség, akkor én ebben az egy esetben támogatom, hogy minden magyar ember és katona vonuljon fel a határra, és takarítsa el onnan azt a szögesdrótot azonnali hatállyal.
Tisztelt Főpolgármester Úr! Önt valamilyen szinten ismerve önnek az emberségével kapcsolatban eddig nekem semmilyen kételyem nem merült fel, ezért azt kérem, hogy a főváros munkáját és a kollégái munkáját aszerint irányítsa, hogy a főváros a lehető leghumánusabban tudjon eljárni a menekült családokkal kapcsolatban. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps és közbeszólások a Fidesz-KDNP soraiban.)
TARLÓS ISTVÁN főpolgármester: Gy. Németh Erzsébet képviselő asszony!
GY. NÉMETH ERZSÉBET (DK): Köszönöm szépen a szót, főpolgármester úr. Azt gondolom, jó lett volna, ha erre a mai közgyűlésre beterjeszti azt a konkrét javaslatot, hogy akkor legyen a Verseny utcában tranzitzóna, ahhoz milyen források kellenek. És én értem, hogy a főváros és a Hivatal malmai lassan őrölnek, de hát azt azért pontosan látjuk, hogy amióta a főváros a tranzitzónákat kialakította, azóta körülbelül egy hónap eltelt. Én úgy vélem, egy hónapnak egy ilyen helyzetben a főváros számára elégnek kellett volna lennie, hogy a konkrét intézkedések kerüljenek ide elénk. Nekem ebben borzasztóan nagy hiányérzetem van, és csak remélni tudom, hogy nem hó végére hívja össze a következő közgyűlést, amikor is erről dönthet a Fővárosi Közgyűlés, hanem minél hamarabb, akár a jövő hétre. Arra azért várnék egy félmondatos, esetleg nem kioktató stílusú magyarázatot, miért nem volt elég egy hónap arra, hogy ma konkrét összegekről és konkrét intézkedésekről dönthessen a Fővárosi Közgyűlés.
A menekültügy helyzetének kezelésében, azt gondolom, a Fővárosi Önkormányzat és ön személy szerint pozitívan lépett és állt ehhez a dologhoz. Annak is örültem volna, ha az előterjesztés első bekezdésének első mondatában a "menekült" szót használva emellett végig kitartott volna, és nem fordítja át ezt "migránsokra" az előterjesztés további részében. Én azt gondolom, ezek az emberek menekültek, és maximálisan egyetértek Csárdi képviselő úr, Horváth Csaba és Trippon Norbert képviselő uraknak a kérdésre vonatkozó észrevételeivel.
Hadd jegyezzek meg annyit, hogy Tokody Marcell jobbikos képviselő úrnak nem kell sokáig várni, parlamenti képviselőtársai nyilván támogatni fogják azokat a törvénymódosításokat, amelyek pont azt szolgálják a Fidesz céljainak megfelelően, amit ő most itt kért és a Fővárosi Közgyűlésben kifogásolt.
Azt gondolom, a menekülthelyzetre minden olyan jelző és minden olyan tény igaz, amit az ellenzéki pártok, a demokratikus ellenzéki pártok nagy része mond. Ez az ügy nincs jól kezelve, hisztériakeltés zajlik a kormány részéről, és azt gondolom, hogy aki a tegnapi, tegnapelőtti megszólalókat látta a híradásokban kormányzati szintről, parlamenti bizottsági elnöki szintről, az pontosan tudja, hogy a Fidesz kezéből kicsúszott az irányítás, ma már ők sem képesek ezt a helyzetet normálisan, humánusan, emberhez méltóan kezelni. Nagyon bízom abban, hogy a fővárosban nem lesznek ennek komoly következményei, magyarul, nem fognak tragédiák bekövetkezni. És én úgy látom, hogy itt velem szemben jó néhány fajsúlyos fideszes politikus ül főpolgármester úr mellett; azt gondolom, vessék latba a fideszes polgármesterek, fideszes politikusok a pártbéli ismertséget, elismertséget, és vegyék rá a magyar kormányt, hogy változtasson a menekülthelyzeten, illetve a menekülthelyzet kezelésén. Főpolgármester úr, úgy gondolom, tényleg személyes jó nexusban van a kormányfővel. Én őt is arra biztatnám, hogy próbáljon meg ebben, minden személyes hinterlandját bevetve, valamiféle érdemi változást és javulást elérni. Értem én, hogy kínos ez a téma Láng polgármester úrnak, meg hogy az előbb megtapsolták Trippon urat, de azt gondolom, ez most nem a cinikusság, nem a jópofáskodás dolga; ebben a városban és ebben az országban igenis helyzet van.
A kerítés lebontásával maximálisan egyetértünk mi is. A Demokratikus Koalíció úgy gondolja, hogy ezeket az embereket nem lehet szögesdróttal és egyebekkel megállítani. Káros, ha valaki így próbálja ezt a kérdést kezelni.
Én nagyon remélem, még egyszer, főpolgármester úr, hogy minél hamarabb idejön a Közgyűlés elé a konkrét intézkedéssor. Addig is csak biztatni tudom arra, hogy normálisan és humánusan próbáljon meg a főváros vezetése ebben az ügyben mindent megtenni. Köszönöm szépen.
TARLÓS ISTVÁN főpolgármester: Mivel többen már másodjára jelentkeznek, szeretném mondani, hogy Tokody Marcell után már csak Kocsis Máté tanácsnok úrnak fogok szót adni, és lezárom a vitát. Székely Sándor képviselő úr!
SZÉKELY SÁNDOR (független): Köszönöm a szót, főpolgármester úr. Ön azt mondta, hogy egy ad hoc jellegű bizottságot javasolok az én módosítómban. Lehet, de hát a helyzet is elég ad hoc. Gondolom, senki nem gondolta fél évvel ezelőtt, hogy Budapestnek ilyen problémákkal kell szembenéznie. Az egész helyzet elképesztően zavaros. Napi kétezer ember jön be az országba, körülbelül ugyanennyi naponta el is szeretné hagyni az országot - ez nem nagyon megy. És én valójában tényleg egy megoldást szerettem volna és szeretnék találni erre a kérdésre. Tudom, hogy itt elképesztő mennyiségű politikai vetülete van a dolognak - engem ez itt most nem érdekel. Itt egy megoldási javaslat van, hogy hogyan lehet ezt a dolgot koordinálni.
Csak egy példát szeretnék mondani. Azért került föl a New York Times címlapjára a Keleti pályaudvarról egy kép, amelyben a magyar, az egész európai helyzetet elemezték, mert hétfőn a magyar rendőrség, merő jó szándékból - amennyire én tudom az információimból: merő jó szándékból - minél több embert szeretett volna a vonatokra fölengedni. Aztán kiderült, hogy ezeket a megtömött vonatokat nem fogja fogadni a szlovák, illetve az osztrák szerv. Innen kezdődött az egész Keleti pályaudvari… - hogy mondjam, idézőjelesen: "incidens". Gyakorlatilag információhiányok vannak, nincsenek összekötve a szereplők. Tényleg elképesztő, hogy civilek látják el ezeket az embereket, csak civilek. Most hál’ istennek azért úgy tűnik, hogy Budapest az ön vezetésével picit tényleg beszállt ebbe a dologba. De én azt gondolom, ezt a munkát sokkal jobban lehetne végezni. Nem tűnik úgy, hogy ez a probléma el fog tűnni egy vagy két hónap múlva; a közel-keleti helyzet nemhogy javulna, hanem egyre rosszabb hírek jönnek onnan.
Én azt gondolom, e bizottság felállításának lenne értelme, hosszú távon is, politikailag is kiváltaná azt az igen kényes témát, hogy itt nekünk erről vitatkozni kelljen, nyílt színen, hiszen meg lehetne beszélni egy bizottságban a dolgokat, operatív módon gondolkodni és intézkedni. Úgyhogy kérem még egyszer önt is és a kedves fideszes képviselőtársakat, hogy gondolják át ezt a dolgot. Köszönöm szépen.
TARLÓS ISTVÁN főpolgármester: Köszönöm. Nem támogatom képviselő úr javaslatát. Horváth Csaba képviselő úr!
HORVÁTH CSABA (MSZP): Én egy konkrét gyakorlati kérdést szeretnék föltenni, hogy a Verseny utcai fizikai hely, amelyet a Jobbik tényleg egy provokatív, de nagyon gyermeteg akcióval leterhelt, egyrészt hogyan fog felszabadulni, mikor kezdődnek a munkálatok; ez a része engem is érdekelne. Azt javaslom, a főváros vegye igénybe az összes jogi lehetőséget, ha már a Jobbik ilyen jogszerűtlenül haszonszerzésre, politikai haszonszerzésre használja ezt a helyzetet. Ha nagyon nem boldogulnának ezzel - de bízom benne, hogy kapok erre megnyugtató választ -, akkor kerítsék körbe, és akkor nekik is lesz egy kis bejáratuk, aztán majd valahol ott a migránsokkal közvetlenül meg is tudják beszélni, miért gondolják úgy, hogy a migráns, ha már itt van Budapesten, akkor ne legyen sehol. Ahogy említettem, ez elég oktondi álláspont. Nem miattunk érkeznek, nem Budapest főváros küldi a menetjegyet a migránsoknak, hogy utazzanak Budapestre és akkor maradjanak itt, hanem ez a kormány elégtelen migrációs politikájának a következménye. Viszont hogy a főváros ne kezelje azt a problémát, ami a közterületein van, emlékszem több olyan nyári kirohanásra, megszólalásra fideszes polgármesterek részéről is, amiben nehezményezték a kialakult helyzetet; ezek után azt kifogásolni, hogy valaki rendezett körülményeket akar teremteni a városban… Szerintem ezt leginkább a budapestiek kifogásolhatnák, ha valaki meg akarja akadályozni, hogy rendezett körülmények legyenek a városban. Éppen ezért a Verseny utcai és a másik három helyszín, tehát a pályaudvarokon meglévő átmeneti tranzitok - tudom, hogy másnak hívjuk majd a jövőben, merthogy akkor erre igényt tartanak - alkalmasak arra, hogy a kialakult válsághelyzetet, mert ez egy válsághelyzet, kezelje.
S még egy javaslatot tennék hozzá. Ha már át kell nevezni átmeneti szociális zónának, akkor azt javaslom, hogy a főváros szociális munkásokat is biztosítson erre a feladatra, hogy ennek a zónanévnek megfeleljen, és természetesen nyújtsuk be a számlát a kormánynak, merthogy minden forinttal, amit mi elköltünk, a kormány feladatát végezzük el, és ebben a tekintetben a kormánytól nekünk ezt vissza kell nyerni.
Tehát azt javaslom, hogy e tekintetben pedig forduljunk a kormányhoz az eddig kifizetett számláink és a jövőbeni költéseink kifizettetésére, amelyeket szintén ennek a migrációs jelenségnek a kezelésére kell fordítanunk ezzel összefüggésben szintúgy, akár a Verseny utcai tranzit- vagy szociális átmeneti zóna kialakításának a költségeit, és tegyük bele mindazokat a költségeket, amit egyébként valóban el kell költeni.
TARLÓS ISTVÁN főpolgármester: Dr. Nagy Gábor Tamás polgármester úr!
DR. NAGY GÁBOR TAMÁS, az Emberi Erőforrások és Nemzetközi Kapcsolatok Bizottságának elnöke: Köszönöm a szót, főpolgármester úr. Arról szeretném önt tájékoztatni, illetve a Fővárosi Közgyűlést, hogy a Közgyűlés ülése előtt az Emberi Erőforrások és Nemzetközi Kapcsolatok Bizottsága rendkívüli ülést tartott, ahol meghallgatta Pető György főigazgató úr tájékoztatóját, és véleményt is kialakított az előttünk lévő napirendi javaslattal, illetve benyújtott módosító indítványokkal kapcsolatban. Mivelhogy ez még nem juthatott el a főpolgármester úrhoz, szeretném ennek az eredményét ismertetni.
A bizottságunk mind az alap-előterjesztést, mind a kiegészítő előterjesztés határozati javaslatát egyhangúlag támogatta, kéri, hogy a Közgyűlés ezt fogadja el. A kiegészítő előterjesztéseknél pedig a Jobbik, illetve Tokody Marcell képviselő úr indítványát 0 igen, 9 nem és 1 tartózkodás mellett nem ajánlja elfogadásra, Székely Sándor képviselő úr javaslatát pedig 1 igen, 7 nem és 2 tartózkodás mellett szintén nem ajánlja elfogadásra. Köszönöm szépen.
TARLÓS ISTVÁN főpolgármester: Köszönöm szépen. Tokody Marcell képviselő úr!
TOKODY MARCELL (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Főpolgármester Úr! Tisztelt Közgyűlés! Az előttem szólók bebizonyították, hogy teljesen mindegy, hogy vörös vagy attól egy színárnyalatban, csupán egy színárnyalatban eltérő narancs képviselő szólal meg, a cselekvés iránya ugyanaz, csak a kommunikáció és a máz az, ami eltér. Hiszen önök kölcsönösen és együttesen a budapesti tranzitzónák, ha úgy tetszik, ideiglenes menekülttáborok létesítése és fenntartása iránt elkötelezettek. Míg a Jobbik a Verseny utcában is a fővárost és a fővárosi polgárokat védi, addig önök szembemennek azzal, amit a budapestiek szeretnének.
Azonos az álláspontjuk a tekintetben is, hogy nem kíváncsiak a budapestiek véleményére. Önök nevezik magukat demokratikusnak és jellemzően a Jobbikot illetik antidemokratikus jelzővel, amikor mi azt mondjuk, hogy van közvetlen hatalomgyakorlás, véleményt formálhat a nép. Tegye meg: Budapest lakossága döntse el, hogy szeretne vagy nem szeretne Budapesten ideiglenes vagy állandó menekülttáborokat - meglátásom, hogy nem.
És az egyben tartás miért is veszélyes, hogy itt tartjuk őket, és nem engedjük tovább Nyugat-Európába? Mert a városra telepednek. A másik része pedig, hogy nem igaz az, hogy ott egyben bármiféle kontroll lenne, hiszen ezek a létesítmények nyitottak, ahogy a Verseny utcai is nyitott lesz, tehát ki-be járkálnak a városba, és kapom a panaszokat Pestről is, sőt Budáról is, hogy a migránsok sátrakat vernek, hálózsákban ott alszanak, és csak a probléma van, a közegészségügyi kockázatokról nem is beszélve.
És nézzük meg, hogy a Keleti pályaudvarból közel-keleti pályaudvar lett, a Verseny utcából, nem szeretném megvárni, hogy Abu Ghraib vagy bagdadi utca legyen, és nem szeretném, hogy Budapestből Kabul vagy Bagdad legyen. Én azt gondolom, hogy ez Budapest érdeke. Nézzük meg, hogy mi történt, ahol egyben voltak a migránsok sokan a Keleti pályaudvaron! Be kellett zárni, hiszen a rendvédelmi szervek képtelenek voltak kezelni a kialakult helyzetet. Csoportosan és tömegesen a migránsok Magyarországot szidalmazták, megtehették ezt minden további nélkül, ez is eléggé szomorú, de tömegverekedés is kitört.
Mit várnak? Hogy majd azok a képsorok, amelyeket láthattunk Párizsban vagy Londonban, megismétlődnek Budapesten? Mert attól tartok, hogy arrafelé megyünk. Hogy majd felgyújtják fél Budapestet. És az kinek lesz a felelőssége? Itt Horváth Csaba beszélt tűzoltásról - akkor lesz tűzoltás, de én ezt nem szeretném.
Arra kérem önöket, hogy hallják meg a budapestiek hangját, hallják meg azt, amit a budapestiek gondolnak. Több budapesti polgár idejött, behozta önöknek: Budapest nem menekülttábor. Kérem, hogy értsék meg! Kérem főpolgármester urat, hogy értse meg: Budapest nem menekülttábor. Meggyőződésem, hogy ezt gondolja a budapesti választók többsége, és vegyük ezt figyelembe. Köszönöm.
TARLÓS ISTVÁN főpolgármester: Dr. Kocsis Máté tanácsnok úr, polgármester úr!
ELŐTERJESZTŐ (dr. Kocsis Máté): Köszönöm szépen a szót, főpolgármester úr. Az elmúlt háromnegyed órában türelmesen meghallgattuk az ellenzéki képviselőket, és jelzem, hogy minden felvetésükre nem lesz módom, már csak az időkeret miatt sem reagálni, de törekedni fogok rá. Először…
TARLÓS ISTVÁN főpolgármester: Egy picit hangosabban, Máté, kérlek!
ELŐTERJESZTŐ (dr. Kocsis Máté): Először talán kezdjük a komoly felvetésekkel, mert hangzottak el komolytalan dolgok és komoly dolgok is. Trippon képviselő úr nem azért kapta a tapsot, mert elnyerte a tetszését a polgármester kollégáimnak, hanem úgy értékelték, hogy az idei év egyik legdemagógabb beszéde hangzott el, és ennek szólt a taps. Igen, képviselő asszony, ezt veheti egyfajta cinizmusnak, viszont mi inkább úgy értékeljük, hogy ez az ügyhöz való komolytalan hozzáállásnak volt az egyik mércéje.
Ám kezdjük a komoly ügyekkel - többek között akkor a képviselő asszony kérdésével! Ez az összeg ez egy hozzávetőleges, kumulált számítás alapján kijött összeg, amit ha felszorozna a december 31-ig tartó időszakkal, akkor jön ki körülbelül az az összeg, amit magam az MTI-n keresztül a közvéleménnyel megosztottam.
Hozzáteszem, arra a kérdésére, hogy az elmúlt egy hónap nem volt-e elég arra, hogy konkrét számot terjesszünk a Közgyűlés elé: elég lett volna, a helyzet ennél bonyolultabb, ugyanis ez a szám folyamatosan változik. Tehát ez jóval alacsonyabb volt, a főváros költségeit érintő összeg jóval alacsonyabb volt mondjuk még három héttel ezelőtt is, mint ma, és valószínűleg alacsonyabb a mai összeg, mint ami egy hónap múlva lesz. Tehát nehéz pontos számot mondani, ezért a következő közgyűlésre is csak keretösszeget fogunk tudni legjobb esetben behozni. Ez az egyik része a dolognak.
A másik része, hogy a kormány és az Országgyűlés terveit ismerve abban bízunk, hogy az új törvénycsomag elfogadása után a Budapestre nehezedő migrációs nyomás csökkenhet. Éppen ezért azt is gondolom, hogy… - igen, képviselő asszony, mert ott alakítják ki a tranzitzónákat, körülbelül hatot-tízet, tehát amit most Budapest kis részben ellát feladatot, azt reményeink szerint a határnál a magyar kormány tudja rendezni. Ebből szerintem logikusan következik, hogy csökkenhet, tehát megvan az esélye annak, hogy csökkenhet.
A másik, amit ne felejtsen el, hogy eddig három tranzitzóna működött a fővárosban, ezt most egy központival próbálja meg a főváros vezetése kiváltani. Már ez is befolyásolhatja a költségeket. Tehát amikor körülbelül 370-400 millió forintról beszélünk, akkor legyen elnéző velünk a tekintetben, hogy nem tudunk pontos összeget mondani, mert ennél többről van szó.
Ha jól emlékszem, Horváth képviselő úrnak volt a felvetése vagy kérdése, még a komoly ügyek csomagjában, hogy mi történik a Verseny utcai egykori piacon a jobbikos aktivisták eljárásának következtében. Jelen tudásom szerint a terület tulajdonosa, az NSK birtokvédelmi eljárást indított, egyébként a VIII. kerületi jegyzőnél, illetékesség okán, tehát semmi más hátsó összefüggést ne keressenek. Ez a határozat a mai napon végrehajtásra kerülhet, és azzal a szándékkal teszi mindezt a tulajdonos, hogy a főváros a holnapi napon el tudja kezdeni ennek az új létesítménynek a kialakítását, aminek a várható időtartama körülbelül tíz-tizenkét nap. Tehát egy birtokvédelmi eljárás keretében kerül majd az aktivistákkal szemben érvényesítésre a tulajdonos akarata.
Engedjék meg, hogy - reagálva egy múlt heti ügyre - elmondjam, hogy a főpolgármester úr engem, mint VIII. kerületi polgármestert megkeresett, és egyeztetett arra vonatkozóan, hogy ez a tranzitzóna a kerület területén belül kerüljön kialakításra, noha egyébként a területhez a kerületi önkormányzatnak az égvilágon semmi köze nincsen. Ráadásul én azért is tartottam kedvezőbbnek, mert egyrészt eddig is a VIII. kerületben volt az egyik tranzitzóna, hiszen a Baross tér, illetve a Keleti pályaudvar környéke odatartozik, tehát nagy megdöbbenést nem okozott számunkra, hogy 400 méterrel arrébb lesz egy központi.
A másik, hogy én abszolút egyetértek azzal, hogy amennyire lehet, ezt egy pályaudvar közelében kell tartani, tehát nem szabad Budapest más területén elhelyezni. Egyrészt a migránsok odaszállítása, odajutása is nehézséget okozhat, költséget is okozhat a fővárosnak meg magának a bevándorlónak is. Másrészt azért a pályaudvar közelsége lehetőséget ad arra, hogyha az osztrák testvéreink és felebarátaink nem állítgatnák meg a vonatokat a határon, mert erről azért elfelejtettek önök beszélni, hogy itt nem pusztán arról van szó, hogy valaki jókedvében korlátozza a vonatforgalmat, akkor egyébként - hogy mondjam - közelebb van vagy nagyobb az esélye annak, hogy a továbbhaladás mellett döntenek.
Tehát a Keleti pályaudvar közelségében rövid tartózkodásra kialakított, és emellett kitartunk, ez egyébként cáfolja Tokody képviselő úrnak is az állítását, tehát nem menekülttábort alakít ki a főváros, hanem egy rövid tartózkodásra alkalmas, alapvető szükségleteket éppen hogy kielégítő olyan zónát, ami egyébként arra sarkallja az illegális bevándorlókat, hogy lehetőleg menjenek tovább és jussanak is tovább.
Visszatérve az alapgondolatra a komoly ügyek keretében, összességében én még mindig jobbnak tartom, hogy létesül egy ilyen intézmény, ahol egyébként a fedett építmények alatt - képviselő úr, azért a tárgyilagosság kedvéért megjegyzem - sátrakat, lehetőleg oldal nélküli sátrakat értünk. Ehhez pedig azért ragaszkodunk, mert az ősz beállta esőzéseket is rejt magában - az eddigi élettapasztalatom szerint ősszel olykor esik az eső -, ez viszont azt jelenti, hogy nem lehet a bevándorlókat még egy-két órára sem lehetőség szerint a nyílt területeken hagyni, tehát ezen ne akadjon fönn. Az igazság valahol az önök és az önökkel ellentétes véleményt megfogalmazók között van, tehát nem menekülttábor és nem is gyűlölködő, kirekesztő intézmény, mint ahogy elhangzott, hanem a problémának a Fővárosi Önkormányzat általi valós, maximális kezelése.
Jelzem, az önkormányzati törvény semmilyen ez irányú kötelező feladatot nem ír elő a Fővárosi Önkormányzat vagy a kerületi önkormányzatok számára, tehát mindaz a sok száz millió forint, amit erre fordítunk most ebben az előterjesztésben, önként vállalt feladat, amit azért látunk el és azért vállalunk be, hogy a budapestiek biztonsága érdekében lehetőleg törekedjünk arra - elismerem, hogy nem biztos, hogy maradéktalanul sikerülni fog, de törekedjünk rá -, hogy egy helyen legyenek vagy gyűlhessenek össze az átutazók, a bevándorlók, attól függ, ki minek nevezi őket, és ott megkapják a minimális ellátást. A minimális ellátás alatt ivóvizet értsen, az egészségügyi ellátás feltételeinek a kialakítását, ha valami betegség lenne - ez nem szűrőprogramot meg egyebeket jelent -, illetve egy olyan átmeneti tartózkodási helyet, ahol valamennyire az eső elől védett helyen lehetnek.
Ha megengedik, akkor még… Mondhatom még, főpolgármester úr? (Jelzésre:) Igyekszem rövidre fogni, csak tényleg annyi mindent mondtak, hogy nem árt olykor ezekre reagálni. Én azt a mondatát Tokody képviselő úrnak, hogy a határon egyenruhás hostess fiúk kísérik be a bevándorlókat, a teljes Magyar Rendőrség védelmében szeretném visszautasítani. Ezek az emberek hosszú hetek óta - és most a magyar rendőrökről beszélek - éjjel-nappal, a saját egészségüket nem kímélve, távol a családjuktól azon dolgoznak, hogy ezt az országot ettől a menekültáradattól a lehető legtörvényesebben, az Európai Unió vonatkozó szabályait betartva ellássák és ezt a feladatot biztosítsák.
Azt, hogy önök nyugati példákra hivatkoznak, azért tartom méltánytalannak velük szemben és akár a magyar kormánnyal szemben is, mert legjobb sajtóinformációim szerint Franciaországban a francia határon a francia rendőrök gumibottal verik a menekülteket. Én nem hiszem, hogy ez az a közös értékű Európa, amiről az ő külügyminiszterük beszélt. Azt gondolom, hogyha valaki mást mond, mint amit cselekszik - legyen ez akár az önök által is citált jó külföldi példa, jelesül a francia külügyminiszter úrnak a nyilatkozata -, az semmiképpen nem segíti az ügyet. Magyarország az egyetlen, amelyet még a német kancellár is elismert, aki maradéktalanul igyekszik teljesíteni az uniós regisztrációra való kötelezettséget, illetve a közös európai határok, a schengeni határok védelmére vonatkozó kötelezettséget. Tehát, ha ezeket az embereket, akik ellátják ezt a feladatot, hostess fiúknak nevezi, akkor tudjon róla, hogy sok ezer embert, sok ezer áldozatos munkát végző rendőrt sértett meg, amit szerintem fővárosi képviselőként nem tehet meg, és kérjen érte elnézést.
A másik, ami elhangzott, Gy. Németh képviselő asszony említése volt. Azt mondja, hogy egyre rosszabb lesz a jövőben a helyzet, és a magyar kormány kezéből valami kicsúszott. Azon túl, hogy ne reménykedjen ebben, egyelőre még ott tartunk, hogy két hónappal ezelőtt Horváth képviselő úr szerint nem is volt ilyen probléma, most meg már önök azt mondják, hogy ez hónapról hónapra rosszabb lesz, elmondják, hogy hogyan nem lehet ezt megoldani, de azt képviselőként nem mondta meg, hogy egyébként Budapestnek mi lenne a helyes cselekvése ebben az ügyben. Ezt nem azért hoztam ide, mert fontos ebből most vitát nyitnunk, hanem azt gondolom, önök inkább csinálnak politikát ebből az ügyből, mintsem valódi megoldási javaslatokkal szolgálnának, hasonlatosan egyébként a Jobbik képviselőjéhez, ami az ügy természetéből fakadhat, mint ellenzéki képviselő mondhat ilyeneket, csak azt ne gondolja és ne várja el tőlünk, hogy ezt komolyan vegyük és még asszisztáljunk is hozzá, vagy netán segítsük ezeket a törekvéseit.
Még egyet engedjenek meg! Sok olyan fogalmazás volt, Székely képviselő úr is sokszor úgy fogalmazott, hogy egyre súlyosabb lesz a helyzet, tarthatatlan a helyzet, nincs megoldás, egyre rosszabbak a körülmények. Hát, uraim, egy hónappal ezelőtt ezt mondtuk. Arról nem beszélve, hogy mondjuk egy hónappal ezelőtt Horváth Csaba képviselő úr említette, hogy voltak polgármesterek, akik kirohanásokat tettek. Lesznek is még. Ha az egy hónappal ezelőtt elmondottakat most meg kellene ismételni, akkor én személy szerint nyugodtan meg tudnám ismételni, mert a valóság az volt, amit ezekben a nyilatkozatokban tettünk. Lehet, hogy ez valakinek nem tetszett, meg megpróbálta kiforgatni, de a helyzet az, hogy várunk szívesen mindenkit, akár ott, a Keleti környékén, és döntse el, hogy az-e a valóság, amiről Trippon képviselő úr beszélt, ami egy megható, szép történet, és ha így lenne, akkor higgye el, semmi konfliktus nem lenne Európában - ha csak kisírt szemű, megvert ötéves kislányokkal állnánk szemben, akkor Európa nem tartaná napirenden ezt az ügyet, hanem megoldaná, de nem erről van szó -, tehát lehet ilyeneket mondani, csak ez nem a valóság. A valósággal nem árt néha megbarátkozni, még akkor is, ha ezt kimondani nem píszí, vagy éppen nem mindenkinek tetszik.
A népszavazásról pedig - amit utoljára fölírtam magamnak -, engedje meg, képviselő úr, hogy azt mondjam, a budapestiek tőlünk a saját biztonságukat és az ügy megoldását várják, már amennyi rajtunk múlik, és nem azt, hogy odarohangáljunk hozzájuk kérdésekkel. Egyébként a budapesti népszavazás kérdése azon túl, hogy értelmetlen, teljesen felesleges is, mert ezen a népszavazáson nem lenne olyan kérdés, amit úgy lehetne feltenni, hogy a megoldást szolgálná. Tehát, hogy egyszerűbben fogalmazzak, nekünk megoldani kell ezt a problémát, segíteni ennek az ügynek az előmenetelét - ez az előterjesztés ezt szolgálja egyébként -, és a budapestieket nem azzal kell traktálnunk, hogy hozzájuk szaladgálunk, megkérdezve, hogy ők mit gondolnak erről. Ismeri jól a véleményemet egyébként, én nem tartozom a megfelelési kényszeres politikusok közé, és még akkor is, ha a túloldali média ezt sokszor kikezdi, mindig el szoktam mondani a véleményemet, de ebben az esetben teljesen feleslegesnek tartom, hogy a budapestieket további indulatokkal, értelmetlen kérdésekkel bombázzuk. Dolgozzunk azon együtt, ami talán a közös szándékainknak a legkisebb közös többszöröse az öt politikai közösség életében, hogy minél gyorsabban továbbhaladhassanak a menekültek, és Budapest költségeit és a budapestiek biztonságát minél kevésbé terheljék. A biztonság alatt az egészségbiztonságot és mindenféle biztonságot értünk.
Tehát értem én a politikai szándékokat - zárszóként engedjenek meg egy mondatot -, meg a politikai nyilatkozatokat, meg a demagóg kirohanásokat, a helyzet valóban komoly, ahogy Székely képviselő úr is mondta, tehát nem lehet komolytalan eszközökkel, elfoglalásokkal meg bemászásokkal, meg ökörködésekkel megoldani. Senki nem akar Budapesten menekülttábort csinálni, azért kérem, hogy támogassa ezt a javaslatot, és ne tekintsenek úgy erre, mint menekülttáborra, mert a főváros érdeke és a főpolgármester nyilatkozatai alapján világosan láthatja, hogy a fővárosnak egyetlenegy fő érdeke van: a budapestiek biztonságának megőrzése. Ha ehhez ez a tranzitzóna, illetve szociális ellátó, szociális zóna kell, akkor pedig ezt kell csinálnunk. Ha tud jobb döntést, akkor pedig azt terjessze be, és ne a kerítéseken másszanak át, és ne népszavaztatni akarjanak.
Köszönöm szépen a szót, elnézést, ha hosszú voltam.
TARLÓS ISTVÁN főpolgármester: Köszönöm szépen. Látom én, hogy tíz perccel a vita lezárása után harmadik hozzászólási kísérletként nagy ügyesen Tokody képviselő úr ügyrendi gombot nyom, de ha megengedi, így a vita legvégén, hallva ezt a rengeteg hozzászólást, röviden, mint előterjesztő is, meg hát, mint a város részéről az első számú politikai felelős hozzátegyem a gondolataimat. S előre szólok mind a két erősen megkésetten ügyrendi gombot nyomó képviselőnek, ha SZMSZ-ellenesen valójában nem ügyrendi lesz a mondandójuk, akkor abban a pillanatban el fogom venni a szót, de erre csak akkor kerülhet sor, ha néhány gondolatot én is elmondok, bár Kocsis Máté sokat elmondott abból, amit én is terveztem volna, ezért valószínűleg rövidebb leszek.
Engedjék meg, hogy azt mondjam, mindenekelőtt azért vagyok rendkívül szomorú - és ezt nagyon komolyan mondom, én is egy politikai közösséghez tartozom, bár tudják, hogy párttag nem vagyok -, tehát rendkívül szomorúnak tartom, hogy egy ilyen helyzetben, egy ilyen kérdésben nincs egy nemzeti minimum, mert rendkívül fontos lenne, hogy tényleg legyen, de nem ezt tapasztalom. Hanem azt tapasztalom, hogy vannak csoportosulások, vannak emberek, akik napi politikai haszonszerzésre kívánják ezt a helyzetet felhasználni. Egy árva szót nem hallottam általános mondatokon kívül arról, hogy mi a javaslatuk, csak szerepelnek, és hosszan-hosszan sorolják, hogy szerintük mi rossz, és mit nem kellene.
Én azzal nem akarok foglalkozni, hogy néhány fiatalember, talán arra is számítva - nem állítom, de nem is zárom ki -, hátha az ő neve is ismertté válik, másnak a tulajdonán felver egy sátrat, mert én ezt gyerekes dolognak tartom. Tegnap kerestem már a Jobbik vezetőjét és a képviselő úrral is beszéltem, mert praktikus kérdésekben nem rossz a munkakapcsolatunk, hogy különböző ismeretlen fiatalemberekkel én arról vitatkozzak, hogy lehet-e sátruk másnak a tulajdonán vagy nem lehet. Ezzel én nem akarok és nem is fogok foglalkozni, elnézést kérek, ez menjen a maga útján, intézzék azok, akiknek ez a dolguk. Egyet tudok mondani: bizonyosan nem a Jobbiknak kell rávilágítania számomra, hogy perspektívájában ez a migránsáradat milyen veszélyekkel jár. Egy pillanatig se gondoljanak arra, hogy nagy bölcsen önök világítanak erre rá számomra. Ez nem így van, barátaim! Nyugodtan tarthatják azt a táblát, csak azt ne gondolják, hogy valami újat tudnak nekem mondani. Hogy miért tesszük, amit teszünk, azt majd néhány mondatban összefoglalom.
Azt is sokszor hallom, hogy Magyarországon milyen sokféle vélemény van ebben az ügyben. Azt tudom önöknek mondani, összefoglalva, hogy egyesek ne féljenek, majd húsz vagy harminc év múlva lesz itt egységes vélemény, egy pillanatig se féljenek tőle, ha így folytatják. Olyan egységes vélemény lesz, mint annak a rendje. Aztán akkor próbáljanak majd meg transzparenseket tartani, akkor próbáljanak meg humánus reakciókról beszélni. Nem humánus reakciókra van szükség, hanem életszerű reakciókra.
Először is engedjék azt mondanom, hogy nem magyar problémáról van szó. Ez egy annál sokkal súlyosabb probléma. Én műszaki, racionális beállítottságú emberként el nem tudom képzelni, hogy Bangladesben tömegesen felkerekednek és önmaguktól elindulnak Európába, hogy egy jó kis vállalkozást létesítsenek. Ezt nekem be nem adja senki élő ember a Földön.
Tisztázzunk még valamit! Nemcsak háborús országokból jönnek. Mióta van Pakisztánban vagy Bangladesben háború? Mennyivel más a helyzet ma Afganisztánban, mint 35 évvel ezelőtt? Ugyanaz a helyzet, mint 35 éve.
Aztán még valami: információk vannak arról - én nem láttam, de hatósági információk vannak róla -, hogy a magyar határ körzetében ezrével vannak összetépve a földön útlevelek, úti okmányok. Lehet ilyet jóhiszeműen tenni? Beszélnek itt nekem szírekről. Azt gondolom magam is, hogy Szíriában, ahol valóban háború van, ahogy a fegyverropogás elől menekülnek, azokon az embereken segíteni kell. De barátaim, ki a szír? Aki azt mondja magáról? Minden harmadiknak ugyanaz a neve és szírnek mondja magát. Honnan tudja azt bármelyikük megállapítani beazonosíthatatlan emberről, hogy ő szír és a szír háború elől menekül? Tessék szíves lenni nekem megmondani, milyen technikával állapítják ezt meg?!
Uniós szabályok betartására hivatkoznak sokszor, és ezzel támadnak bennünket, mint politikai közösséget, hogy ezeket nem akarjuk betartani. Miért támadják a magyar kormányt, és miért nem akarják figyelembe venni ezeket az uniós szabályokat, amelyek a magyar kormányt de facto és igen erősen akadályozzák abban, hogy hatékony intézkedéseket tehessen? Most miért nem hivatkoznak és miért nem ássák bele magukat az uniós szabályokba? Tessék szíves megnézni ezeket! Nem Magyarországon van tehetetlenség, tessék tudomásul venni! Az Unió hónapok óta kapkod, azt sem tudja már, hogy mit akar engedni, kétnaponta mást mondanak. Tehetetlen! Az Európai Unió unhatékony és tehetetlen. A saját maga alkotta életszerűtlen szabályai teszik tehetetlenné. Nem tud mit kezdeni vele. Tudom, hogy nagyon nehéz ezt beismerni, de aki egy cseppet is használja az eszét, az kénytelen ezt belátni. Miközben ezek a tehetetlenségre kárhoztató uniós szabályok a magyar kormányt lépten-nyomon akadályozzák minden ésszerű és hatékony lépés megtételében.
Olyan sokat foglalkoznak ezzel a kerítéssel. Tessék szíves megnézni, hogy Calais-ban milyen kerítés épült. Menjenek el a demokrácia őshazájába, az USA-ba, és tekintsék meg, hogy mi van az Egyesült Államok és Mexikó határán. Megnézte valaki? Legyenek már olyan jóságosak és tekintsék meg! Akkor hogy van ez, ott szabad, itt meg nem szabad? Ott miért szabad? Miért demokrata az, aki már rég megcsinálta, és miért nem demokrata az, aki mások által akadályoztatva a jobb lépésekben kénytelen hasonlót csinálni egy szerényebb kiadásban? Mit mondanak erre, drága barátaim? Mit mondanak? Mi erre a magyarázat?
Nem mindenki szerencsétlen, ne haragudjanak, aki be akar jönni. Vannak szerencsétlenek, ha ezeket meg lehet különböztetni és be lehet azonosítani, senki nem mondja, hogy azokat nem kell befogadni. De százezrével, milliószámra jönnek, nem tudni honnan, nem tudni, milyen motivációval. Ne keverjük össze a két dolgot! Embertelenség menekülteket nem befogadni. Nem menekülteket, spekulatív szándékkal érkező vagy küldött embereket meg hülyeség befogadni, mert az egy más kategória. Mi lesz itt húsz-harminc év múlva? Tessék már valamit elmélkedni erről!
Ami pedig a főváros szerepét illeti: ne tessék összekeverni feladatokat, kompetenciákat, hatásköröket. Alapvetően és törvény szerint az önkormányzatoknak, így Budapest önkormányzatának is a migránsügy kezelésében semmilyen kötelezettsége vagy feladata nincs. A budapestieknek tett eskünkből és lelkiismereti okokból, dupla lelkiismereti okból próbálunk valamit tenni, hadd rangsoroljam úgy, hogy elsősorban a budapestiek védelmében. Én azért nem értek egyet a Jobbikkal, mert amit mondanak, az nem ésszerű. Ha ezekkel az emberekkel semmit nem próbálunk meg csinálni, akkor az egész városra rászabadulnak mosdatlanul, indulatosan, ismeretlen szándékokkal. Amennyit rábeszéléses alapon rá tudunk venni, hogy egy ideiglenes szociális blokkban maradjon ahelyett, hogy koszosan, éhesen, szomjasan szanaszét rohangál a városban, annyival kevesebben fogják azt megtenni.
Én nem tudom, ez matematika, úgyhogy nem egészen értem a Jobbikot, hogy miről beszél, mert nem logikus, amit mondanak. Ki a fene akar ott menekülttábort? Barátaim, ne magyarázzák félre a dolgot szándékosan! Előre megmondtuk, amikor Pető igazgató úr a megbízásomból nyilatkozott, azzal kezdte, hogy ideiglenes. Miért tesznek úgy, mintha ezt nem hallották volna?
A legnagyobb mértékben elleneznék egy állandó menekülttábort. A városon akkor segítünk és azzal, ha nem szabadítjuk rá korlátlanul, mérsékelni tudjuk a városra nehezedő nyomást. Ennyi a koncepció, nem egyéb. Ez az érem egyik oldala. A másik oldala az, hogy valóban idekerülnek olyan asszonyok, olyan gyerekek, akik valószínűleg nem önszántukból jönnek. Ott mások a társadalmi szokások, azoknak az asszonyoknak valószínűleg nincs különösebb választási lehetőségük, hogy kell indulni vagy nem, különösen pedig nincs a gyerekeknek. Mi sem akarjuk, hogy szomjazó, szenvedő gyerekek és nők kódorogjanak és keressék a semmit a városban. A minimális tisztálkodási, vécére járási feltételekről azért illik gondoskodni. Ha hallom a saját keresztény papjainkat, ők is ezt mondják és sugallják.
Ezt is meg akarjuk tenni, mert mi technikai kérdésekről vitatkozunk, ne haragudjanak, önök is, és nem arról, amiben kénytelen vagyok azt mondani, hogy nem sokkal különbözik a véleményem a Jobbikétól, hogy azt kell megakadályozni, hogy beazonosíthatatlan emberek beáramoljanak, beözönöljenek az országba. Még egyszer mondom: ezt az uniós szabályok akadályozzák. Nem a magyar kormány a felelős ezért, hanem egyértelműen az Európai Unió.
Tehát van némi humanitárius megfontolás is bennünk, azért mégiscsak, akik már itt vannak, emberek, vannak köztük nyilván szép számban jóhiszeműek, akiket nem akarunk hagyni szenvedni, és Budapestet is meg akarjuk óvni egy kontrollálatlan áradattól. Ha nincs ez a hely, Tokody képviselő úr, a Verseny utcában, egyébként közel a pályaudvarhoz, hogy ne legyen bonyolult egyszer vonatra szállni, akkor kontrollálatlanul tevékenykednek ismeretlen szándékkal a városban. Én nem tudom, miért olyan nehéz ezt belátni, általános iskolai feladat, hozzáteszem. Nem tudom, miért kell bármilyen megfontolásból politikai haszonszerzésre törekedni nemzeti egység helyett. Gondoljanak az unokáinkra, ön a gyerekeire, én az unokáimra. Rogán Antal igazat mondott a tegnapi nyilatkozatában, én sem akarom, amit ő nem akar, és szerintem önök sem akarják. Messzire vezet ez a kérdés, ne merüljünk bele, és nem a mi feladatunk megoldani.
A mi feladatunk az, hogy amit ésszerűen, elsősorban a város érdekében megtehetünk a saját, igen korlátozott mozgásterünkben, meg ráfejelve humanitárius motivációkkal, azt tegyük meg. Azért nem mind terrorista, aki bejön, uraim! Ezek között valóban vannak szerencsétlenek, csak nem tudjuk, kik azok. Képtelenség, ami történik, és hadd emeljem ki még egyszer: az Európai Unió, Németországot is beleértve, láthatólag teljesen tehetetlen, oda tessék mutogatni. Ők alkották ezeket a szabályokat, ők nem tudják, mit akarnak. Miért baj, amit mi teszünk? Délről szállítják Magyarország irányába az embereket. Az osztrákok lehúzták a redőnyt. Miért nem az osztrákokat bírálja az Unió? Miért velünk szórakoznak megint? Azt akarják, hogy itt maradjanak százezrek? Foglalkoztatási probléma, egészségügyi probléma, biztonsági probléma, egyébként Európára is.
Hadd mondjam azt, de ezt inkább nem, mint főpolgármester, hogy Magyarország megint Európát védi. Hát mi a csoda van itt? Egészségügyi vonatkozások. Nyilatkozik a tiszti főorvos asszony is, minden tiszteletem az övé, hogy amíg ideérnek, kiderül, hogy fertőzöttek-e. Honnan tudja, hogy honnan jönnek? Mennyi ideje jönnek? Olyan országokból is jönnek, ahol kötelező védőoltást kell kapnunk, ha mi odamegyünk. Olyan betegségek is vannak ezekben az országokban, hogy az ott élők csak vírushordozók, de generációk sokasága óta megedződtek, kifejlődött az immunrendszerükben a védekezőképesség, és ők nem válnak beteggé. Mi megbetegedünk tőlük egy pillanat alatt. Van itt erre vonatkozó és biztosítékot adó egészségügyi kontroll? Nincsen. Aki ezen nevetgél, majd ha ne adja isten, az ő gyereke fertőződne meg, az ajkára fagyna a mosoly, állítom. Biztosan másképp látná a dolgokat, ahogy a metrófelújítást is másképp látják most egyesek, mint ahogy húsz éven keresztül láthatták volna.
Én arra kérem önöket, azért támogassák ezt az előterjesztést, mert nincs lehetőségünk ennél jobbra. Én azt kérem, legyen egy kis összefogás, ebből senki ne akarjon olyan politikai hasznot, hogy hátha majd ő legközelebb is itt ülhet, vagy eggyel több képviselője itt lehet a politikai közösségének. Itt sokkal többről van szó, higgyék el, és akár az emberiességet, akár a reálisan felmérhető perspektívákat vesszük alapul, és mellérendeljük a mi képességünket, kompetenciánkat és mozgásterünket, nem látunk ennél jobbat. Lehet ezt kritizálni, de lássák be: egyetlenegy pozitív javaslatot nem tettek. Leszámítva azt a demagóg általánosságot, hogy megoldást kell találni a helyzet kezelésére, hatékony megoldást, érje el miniszterelnök úrnál.
Kérem, mindenki, aki itt ül, valóban választott képviselő, nem vitatom, vagy a közössége választott. Azt sem vitatom, hogy bárkinek joga van elmondani a véleményét. De hadd kérjem azt, hogy azért olyan emberek, akik most kezdték ezt a munkát, azt hiszik, hogy értenek valamit, amit nem értenek. Nem értik az egész rendszer működését. Nem értik, hogy ez nem úgy van, hogy érje el a miniszterelnök úrnál. Hihetik azt, hogy ők elérnék. Ez nem így van. Azok ismerjék meg a rendszer valóságos működését, és utána tegyenek hetente sajtónyilatkozatokat, mert azzal, amit csinálnak, nem segítenek. Ők azt hiszik, hogy professzorok, de azt sem értik, hogyan működik a rendszer.
Nem azért mondom, hogy bárkit megbántsak, de higgyék el, gondolhatják azt, hogy ők aztán nagyon tudják. Nem tudják; higgyék meg, hogy nem. Én sem tartok naponta sajtótájékoztatót olyan kérdésekben, amelyek sem a képzettségemnek, sem a tapasztalatomnak nem felelnek meg, csak azt hiszem, hogy értek valamit, amit valójában nem értek. Előrébb jutnánk, ha ezt belátnák, és előbb talán konzultálnánk, beszélgetnénk, jobbindulatúan, nem pedig nekirohannánk a másiknak úgy, hogy utána a háttérben az újságíró is mosolyog rajta. Én nem javaslom ezt a megoldást.
Azt hiszem, hogy akiről beszélek, azt az embert én még soha nem bántottam meg, se a nyilvánosság előtt, se máshol, nem is szándékozom, csak szolidan orientálom arra, hogy menjünk el abba az irányba, hogy előbb beszélgessünk, előbbre jutunk.
Köszönöm, hogy meghallgattak, és kérem, hogy az előterjesztésünket ennek ismeretében bírálják el. Ha valóban ügyrendi, Tokody Marcell képviselő úrnak megadom még a szót.
TOKODY MARCELL (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, főpolgármester úr. Valóban ügyrendi. Azt szeretném kérni, hogy amennyiben a módosító javaslatot, a Jobbik módosító javaslatát nem támogatná a Közgyűlés, akkor azt követően szavazzunk a 4. számú napirendi pont napirendről való levételéről. Köszönöm.
Csak ide kívánkozik, mert hozzám szóltak, és úgy illő, hogy akkor legyen lehetőségem a legrövidebben, csupán néhány szóban, Kocsis doktor valószínűleg nem látta azokat a videofelvételeket, amelyek arról tanúskodnak, hogy…
TARLÓS ISTVÁN főpolgármester: Képviselő úr, ne haragudjon, harmadszor szól hozzá, ez már nem ügyrendi, négyszemközt beszéljék meg.
TOKODY MARCELL (Jobbik): Néhány szót. Értem, de látom, frusztrálja…
TARLÓS ISTVÁN főpolgármester: Képviselő úr, teljesen SZMSZ-ellenes. Én meghallgatom önt a közgyűlés szünetében vagy után…
TOKODY MARCELL (Jobbik): Nyomhatja erőből, főpolgármester úr, ám legyen.
TARLÓS ISTVÁN főpolgármester: Nincsen mód az SZMSZ szerint, elnézését kérem. Akkor újra kinyitjuk a vitát, az ön reakciójára reagálni fognak, akkor megint ön fog újra reagálni. Kétszer szólt hosszan hozzá, módjában van konzultálni utána. Tisztelettel kérem, tartsuk be az SZMSZ-t. Újra kinyitjuk a vitát.
Székely képviselő úr!
SZÉKELY SÁNDOR (független): Köszönöm. Én véletlenül nyomtam meg a gombot, egy mondatom lenne csak. Tehát az ügyrendit véletlenül nyomtam meg, de csak egy mondatot akartam mondani Kocsis Máténak válaszul…
TARLÓS ISTVÁN főpolgármester: Nem lehet, képviselő úr, ne haragudjon, kapcsolják ki a mikrofont. Ha Tokody úrnak nem tettem lehetővé, nem tehetem lehetővé Székely úrnak sem.
Nem lehet ügyrendi gombot nyomogatva, még akkor sem, ha van rutinos képviselő, aki ezt rendszeresen megteszi - (Horváth Csabának:) nem rád gondoltam, Csaba, csak udvariasságból nem mondom, hogy kire gondoltam -, nem lehet ügyrendi gombot nyomogatva érdemi hozzászólást tenni.
Tokody képviselő úr kérése akceptálható, annál is inkább, mert az SZMSZ is ezt írja elő, hogy először a módosítókról kell szavazni. Kérem, hogy először Tokody Marcell képviselő úr módosítójáról szavazzunk. Annyit szeretnék még, Marcell, hozzátenni, mert azért sem jó ez a javaslat, mert rendkívül időigényes. Ehhez rengeteg aláírást össze kell gyűjteni, jóvá kell hagyatni, azt meg lehet fellebbezni, ennek ez a módja. Addig mi történjék? Én kifejezetten ebből az okból nem támogatom a módosítót.
Kérem, hogy Tokody Marcell képviselő úr módosító javaslatáról döntsünk, az előterjesztők nem támogatják.
A szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalma:
A Fővárosi Közgyűlés úgy dönt, hogy helyi népszavazást kezdeményez arról, hogy a budapesti választópolgárok egyetértenek-e azzal, hogy Budapesten tranzitzóna, vagy ideiglenes, illetve állandó menekülttábor létesüljön. Felkéri a főpolgármestert, hogy a fenti kérdéskört érintően a helyi népszavazásról szóló határozati javaslatot terjessze be a Fővárosi Közgyűlés következő ülésére.
Határidő: a Fővárosi Közgyűlés következő rendes ülése
Felelős: Tarlós István
Indítsuk a gépet, szavazunk. (Szavazás.)
H a t á r o z a t
a Fővárosi Közgyűlés
1081/2015.(IX.2.) nem fogadja el Tokody Marcell módosító
Főv.Kgy.h. indítványát, mely szerint:
"A Fővárosi Közgyűlés úgy dönt, hogy helyi népszavazást kezdeményez arról, hogy a budapesti választópolgárok egyetértenek-e azzal, hogy Budapesten tranzitzóna, vagy ideiglenes, illetve állandó menekülttábor létesüljön. Felkéri a főpolgármestert, hogy a fenti kérdéskört érintően a helyi népszavazásról szóló határozati javaslatot terjessze be a Fővárosi Közgyűlés következő ülésére.
Határidő: a Fővárosi Közgyűlés következő rendes ülése
Felelős: Tarlós István."
[1
igen (0 %), 31 ellenszavazat (98,68 %),
1 tartózkodás (1,32 %)]
TARLÓS ISTVÁN főpolgármester: 1 igen szavazattal, 31 ellenében, 1 tartózkodás mellett nem támogatja a Közgyűlés Tokody Marcell képviselő úr javaslatát.
Kérem, hogy Székely képviselő úr módosító javaslatáról szavazzunk, amelyet az előterjesztők szintén nem támogatnak.
A szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalma:
A Fővárosi Közgyűlés úgy dönt, hogy a menekültkérdés kezelésére egy átmeneti bizottságot hoz létre a Közgyűlés tagjaiból, valamint a menekültügyben érintett civil, vallási, rendfenntartó és egészségügyi szervezetek delegáltjaival.
A bizottság feladata:
- Koordinálja a menekültekkel kapcsolatos munkát.
- A felmerülő problémákra az érintett civil, rendfenntartó, egészségügyi, vallási szervezetekkel közösen megoldási javaslatokat dolgoz ki, melyet a Közgyűlés fogad el.
- Írásban beszámol a Közgyűlésnek hónapról-hónapra a menekültügy állásáról.
- Forrásokat keres Európában a menekültprobléma kezelésére.
Határidő: azonnal
Felelős: Tarlós István
Kérem, indítsuk a gépet, szavazunk. (Szavazás.)
H a t á r o z a t
a Fővárosi Közgyűlés
1082/2015.(IX.2.) nem fogadja el Székely Sándor módosító
Főv.Kgy.h. javaslatát, mely szerint:
"A Fővárosi Közgyűlés úgy dönt, hogy a menekültkérdés kezelésére egy átmeneti bizottságot hoz létre a Közgyűlés tagjaiból, valamint a menekültügyben érintett civil, vallási, rendfenntartó és egészségügyi szervezetek delegáltjaival.
A bizottság feladata:
- Koordinálja a menekültekkel kapcsolatos munkát.
- A felmerülő problémákra az érintett civil, rendfenntartó, egészségügyi, vallási szervezetekkel közösen megoldási javaslatokat dolgoz ki, melyet a Közgyűlés fogad el.
- Írásban beszámol a Közgyűlésnek hónapról-hónapra a menekültügy állásáról.
- Forrásokat keres Európában a menekült-probléma kezelésére.
Határidő: azonnal
Felelős: Tarlós István."
[10
igen (21,93 %), 20 ellenszavazat (73,21 %),
3 tartózkodás (4,86 %)]
TARLÓS ISTVÁN főpolgármester: 10 igen szavazattal, 20 ellenében, 3 tartózkodás mellett nem támogatta a Közgyűlés.
Az alapjavaslat következik az előterjesztői kiegészítéssel együtt. Kérdezem, kíván-e külön szavazni valaki a kettőről… (Tokody Marcell dr. Kocsis Mátéra mutat. - Az elnök dr. Kocsis Mátéval egyeztet.) Bocsánat, ügyrendi szavazást kért Tokody képviselő úr a napirendről való levételről. Ezt messzemenőkig nem támogatják az előterjesztők. Kérem, hogy az ügyrendi kérdésről döntsünk szavazással.
A szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalma:
A Fővárosi Közgyűlés úgy dönt, hogy az előterjesztést leveszi napirendjéről.
Indítsuk a gépet! (Szavazás. - Tokody Marcell: A napirenden tartásról vagy a levételről? - Orbán Gyöngyi: Amit kért, a javaslatról.)
H a t á r o z a t
a Fővárosi Közgyűlés
1083/2015.(IX.2.) nem fogadja el Tokody Marcellnak az
Főv.Kgy.h. előterjesztés napirendről történő levételére irányuló ügyrendi indítványát.
[3
igen (0 %), 26 ellenszavazat (92,09 %),
1 tartózkodás (1,32 %)]
TARLÓS ISTVÁN főpolgármester: 3 igen szavazattal, 26 ellenében, 1 tartózkodás mellett elutasította a Közgyűlés. (Közbeszólások az MSZP soraiból.)
Képviselő úr, ne haragudjék, egyértelmű volt a szavazás. (Közbeszólások az MSZP soraiból.) Teljesen egyértelmű volt. (Közbeszólások az MSZP soraiból. - Szaniszló Sándornak:) Képviselő úr, én meghallgatom önt, de felesleges kísérletek ezek. (Dr. Trippon Norbert: Köszönöm.) Tessék!
SZANISZLÓ SÁNDOR (MSZP): Köszönjük a lehetőséget, hogy elmondhatjuk a szavazásunk eredményét. Kérem tisztelettel, hogy szavazzunk újra. Nem volt egyértelmű. Én általában szoktam figyelni a főpolgármester urat, mondhatom úgy, hogy leragadtam annál, amit éppen kommentként hozzáfűzött az előterjesztéshez. Tisztelettel kérem, hogy szavazhassunk újra ebben a témában, a levételről.
TARLÓS ISTVÁN főpolgármester: Én azt kérem tisztelettel, hogy tegyék meg, hogy figyelnek. Én a következőket mondtam: Tokody képviselő úr azt kérte ügyrendileg, hogy vegyük le a napirendről a témát, erről szavaztunk, hogy ezt elfogadjuk-e. Tíz emberből úgy nyolc és fél megértette, de fontos dologról van szó, kérem, szavazzunk arról, hogy legyen-e új szavazás - lehet szerintem -, mert úgy gondolom, hogy éppen fordítva szeretnének Trippon úrék szavazni. Szavazzunk újra, azt javasolom.
A szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalma:
A Fővárosi Közgyűlés úgy dönt, hogy újra kíván szavazni az előterjesztés napirendről történő levételéről.
Indítsuk a gépet, erről döntsünk, szavazzunk! (Szavazás.)
H a t á r o z a t
a Fővárosi Közgyűlés
1084/2015.(IX.2.) úgy dönt, hogy újra kíván szavazni az
Főv.Kgy.h. előterjesztés napirendről történő levételéről.
[17
igen (51,52 %), 9 ellenszavazat (27,27 %),
4 tartózkodás (12,12 %)]
TARLÓS ISTVÁN főpolgármester: 17 igen szavazattal, 9 ellenében, 4 tartózkodás mellett újra szavazhatunk.
Még egyszer - Szaniszló képviselő úr, kis figyelmet kérek, most azért figyeljen engem, mert megint félreértik a dolgot (Derültség.) -: Tokody Marcell képviselő úr azt kérte, legyen arról ügyrendi szavazás, hogy levegyük napirendről ezt a kérdést. Mi azt mondtuk, hogy az előterjesztők nem támogatják, hogy vegyük le napirendről, tehát aki le akarja venni a napirendről, az szavazzon igennel!
A szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalma:
A Fővárosi Közgyűlés úgy dönt, hogy az előterjesztést leveszi napirendjéről.
Indítsuk a gépet, szavazunk. (Szavazás.)
H a t á r o z a t
a Fővárosi Közgyűlés
1085/2015.(IX.2.) nem fogadja el Tokody Marcellnak az
Főv.Kgy.h. előterjesztés napirendről történő levételére irányuló ügyrendi indítványát.
[1
igen (0 %), 31 ellenszavazat (98,68 %),
1 tartózkodás (1,32 %)]
TARLÓS ISTVÁN főpolgármester: 1 igen szavazattal, 31 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett napirenden marad.
Az eredeti előterjesztés és az előterjesztői kiegészítés két pont. Kíván-e valaki külön szavazni a kettőről? (Nincs jelentkező.) Nem.
A szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalma:
A Fővárosi Közgyűlés felkéri a főpolgármestert, hogy vizsgálja meg az ideiglenes szociális létesítmények kialakításával és működtetésével, valamint a fővárost is jelentősen érintő migrációs helyzettel kapcsolatosan jelentkező többletfeladatok fővárosi intézmények és közszolgáltató cégek általi ellátásának módját és finanszírozási feltételeit, továbbá a feladatellátásban részt vevő intézmények és közszolgáltató cégek többletfeladatai alapján valamennyi szükséges döntést terjessze be a Fővárosi Közgyűlés következő ülésére.
Határidő: a Fővárosi Közgyűlés soron következő rendes ülése
Felelős: Tarlós István
A Fővárosi Önkormányzat tulajdonában lévő nem lakás céljára szolgáló helyiségek feletti tulajdonosi jogok gyakorlásáról szóló 40/2006. (VII. 14.) Főv. Kgy. rendelet 35. § (1) bekezdése alapján jóváhagyja és megköti a Budapest Főváros Önkormányzata és a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság között létrejövő, az előterjesztői kiegészítés melléklete szerinti használati szerződést a Budapest XII. ker., Magyar Jakobinusok terén lévő, a Déli pályaudvarhoz tartozó aluljáróban, ún. kerengőben elhelyezkedő, használati szerződés 1/1. alaprajzán 4. sorszámmal megjelölt, 69,6 m² alapterületű és a 6. sorszámmal megjelölt 80,2 m² alapterületű helyiségek, valamint a Budapest VIII. ker., Baross téren a Keleti pályaudvar aluljáróban lévő, a használati szerződés 1/2. alaprajzán 30. sorszámmal megjelölt, 49,22 m² alapterületű és 50. sorszámmal megjelölt, 42,86 m² alapterületű helyiségek ingyenes, határozatlan időre szóló használatba adása tárgyában. Felkéri a főpolgármestert az előterjesztői kiegészítés melléklete szerinti használati szerződés aláírására.
Határidő: 30 nap
Felelős: Tarlós István
Indítsuk a gépet, szavazunk. (Szavazás.)
H a t á r o z a t
a Fővárosi Közgyűlés
1086/2015.(IX.2.) felkéri a főpolgármestert, hogy vizsgálja meg az
Főv.Kgy.h. ideiglenes szociális létesítmények kialakításával és működtetésével, valamint a fővárost is jelentősen érintő migrációs helyzettel kapcsolatosan jelentkező többletfeladatok fővárosi intézmények és közszolgáltató cégek általi ellátásának módját és finanszírozási feltételeit, továbbá a feladatellátásban részt vevő intézmények és közszolgáltató cégek többletfeladatai alapján valamennyi szükséges döntést terjessze be a Fővárosi Közgyűlés következő ülésére.
Határidő: a Fővárosi Közgyűlés soron következő rendes ülése
Felelős: Tarlós István
[32
igen (100 %), 1 ellenszavazat (0 %),
0 tartózkodás]
1087/2015.(IX.2.) A Fővárosi Önkormányzat tulajdonában lévő nem
Főv.Kgy.h. lakás céljára szolgáló helyiségek feletti tulajdonosi jogok gyakorlásáról szóló 40/2006. (VII. 14.) Főv. Kgy. rendelet 35. § (1) bekezdése alapján jóváhagyja és megköti a Budapest Főváros Önkormányzata és a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság között létrejövő, az előterjesztői kiegészítés melléklete szerinti használati szerződést a Budapest XII. ker., Magyar Jakobinusok terén lévő, a Déli pályaudvarhoz tartozó aluljáróban, ún. kerengőben elhelyezkedő, használati szerződés 1/1. alaprajzán 4. sorszámmal megjelölt, 69,6 m² alapterületű és a 6. sorszámmal megjelölt 80,2 m² alapterületű helyiségek, valamint a Budapest VIII. ker., Baross téren a Keleti pályaudvar aluljáróban lévő, a használati szerződés 1/2. alaprajzán 30. sorszámmal megjelölt, 49,22 m² alapterületű és 50. sorszámmal megjelölt, 42,86 m² alapterületű helyiségek ingyenes, határozatlan időre szóló használatba adása tárgyában. Felkéri a főpolgármestert az előterjesztői kiegészítés melléklete szerinti használati szerződés aláírására.
Határidő: 30 nap
Felelős: Tarlós István
[32
igen (100 %), 1 ellenszavazat (0 %),
0 tartózkodás]
TARLÓS ISTVÁN főpolgármester: Az előterjesztést a Közgyűlés 32 igen szavazattal, 1 ellenszavazat mellett, tartózkodás nélkül elfogadta.
Lezárom a napirendi pont tárgyalását.
A következő napirendi pontunk a bűnmegelőzési keret terhére nyújtott támogatásokról szóló beszámoló.
A napirend 5./ pontja: Javaslat a 2014. évi "847402 Bűnmegelőzési keret" terhére nyújtott támogatások beszámolójának elfogadására
ELŐTERJESZTŐ: dr. Kocsis Máté
HOZZÁSZÓLÓ: Tokody Marcell
ELNÖK:
Dr. Kocsis Máté tanácsnok úr?
(Dr. Kocsis Máté nemet int.) Nincs
kiegészítés. Tokody Marcell képviselő úr!
TOKODY MARCELL (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, főpolgármester úr. Tisztelt Közgyűlés! Mindig, amikor rendvédelmet, rendfenntartást és ahhoz kapcsolódó ágazatokat támogatunk, akkor igennel szoktam szavazni, azonban nem gondolom, hogy az rendjén van, hogy rendszeresen az önkormányzat finanszírozza azokat a részeket, amelyeket az államnak lenne feladata finanszírozni, és rögtön felmerül itt például a Kozma utcai börtön támogatása. Hogyha megszűnne a börtön-wellness, és önfenntartó börtönök működnének, akkor kapásból fel sem merülne ez a kérdés sem itt, sem másutt. A többi rendvédelmi szerv, mint a BRFK, a Készenléti Rendőrség, illetve a Repülőtéri Rendőri Igazgatóság támogatását egyébként támogatni fogom, de - még egyszer - nem itt lenne ennek a helye, az állam kellene, hogy központilag megoldja ezeket a kérdéseket. Köszönöm.
ELNÖK: Dr. Kocsis Máté polgármester úr!
ELŐTERJESZTŐ: Köszönöm a szót, főpolgármester úr. Tokody képviselő úrnak mondanám, hogy a budapesti büntetés-végrehajtási intézeteknek a támogatása nem a működésükre vagy a bent lévők támogatására irányul. Csak tájékoztatásul mondom, hogy egy korábban elindított program keretében a középiskolás diákok börtönlátogatási programjáról van szó, nyilván egyébként azzal az elrettentő céllal, hogy próbáljanak meg soha nem odakerülni, vagy törekedjenek arra, hogy nehogy odakerüljenek. Szóval, ez egy korábban elindított program, és nem a börtön támogatását jelenti, hanem ennek a programnak a támogatását, így értelmezze! Köszönöm.
ELNÖK: Lezárom a vitát, nincs több hozzászólás.
Öt pontból áll az előterjesztés. Ki szeretne külön szavazni? (Nincs jelentkező.) Senki.
A szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalma:
A Fővárosi Közgyűlés elfogadja a Fővárosi Közgyűlés által a Budapesti Rendőr-főkapitányság részére 2014. évben - FPH015/314-2/2014. számú támogatási szerződés alapján - nyújtott 4.000 eFt összegű egyszeri, vissza nem térítendő támogatás felhasználásáról szóló beszámolót az előterjesztés 3. sz. melléklete szerinti tartalommal, egyúttal felkéri a főpolgármestert, hogy erről tájékoztassa a támogatottat.
Határidő: 30 nap
Felelős: Tarlós István
Elfogadja a Fővárosi Közgyűlés által a Budapesti Rendőr-főkapitányság részére 2014. évben - FPH015/315-2/2014. számú támogatási szerződés alapján - nyújtott 7.000 eFt összegű egyszeri, vissza nem térítendő támogatás felhasználásáról szóló beszámolót az előterjesztés 5. sz. melléklete szerinti tartalommal, egyúttal felkéri a főpolgármestert, hogy erről tájékoztassa a támogatottat.
Határidő: 30 nap
Felelős: Tarlós István
Elfogadja a Fővárosi Közgyűlés által a Készenléti Rendőrség részére 2014. évben - FPH015/310-2/2014. számú támogatási szerződés alapján - nyújtott 8.000 eFt összegű egyszeri, vissza nem térítendő támogatás felhasználásáról szóló beszámolót az előterjesztés 7. sz. melléklete szerinti tartalommal, egyúttal felkéri a főpolgármestert, hogy erről tájékoztassa a támogatottat.
Határidő: 30 nap
Felelős: Tarlós István
Elfogadja a Fővárosi Közgyűlés által a Repülőtéri Rendőr Igazgatóság részére 2014. évben - FPH015/311-2/2014. számú támogatási szerződés, valamint annak FPH015/9-2/2015. számon iktatott 1. számú módosítása alapján - nyújtott 3.000 eFt összegű egyszeri, vissza nem térítendő támogatás felhasználásáról szóló beszámolót az előterjesztés 11. sz. melléklete szerinti tartalommal, egyúttal felkéri a főpolgármestert, hogy erről tájékoztassa a támogatottat.
Határidő: 30 nap
Felelős: Tarlós István
Elfogadja a Fővárosi Közgyűlés által a Budapesti Fegyház és Börtön részére 2014. évben - FPH015/231-2/2014. számú támogatási szerződés alapján - nyújtott 5.000 eFt összegű egyszeri, vissza nem térítendő támogatás felhasználásáról szóló beszámolót az előterjesztés 13. sz. melléklete szerinti tartalommal, egyúttal felkéri a főpolgármestert, hogy erről tájékoztassa a támogatottat.
Határidő: 30 nap
Felelős: Tarlós István
Indítsuk a gépet, szavazunk. (Szavazás.)
H a t á r o z a t
a Fővárosi Közgyűlés
1088/2015.(IX.2.) elfogadja a Fővárosi Közgyűlés által a Budapesti
Főv.Kgy.h. Rendőr-főkapitányság részére 2014. évben - FPH015/314-2/2014. számú támogatási szerződés alapján - nyújtott 4.000 eFt összegű egyszeri, vissza nem térítendő támogatás felhasználásáról szóló beszámolót az előterjesztés 3. sz. melléklete szerinti tartalommal, egyúttal felkéri a főpolgármestert, hogy erről tájékoztassa a támogatottat.
Határidő: 30 nap
Felelős: Tarlós István
[31
igen (98,68 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
1089/2015.(IX.2.) Elfogadja a Fővárosi Közgyűlés által a Budapesti
Főv.Kgy.h. Rendőr-főkapitányság részére 2014. évben - FPH015/315-2/2014. számú támogatási szerződés alapján - nyújtott 7.000 eFt összegű egyszeri, vissza nem térítendő támogatás felhasználásáról szóló beszámolót az előterjesztés 5. sz. melléklete szerinti tartalommal, egyúttal felkéri a főpolgármestert, hogy erről tájékoztassa a támogatottat.
Határidő: 30 nap
Felelős: Tarlós István
[31
igen (98,68 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
1090/2015.(IX.2.) Elfogadja a Fővárosi Közgyűlés által a Készenléti
Főv.Kgy.h. Rendőrség részére 2014. évben - FPH015/310-2/2014. számú támogatási szerződés alapján - nyújtott 8.000 eFt összegű egyszeri, vissza nem térítendő támogatás felhasználásáról szóló beszámolót az előterjesztés 7. sz. melléklete szerinti tartalommal, egyúttal felkéri a főpolgármestert, hogy erről tájékoztassa a támogatottat.
Határidő: 30 nap
Felelős: Tarlós István
[31
igen (98,68 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
1091/2015.(IX.2.) Elfogadja a Fővárosi Közgyűlés által a Repülőtéri
Főv.Kgy.h. Rendőr Igazgatóság részére 2014. évben - FPH015/311-2/2014. számú támogatási szerződés, valamint annak FPH015/9-2/2015. számon iktatott 1. számú módosítása alapján - nyújtott 3.000 eFt összegű egyszeri, vissza nem térítendő támogatás felhasználásáról szóló beszámolót az előterjesztés 11. sz. melléklete szerinti tartalommal, egyúttal felkéri a főpolgármestert, hogy erről tájékoztassa a támogatottat.
Határidő: 30 nap
Felelős: Tarlós István
[31
igen (98,68 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
1092/2015.(IX.2.) Elfogadja a Fővárosi Közgyűlés által a Budapesti
Főv.Kgy.h. Fegyház és Börtön részére 2014. évben - FPH015/231-2/2014. számú támogatási szerződés alapján - nyújtott 5.000 eFt összegű egyszeri, vissza nem térítendő támogatás felhasználásáról szóló beszámolót az előterjesztés 13. sz. melléklete szerinti tartalommal, egyúttal felkéri a főpolgármestert, hogy erről tájékoztassa a támogatottat.
Határidő: 30 nap
Felelős: Tarlós István
[31
igen (98,68 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
ELNÖK: 31 igen szavazattal egyhangúlag elfogadta a Közgyűlés.
Kormányhivatallal kötendő együttműködési megállapodás jóváhagyása, az előterjesztő a főjegyző asszony.
A napirend 6./ pontja: Javaslat a Budapest Főváros Önkormányzata és a Budapest Főváros Kormányhivatala közötti együttműködési, továbbá helyiségre és tárgyi eszközökre vonatkozó ingyenes használati megállapodás jóváhagyására
ELŐTERJESZTŐ: Sárádi Kálmánné dr.
ELŐTERJESZTŐ: Köszönöm, nincs kiegészítésem.
ELNÖK: Kérdés sincs.
A szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalma:
A Fővárosi Közgyűlés jóváhagyja, megköti a Budapest Főváros Önkormányzata és a Budapest Főváros Kormányhivatala közötti együttműködési, továbbá helyiségre és tárgyi eszközökre vonatkozó ingyenes használati megállapodást az előterjesztés 6. számú melléklete szerint és felkéri a főpolgármestert a megállapodás aláírására.
Határidő: 2015. október 15.
Felelős: Tarlós István
Kérem, indítsuk a gépet, szavazunk. (Szavazás.)
H a t á r o z a t
a Fővárosi Közgyűlés
1093/2015.(IX.2.) jóváhagyja, megköti a Budapest Főváros
Főv.Kgy.h. Önkormányzata és a Budapest Főváros Kormányhivatala közötti együttműködési, továbbá helyiségre és tárgyi eszközökre vonatkozó ingyenes használati megállapodást az előterjesztés 6. számú melléklete szerint és felkéri a főpolgármestert a megállapodás aláírására.
Határidő: 2015. október 15.
Felelős: Tarlós István
[31
igen (98,68 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
ELNÖK: 31 igen szavazattal egyhangúlag elfogadta a Közgyűlés.
A XVI. kerület közigazgatási területén lévő közparkok tulajdonjogának átruházása. Dr. Bagdy Gábor az előterjesztő.
A napirend 7./ pontja: Javaslat a XVI. kerületi Önkormányzat közigazgatási területén lévő egyes helyi jelentőségű közparkok tulajdonjogának átruházására
ELŐTERJESZTŐ: dr. Bagdy Gábor
HOZZÁSZÓLÓK: Gy. Németh Erzsébet, Kovács Péter
ELNÖK: Kovács Péter polgármester úr, van hozzászólnivalód? (Kovács Péter: Nincs.) Nincsen. Gy. Németh Erzsébet képviselő asszony!
GY. NÉMETH ERZSÉBET (DK): Köszönöm szépen. Csak egy kérdésem lenne. Biztos benne van a részletes megállapodásban, hogy elidegenítési tilalom mellett adjuk át ezt az ingatlant. Köszönöm.
ELNÖK: Főpolgármester-helyettes úr?
ELŐTERJESZTŐ: Bocsánat, nem értem a kérdést.
ELNÖK: Én sem hallottam.
GY. NÉMETH ERZSÉBET (DK): Tehát hogy benne van, hogy nem adhatja el utána a kerület, ugye? (Dr. Bagdy Gábor bólogat.) Köszönöm. (Dr. Bagdy Gábor: Ez törvényi feltétel.)
ELNÖK: Kovács Péter polgármester úr!
KOVÁCS PÉTER (Fidesz-KDNP, polgármester): Köszönöm szépen a szót, főpolgármester úr. Igaz ugyan, hogy jeleztem, hogy nem kívánok hozzászólni, de képviselő asszony olyan kérdést tett föl, amire ahhoz, hogy biztosan igennel tudjon szavazni, reagálni kell.
Ezek a közterületek alapvetően parkok; parkokat nem adunk el. Azért kértük a Fővárosi Önkormányzatot, hogy adja nekünk oda, mert föl szeretnénk újítani, tehát nem eladni, hanem szebbet szeretnénk belőle. Köszönöm szépen.
ELNÖK: Törzsvagyon egyébként.
Három pontból áll az előterjesztés. Szavazna-e valaki külön-külön? (Nincs ilyen jelzés.) Nem.
A szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalma:
A Fővárosi Közgyűlés Budapest Főváros Önkormányzata vagyonáról, a vagyonelemek feletti tulajdonosi jogok gyakorlásáról szóló 22/2012. (III. 14.) Főv. Kgy. rendelet 45. § (1) bekezdése alapján jóváhagyja és megköti a Budapest Főváros XVI. kerületi Önkormányzattal a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában lévő Budapest XVI. kerület 105839/1 hrsz.-ú, 106051/9 hrsz.-ú, 100002/11 hrsz.-ú és a 107100/33 hrsz.-ú ingatlanok tulajdonjogának a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 14. § (1) bekezdésében foglaltak alapján a XVI. kerületi Önkormányzat részére nyilvántartási értéken való átvezetéssel, ingyenesen történő átruházásáról szóló megállapodást, egyúttal felkéri a főpolgármestert az előterjesztés 7. számú mellékletét képező megállapodás aláírására.
Határidő: 120 nap
Felelős: Tarlós István
Indítsuk a gépet, szavazzunk! (Szavazás.)
H a t á r o z a t
a Fővárosi Közgyűlés
1094/2015.(IX.2.) Budapest Főváros Önkormányzata vagyonáról, a
Főv.Kgy.h. vagyonelemek feletti tulajdonosi jogok gyakorlásáról szóló 22/2012. (III. 14.) Főv. Kgy. rendelet 45. § (1) bekezdése alapján jóváhagyja és megköti a Budapest Főváros XVI. kerületi Önkormányzattal a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában lévő Budapest XVI. kerület 105839/1 hrsz.-ú, 106051/9 hrsz.-ú, 100002/11 hrsz.-ú és a 107100/33 hrsz.-ú ingatlanok tulajdonjogának a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 14. § (1) bekezdésében foglaltak alapján a XVI. kerületi Önkormányzat részére nyilvántartási értéken való átvezetéssel, ingyenesen történő átruházásáról szóló megállapodást, egyúttal felkéri a főpolgármestert az előterjesztés 7. számú mellékletét képező megállapodás aláírására.
Határidő: 120 nap
Felelős: Tarlós István
[31
igen (98,68 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
ELNÖK: 31 igen szavazattal, egyhangúlag elfogadta a Közgyűlés.
A BFVK ez évi szerződésének módosítása.
A napirend 8./ pontja: Javaslat a BFVK Zrt. 2015. évi éves szerződésének 2. számú módosítására
ELŐTERJESZTŐ: dr. Bagdy Gábor
HOZZÁSZÓLÓK:
Gy. Németh Erzsébet,
dr. Lőrincz Valéria
ELNÖK:
Főpolgármester-helyettes úr?
(Dr. Bagdy Gábor jelzi, hogy nincs
kiegészítése.) Gy. Németh Erzsébet képviselő asszony!
GY. NÉMETH ERZSÉBET (DK): Kérdezni szeretném, hogy az 1. pontban szereplő ingatlan a természetben hol található. Ha az 5-ösnél meg a többinél meg tudtuk mondani, akkor erre is kíváncsi lennék, hogy a természetben ez a helyrajzi számú ingatlan hol található. Köszönöm.
ELNÖK: Főpolgármester-helyettes úr?
ELŐTERJESZTŐ: Konkrétan nem tudom, a főosztály részéről tudnák megmondani.
ELNÖK: Itt van a Vagyongazdálkodási Főosztály illetékese? (Nincs jelentkező.) Képviselő asszony, elnézést kérek, a főosztályvezetővel tudja csak tisztázni. (Jelzésre:) Bocsánat, itt a főosztályvezető asszony.
DR. LŐRINCZ VALÉRIA, a Vagyongazdálkodási Főosztály vezetője: Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Főpolgármester Úr! Ez a XVI. kerületi Mátyás király tér.
ELNÖK: Nincs több hozzászólás. Kíván-e valaki részleteiben szavazni? (Nincs ilyen jelzés.) Nem.
A szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalma:
A Fővárosi Közgyűlés
a) a 354/2015. (III. 23.) Főv. Kgy. határozat végrehajtásaként a Főpolgármesteri Hivatal egyes üzemeltetési feladatainak ellátására csökkenti a "930001 Általános tartalék" cím kiadási, azon belül a tartalékok előirányzatát 8.887 eFt-tal, egyidejűleg azonos összeggel megemeli a "825001 BFVK Zrt. Közszolgáltatás" cím (008 Karbantartási, takarítási feladatok törzsszám) kiadási, azon belül a dologi kiadások (többi dologi kiadás) előirányzatát.
b) az ingatlan értékesítéssel, portfóliókezeléssel, illetve a Bálna üzemeltetéssel kapcsolatban a BFVK Zrt. által a Fővárosi Önkormányzat részére átutalt összegek tervbevétele érdekében megemeli a "855401 Egyéb működési bevételek" cím bevételi, azon belül a működési bevételek (tárgyi eszközök vagyonkezelésbe, haszonbérbe, hasznosításba és üzemeltetésbe adásából származó bevételek) előirányzatát 52.219 eFt-tal, egyidejűleg azonos összeggel megemeli a "825001 BFVK Zrt. Közszolgáltatás" cím (001 Bálna üzemeltetés törzsszámának) kiadási, azon belül a dologi kiadások (többi dologi kiadások) előirányzatát.
c) a BFVK Zrt. kezelésében lévő lakások
berendezési tárgyainak beszerzése érdekében csökkenti a "825001 BFVK Zrt.
Közszolgáltatás" cím kiadási, azon belül a dologi kiadások (többi dologi
kiadás) előirányzatát 3.000 eFt-tal, ezzel egyidejűleg, címen belül tervbe
veszi az önkormányzati beruházások előirányzatán az új "VIII., Kőbányai út 22.
gázkonvektorok, gázfőzők beszerzése" feladatot 1.848 eFt-tal (ebből
önkormányzati beruházások
1.455 eFt, beruházási célú előzetesen felszámított áfa 393 eFt), az új
"Nyugdíjasházi lakásokba villanytűzhely beszerzése" feladatot 734 eFt-tal
(ebből önkormányzati beruházások 578 eFt, beruházási célú előzetesen
felszámított áfa 156 eFt), valamint az új "Üres lakásokba villanytűzhelyek
beszerzése" feladatot 418 eFt-tal (ebből önkormányzati beruházások 329 eFt,
beruházási célú előzetesen felszámított áfa 89 eFt).
Felkéri a főpolgármestert, hogy a döntéshez kapcsolódó költségvetési rendeletmódosításra vonatkozó javaslatot terjessze a Fővárosi Közgyűlés elé, továbbá felkéri a főpolgármesteren keresztül a főjegyzőt, hogy intézkedjen a szükséges munkaügyi intézkedések megtétele iránt.
Határidő: a költségvetési rendelet soron következő módosítása, valamint a munkaügyi intézkedésre vonatkozóan 2015. október 1.
Felelős: Tarlós István
A Fővárosi Önkormányzat Szervezeti és Működési
Szabályzatáról szóló 53/2014.
(XII. 12.) Főv. Kgy. rendelet 1. § (7) bekezdésére figyelemmel eseti jelleggel
visszavonja a főpolgármesterre átruházott hatáskört és jóváhagyja a Budapest
Főváros Önkormányzata és intézményei beruházási és felújítási tevékenysége
előkészítésének, jóváhagyásának, megvalósításának rendjéről szóló 50/1998.
(X. 30.) Főv. Kgy. rendelet alapján a "VIII., Kőbányai út 22. gázkonvektorok,
és gázfőzők beszerzése", "Nyugdíjasházi lakásokba villanytűzhelyek beszerzése",
"Üres lakásokba villanytűzhelyek beszerzése" feladatok engedélyokiratait az
előterjesztés 1-3. számú mellékletei szerinti tartalommal és felhatalmazza a
főpolgármestert az engedélyokiratok aláírására.
Határidő: a 2015. évi költségvetési rendeletmódosítás hatálybalépését követő 60 nap
Felelős: Tarlós István
Budapest Főváros Önkormányzata vagyonáról, a vagyonelemek
feletti tulajdonosi jogok gyakorlásáról szóló 22/2012. (III. 14.) Főv. Kgy.
rendelet
43. § (1) bekezdése alapján jóváhagyja és megköti az előterjesztés 4. számú
melléklete szerinti tartalommal a BFVK Zrt. 2015. évi éves közszolgáltatási
szerződésének 2. számú módosítását. Egyidejűleg felkéri a főpolgármestert a
szerződésmódosítás aláírására.
Határidő: 60 nap
Felelős: Tarlós István
Indítsuk a gépet, szavazzunk! (Szavazás.)
H a t á r o z a t
a Fővárosi Közgyűlés
1095/2015.(IX.2.) a) a 354/2015. (III. 23.) Főv. Kgy. határozat
Főv.Kgy.h. végrehajtásaként a Főpolgármesteri Hivatal egyes üzemeltetési feladatainak ellátására csökkenti a "930001 Általános tartalék" cím kiadási, azon belül a tartalékok előirányzatát 8.887 eFt-tal, egyidejűleg azonos összeggel megemeli a "825001 BFVK Zrt. Közszolgáltatás" cím (008 Karbantartási, takarítási feladatok törzsszám) kiadási, azon belül a dologi kiadások (többi dologi kiadás) előirányzatát.
b) az ingatlan értékesítéssel, portfóliókezeléssel, illetve a Bálna üzemeltetéssel kapcsolatban a BFVK Zrt. által a Fővárosi Önkormányzat részére átutalt összegek tervbevétele érdekében megemeli a "855401 Egyéb működési bevételek" cím bevételi, azon belül a működési bevételek (tárgyi eszközök vagyonkezelésbe, haszonbérbe, hasznosításba és üzemeltetésbe adásából származó bevételek) előirányzatát 52.219 eFt-tal, egyidejűleg azonos összeggel megemeli a "825001 BFVK Zrt. Közszolgáltatás" cím (001 Bálna üzemeltetés törzsszámának) kiadási, azon belül a dologi kiadások (többi dologi kiadások) előirányzatát.
c) a BFVK Zrt. kezelésében lévő
lakások berendezési tárgyainak beszerzése érdekében csökkenti a "825001 BFVK
Zrt. Közszolgáltatás" cím kiadási, azon belül a dologi kiadások (többi dologi
kiadás) előirányzatát 3.000 eFt-tal, ezzel egyidejűleg, címen belül tervbe
veszi az önkormányzati beruházások előirányzatán az új "VIII., Kőbányai út 22.
gázkonvektorok, gázfőzők beszerzése" feladatot 1.848 eFt-tal (ebből
önkormányzati beruházások 1.455 eFt, beruházási célú előzetesen felszámított
áfa
393 eFt), az új "Nyugdíjasházi lakásokba villanytűzhely beszerzése" feladatot
734 eFt-tal (ebből önkormányzati beruházások 578 eFt, beruházási célú
előzetesen felszámított áfa
156 eFt), valamint az új "Üres lakásokba villanytűzhelyek beszerzése" feladatot
418 eFt-tal (ebből önkormányzati beruházások 329 eFt, beruházási célú
előzetesen felszámított áfa
89 eFt).
Felkéri a főpolgármestert, hogy a döntéshez kapcsolódó költségvetési rendeletmódosításra vonatkozó javaslatot terjessze a Fővárosi Közgyűlés elé, továbbá felkéri a főpolgármesteren keresztül a főjegyzőt, hogy intézkedjen a szükséges munkaügyi intézkedések megtétele iránt.
Határidő: a költségvetési rendelet soron következő módosítása, valamint a munkaügyi intézkedésre vonatkozóan 2015. október 1.
Felelős: Tarlós István
[28
igen (92,09 %), 0 ellenszavazat,
2 tartózkodás (6,59 %)]
1096/2015.(IX.2.) A Fővárosi Önkormányzat Szervezeti és
Főv.Kgy.h. Működési
Szabályzatáról szóló 53/2014.
(XII. 12.) Főv. Kgy. rendelet 1. § (7) bekezdésére figyelemmel eseti jelleggel
visszavonja a főpolgármesterre átruházott hatáskört és jóváhagyja a Budapest
Főváros Önkormányzata és intézményei beruházási és felújítási tevékenysége
előkészítésének, jóváhagyásának, megvalósí-tásának rendjéről szóló 50/1998. (X.
30.) Főv. Kgy. rendelet alapján a "VIII., Kőbányai út 22. gázkonvektorok, és
gázfőzők beszerzése", "Nyugdíjasházi lakásokba villanytűzhelyek beszerzése",
"Üres lakásokba villanytűzhelyek beszerzése" feladatok engedélyokiratait az
előterjesztés 1-3. számú mellékletei szerinti tartalommal és felhatalmazza a
főpolgármestert az engedélyokiratok aláírására.
Határidő: a 2015. évi költségvetési rendelet-módosítás hatálybalépését követő 60 nap
Felelős: Tarlós István
[28
igen (92,09 %), 0 ellenszavazat,
2 tartózkodás (6,59 %)]
1097/2015.(IX.2.) Budapest Főváros Önkormányzata vagyonáról, a
Főv.Kgy.h. vagyonelemek feletti tulajdonosi jogok gyakorlásáról szóló 22/2012. (III. 14.) Főv. Kgy. rendelet 43. § (1) bekezdése alapján jóváhagyja és megköti az előterjesztés 4. számú melléklete szerinti tartalommal a BFVK Zrt. 2015. évi éves közszolgáltatási szerződésének 2. számú módosítását. Egyidejűleg felkéri a főpolgármestert a szerződésmódosítás aláírására.
Határidő: 60 nap
Felelős: Tarlós István
[28
igen (92,09 %), 0 ellenszavazat,
2 tartózkodás (6,59 %)]
ELNÖK: 28 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 2 tartózkodás mellett a Közgyűlés elfogadta.
Adók információs rendszere, üzemeltetési fedezet biztosítása 2016-ra.
A napirend 9./ pontja: Javaslat a Helyi Adók Információs Rendszere (HAIR) 2016. évi üzemeltetése fedezetének biztosítására
ELŐTERJESZTŐ: dr. Bagdy Gábor
HOZZÁSZÓLÓ: Tokody Marcell
ELNÖK: Főpolgármester-helyettes úr?
ELŐTERJESZTŐ: Eredetileg nem volt betervezve a költségvetésbe ennek a rendszernek a további üzemeltetése, hiszen az eredeti terv az volt, hogy kormányzati szinten egységes adóbehajtási program fog készülni. Tekintettel arra, hogy úgy tűnik, hogy ez módosul, csúszik, és számunkra kiemelkedő fontosságú a fővárosi adóbevételek, iparűzésiadó-bevétel minél hatékonyabb biztosítása és minél nagyobb mértékű behajtása, ezért felkészülünk arra, hogy a jövő évben is ugyanolyan eredményesen tudjuk behajtani ezt az adóbevételt, mint a múltban és mint idén tesszük.
ELNÖK: Tokody Marcell képviselő úr!
TOKODY MARCELL (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, főpolgármester úr. Érdeklődnék, hogy itt van ez a rendszer, amely jól látszik, hogy 2016-ban egy türelmi megállapodás keretében még használható lesz, de az valóban indokolt és elkerülhetetlen ráfordítás-e, hogy itt egy évre 250 millió forintot, ha úgy tetszik, negyedmilliárd forintot költsünk erre a szoftverre. Ez azért horribilis összeg, azt gondolom. Köszönöm.
ELŐTERJESZTŐ: Köszönöm képviselő úr fölvetését, teljes mértékben értem. Szeretném jelezni, hogy 1990 óta ez a rendszer működik. A mai tervek szerint úgy tűnik, hogy 2017 októberéig fog működni, akkor tudunk átállni az egységes rendszerre, amikor már tudni fogja az egységes rendszer mindazt, amit a miénk tud. Ha ez nem így lenne, akkor rengeteg adóbevétel-kiesésünk lehetne. Abban tehát totálisan egyetértek önnel, hogy ez a 250 millió forint nagy összeg, de hogy ezt legyen mihez viszonyítani, ezt egy olyan 200-210 milliárd forinthoz hasonlítsa: ha annak egy ezrelékét is elveszítjük, az ennél sokkal nagyobb összeg. Úgyhogy fővárosi szinten, komplett gondolkodásban kérem ezt is figyelembe venni.
ELNÖK: Lezárom a vitát.
A szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalma:
A Fővárosi Közgyűlés előzetes kötelezettséget vállal arra, hogy a Helyi Adók Információs Rendszere 2016. évi üzemeltetéséhez a "710501 Hivatali informatikai feladatok" cím dologi kiadásai között 2016-ban bruttó 250.000 eFt fedezetet biztosít. Felkéri a főpolgármestert, hogy gondoskodjon Budapest Főváros Főpolgármesteri Hivatal 2016. évi költségvetésében történő szerepeltetéséről.
Határidő: a 2016. évi költségvetés tervezése
Felelős: Tarlós István
Indítsuk a gépet, szavazzunk! (Szavazás.)
H a t á r o z a t
a Fővárosi Közgyűlés
1098/2015.(IX.2.) előzetes kötelezettséget vállal arra, hogy a Helyi
Főv.Kgy.h. Adók Információs Rendszere 2016. évi üzemeltetéséhez a "710501 Hivatali informatikai feladatok" cím dologi kiadásai között 2016-ban bruttó 250.000 eFt fedezetet biztosít. Felkéri a főpolgármestert, hogy gondoskodjon Budapest Főváros Főpolgármesteri Hivatal 2016. évi költségvetésében történő szerepeltetéséről.
Határidő: a 2016. évi költségvetés tervezése
Felelős: Tarlós István
[29
igen (98,68 %), 0 ellenszavazat,
1 tartózkodás (0 %)]
ELNÖK: 29 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 1 tartózkodás mellett elfogadta a Közgyűlés.
A Rippl-Rónai utca 22-26. szám alatti filmforgatással kapcsolatos szerződés.
A napirend 10./ pontja: Budapest VI. kerület, Rippl Rónai utca 22-26. szám alatti ingatlan meghatározott részének alkalmi célú igénybevétele filmforgatás céljára
ELŐTERJESZTŐ: dr. Bagdy Gábor
ELNÖK: Főpolgármester-helyettes úr?
ELŐTERJESZTŐ: Itt a Tulajdonosi, Gazdasági és Közterület-hasznosítási Bizottság lenne jogosult dönteni, de tekintettel az ügy sürgősségére, a Tulajdonosi, Gazdasági és Közterület-hasznosítási Bizottságtól elvonjuk a hatáskört annak érdekében, hogy ez a filmforgatás lehetővé váljon. Ezért kerül a Közgyűlés elé. Köszönöm.
ELNÖK: Kérdést, hozzászólást nem látok.
A szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalma:
A Fővárosi Közgyűlés a Fővárosi Önkormányzat Szervezeti és
Működési Szabályzatáról szóló 53/2014. (XII. 12.) Főv. Kgy. rendelet 40. § (7)
bekezdése alapján a Tulajdonosi, Gazdasági és Közterület-hasznosítási
Bizottságra - a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában lévő nem lakás céljára
szolgáló helyiségek feletti tulajdonosi jogok gyakorlásáról szóló 40/2006.
(VII. 14.) Főv. Kgy. rendelet 5. § (1) bekezdésében - átruházott hatáskörét
eseti jelleggel magához vonja és a Budapest Főváros Önkormányzata kizárólagos
tulajdonát képező, 28296 helyrajzi szám alatt felvett, természetben a Budapest
VI. kerület, Rippl Rónai utca 22-26. szám alatti ingatlanból az 1237,7 m²
nagyságú földszinti, valamint a 802,9 m² nagyságú I. emeleti, nem lakás
céljára szolgáló helyiségcsoport (a teljes földszint és az I. emelet, a külön
megközelíthető, korábban MTA Pszichológiai Intézet által használt ingatlanrész
nélkül) és a
210 m² telekrész (a továbbiakban együtt: Ingatlan) használójaként a
BlueDanube Films Kft. (1145 Budapest, Róna utca 174. I. ép. 3. em. 302., Cg.
01-09-958477) Társaságot jelöli ki, az alábbi feltételekkel:
- Az alkalmi célú igénybevétel 2015. szeptember 10. napjától 2015. szeptember 16. napjáig határozott időtartamra szól, kizárólag filmforgatás céljára.
- Az igénybevételi díj összege 531.000 Ft + áfa/nap.
- Használó kötelezettsége minden, az Ingatlan használatával összefüggésben felmerülő közüzemi és egyéb költség viselése.
- Jóváhagyja és engedélyezi, hogy az előterjesztés 4. számú mellékleteként csatolt megállapodásban szereplő átalakítási, felújítási munkákat használó a saját költségén elvégezze azzal, hogy az alkalmi célú igénybevétel megszűnésekor használó köteles az Ingatlan eredeti állapotát saját költségén helyreállítani.
Jóváhagyja és megköti az előterjesztés 4. számú mellékleteként csatolt megállapodást, egyúttal tudomásul veszi azt, hogy a Budapest Főváros Önkormányzata és a BFVK Zrt. között létrejött közszolgáltatási keretszerződés alapján a BFVK Zrt. vezérigazgatója írja azt alá.
Határidő: 15 nap
Felelős: Tarlós István
Indítsuk a gépet, szavazzunk! (Szavazás.)
H a t á r o z a t
a Fővárosi Közgyűlés
1099/2015.(IX.2.) a Fővárosi Önkormányzat Szervezeti és Működési
Főv.Kgy.h. Szabályzatáról szóló 53/2014. (XII. 12.) Főv. Kgy. rendelet 40. § (7) bekezdése alapján a Tulajdonosi, Gazdasági és Közterület-hasznosítási Bizottságra - a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában lévő nem lakás céljára szolgáló helyiségek feletti tulajdonosi jogok gyakorlásáról szóló 40/2006. (VII. 14.) Főv. Kgy. rendelet 5. § (1) bekezdésében - átruházott hatáskörét eseti jelleggel magához vonja és a Budapest Főváros Önkormányzata kizárólagos tulajdonát képező, 28296 helyrajzi szám alatt felvett, természetben a Budapest VI. kerület, Rippl Rónai utca 22-26. szám alatti ingatlanból az 1237,7 m² nagyságú földszinti, valamint a 802,9 m² nagyságú I. emeleti, nem lakás céljára szolgáló helyiségcsoport (a teljes földszint és az I. emelet, a külön megközelíthető, korábban MTA Pszichológiai Intézet által használt ingatlanrész nélkül) és a 210 m² telekrész (a továbbiakban együtt: Ingatlan) használójaként a BlueDanube Films Kft. (1145 Budapest, Róna utca 174. I. ép. 3. em. 302., Cg. 01-09-958477) Társaságot jelöli ki, az alábbi feltételekkel:
- Az alkalmi célú igénybevétel 2015. szeptember 10. napjától 2015. szeptember 16. napjáig határozott időtartamra szól, kizárólag filmforgatás céljára.
- Az igénybevételi díj összege 531.000 Ft + áfa/nap.
- Használó kötelezettsége minden, az Ingatlan használatával összefüggésben felmerülő közüzemi és egyéb költség viselése.
- Jóváhagyja és engedélyezi, hogy az előterjesztés 4. számú mellékleteként csatolt megállapodásban szereplő átalakítási, felújítási munkákat használó a saját költségén elvégezze azzal, hogy az alkalmi célú igénybevétel megszűnésekor használó köteles az Ingatlan eredeti állapotát saját költségén helyreállítani.
Jóváhagyja és megköti az előterjesztés 4. számú mellékleteként csatolt megállapodást, egyúttal tudomásul veszi azt, hogy a Budapest Főváros Önkormányzata és a BFVK Zrt. között létrejött közszolgáltatási keretszerződés alapján a BFVK Zrt. vezérigazgatója írja azt alá.
Határidő: 15 nap
Felelős: Tarlós István
[29
igen (98,68 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
ELNÖK: 29 igen szavazattal, egyhangúlag elfogadta a Közgyűlés.
A főváros közigazgatási területén közterületek kijelölése, ahol az életvitelszerűen megvalósuló tartózkodás jogellenes.
A napirend 11./ pontja: Javaslat a "Budapest főváros közigazgatási területén a közterületek azon részének kijelöléséről, ahol az életvitelszerűen megvalósuló közterületi tartózkodás jogellenesnek minősül" című 77/2013. (XII. 3.) Főv. Kgy. rendelet módosítására
ELŐTERJESZTŐK:
dr. Bagdy Gábor,
dr. Szeneczey Balázs
ELNÖK:
Főpolgármester-helyettes urak?
(Dr. Bagdy Gábor és dr. Szeneczey Balázs
jelzi, hogy nincs kiegészítésük.) Nincs kiegészítés. Kérdés? (Nincs ilyen jelzés.) Nincs.
A szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalma:
A Fővárosi Közgyűlés megalkotja 40/2015. (……) önkormányzati rendeletét a "Budapest főváros közigazgatási területén a közterületek azon részének kijelöléséről, ahol az életvitelszerűen megvalósuló közterületi tartózkodás jogellenesnek minősül" című 77/2013. (XII. 3.) Főv. Kgy. rendelet módosításáról az előterjesztés 1. sz. melléklete szerinti tartalommal.
Indítsuk a gépet, szavazzunk! (Szavazás.)
A Fővárosi Közgyűlés
megalkotja 40/2015. (……) önkormányzati rendeletét a "Budapest főváros közigazgatási területén a közterületek azon részének kijelöléséről, ahol az életvitelszerűen megvalósuló közterületi tartózkodás jogellenesnek minősül" című 77/2013. (XII. 3.) Főv. Kgy. rendelet módosításáról az előterjesztés 1. sz. melléklete szerinti tartalommal.
[25
igen (87,16 %), 4 ellenszavazat (11,52 %),
0 tartózkodás]
ELNÖK: 25 igennel, 4 nem szavazat mellett, tartózkodás nélkül elfogadta a Közgyűlés.
A Cséry-telepre vonatkozó kárelhárítási és rekultivációs terv.
A napirend 12./ pontja: Javaslat a Cséry-telepre vonatkozó kárelhárítási és rekultivációs terv elkészítéséhez szükséges döntések meghozatalára
ELŐTERJESZTŐK:
dr. Bagdy Gábor,
dr. Szeneczey Balázs
HOZZÁSZÓLÓK: Gy. Németh Erzsébet, Szaniszló Sándor
ELNÖK:
Főpolgármester-helyettes urak?
(Dr. Bagdy Gábor és dr. Szeneczey Balázs
jelzi, hogy nincs kiegészítésük.) Nincs kiegészítés. Gy. Németh Erzsébet
képviselő asszony!
GY. NÉMETH ERZSÉBET (DK): Kérdezni szeretném, hogy az FTSZV megszűnése után, ha ennek a területnek megvan a rekultivációja, akkor mi a terv ezzel. Remélem, hogy nem kerül ez semmilyen módon privatizálásra vagy akár a kormánynak átadásra, mert hallani ilyen hangokat. Köszönöm.
ELNÖK: Az előterjesztők helyett mondom, hogy én nem tudok ilyen szándékról. Főpolgármester-helyettes úr?
ELŐTERJESZTŐ (dr. Szeneczey Balázs): Köszönöm. Azért nem tud róla főpolgármester úr, mert nincs ilyen szándék. Köszönöm.
ELNÖK: Szaniszló Sándor képviselő úré a szó.
SZANISZLÓ SÁNDOR (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Közgyűlés! Arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy természetesen meg fogjuk szavazni ezt az előterjesztést, de beszéljünk arról is egy kicsit, hogy elvesztegettünk újabb másfél évet. Nyilván tudni kell mindenkinek, legalábbis ezen a szinten, hogy körülbelül hogy működik az államigazgatásban a különböző források átadása, de itt már maguk a szakértők is elismerik azt, hogy a környező társasházaknak, illetve főleg családi házaknak a telkéig érhet az a szennyeződés, amit itt leöntöttek. Tudatosan öntötték le, nagy mennyiségben öntötték le, és annyit sikerült elérni másfél év alatt, hogy a tevékenységet, ezt a tiltott tevékenységet már nem folytatják, de továbbra is viszi a talajvíz ezt a szennyezést, és senki nem tudja, hol lehet a határa, hogy meddig jutott már el.
Arra szeretném felhívni a figyelmet, hogyha véletlenül eljutunk odáig, hogy megszületik a döntés, eredményes lesz a pályázat, elvégzik ezt a feladatot, akkor minél hamarabb kerüljön ide a képviselő-testület elé, a Fővárosi Közgyűlés elé, hogy dönteni tudjunk arról is, hogy hogyan megyünk tovább. Ne vesztegessünk további éveket! Ez egy kiemelt budapesti feladat, meg kell oldanunk.
Előttem két hozzászólás volt. Én XVIII. kerületiként - és ebben nyilván szinte biztosan partner az is, aki a városrészt vezeti -, mi abban vagyunk érdekeltek, hogy a későbbiekben itt értelmes tevékenység legyen. És ha ne adj’ isten, értelmes módon, mondjuk úgy, hogy privatizálják ezt a területet, ha ott fejlődés lesz, munkahelyek lesznek, ha ott értelmes gazdasági tevékenység lesz, akkor nem biztos, hogy mi erre nemet fogunk mondani. Tehát ha lehet, minél több lépcsőben gondolkodjunk előre; erre ösztökélném a Főpolgármesteri Hivatal vezetését. Köszönöm.
ELNÖK: Dr. Szeneczey Balázs főpolgármester-helyettes úr következik, utána lezárom a vitát.
ELŐTERJESZTŐ (dr. Szeneczey Balázs): Köszönöm szépen, nagyon röviden. Megvan annak a különös bája, hogy másfél évről beszélünk, képviselő úr, amikor már közel száz éve rakják le itt a folyékony és szilárd hulladékot a területre.
Én azt gondolom, hogy megyünk előre. A támogatási szerződést megkötöttük a minisztériummal. A közbeszerzési eljárásnak vannak buktatói, ezeken át kell menni, és most már egyenesben vagyunk a tekintetben, hogy végre belátható időn belül eljussunk a beavatkozási terv elkészítéséig. Ezen az úton haladunk, végre érdemben is teszünk valamit a Cséry-telep rekultivációja érdekében. Köszönöm.
ELNÖK: Képviselő úr, lezártam a vitát.
Négy pontból áll az előterjesztés. Ellenzi-e valaki az együtt szavazást? (Senki sem jelentkezik.) Senki.
A szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalma:
A Fővárosi Közgyűlés továbbra is meg kívánja valósítani a "Cséry-telep kármentesítésének előkészítése" feladatot változatlan, 100.000 eFt összköltséggel és műszaki tartalommal, az utófinanszírozásra tekintettel a támogatási szerződés megkötéséig megelőlegezett fővárosi saját forrásból.
Kéri Magyarország Kormányát, hogy a Cséry-telep kármentesítésének előkészítésére a 2014. évi központi költségvetésről szóló 2013. évi CCXXX. törvényben biztosított 100.000 eFt-os fel nem használt keretösszeg további biztosítását tegye lehetővé a 2016. évi központi költségvetésben, és biztosítsa ennek megfelelően a támogatási szerződés módosítását.
Felkéri a főpolgármestert, hogy az előzőek érdekében a szükséges intézkedéseket tegye meg.
Határidő: azonnal
Felelős: Tarlós István
A feladat megelőlegezett fővárosi saját forrásból történő megvalósítása érdekében a 2015. évi költségvetésben csökkenti a "853601 Beruházási célú támogatások államháztartáson belülről" cím bevételi, azon belül az egyéb beruházási célú támogatások bevételei áht-n belülről előirányzatát 100.000 eFt-tal a "Cséry-telep kármentesítésének előkészítése" feladathoz kapcsolódóan, valamint azonos összeggel csökkenti a "930001 Általános tartalék" cím kiadási, azon belül a tartalékok előirányzatát.
Továbbá csökkenti a "840301 Önkormányzati beruházások" cím kiadási előirányzatán a "Cséry-telep kármentesítésének előkészítése" feladatot 94.000 eFt-tal (a kiadásból önkormányzati beruházások 72.740 eFt, beruházási célú előzetesen felszámított áfa 21.260 eFt), ezzel egyidejűleg azonos összeggel megemeli a "840701 Évközi indítású önkormányzati beruházások" cím kiadási, azon belül az önkormányzati beruházások előirányzatán a "Fejlesztések átütemezésének tartaléka"-t.
Továbbá Budapest Főváros Önkormányzata 2015. évi összevont költségvetéséről szóló 9/2015. (III. 16.) Főv. Kgy. rendelet 20. § (7) bek. c.) pontjában foglalt főpolgármesteri hatáskört eseti jelleggel magához vonja és csökkenti a "840301 Önkormányzati beruházások" cím kiadási előirányzatán a "Cséry-telep kármentesítésének előkészítése" feladatot 5.770 eFt-tal (a kiadásból önkormányzati beruházások 5.770 eFt), ezzel egyidejűleg azonos összeggel címen belül megemeli a kiadási, azon belül a dologi kiadások (fejlesztésekhez kapcsolódó dologi kiadások áfával) előirányzatát, melyből nettó dologi kiadás 5.770 eFt.
A "Cséry-telep kármentesítésének előkészítése" feladat összköltsége változatlanul 100.000 eFt, tény 2014. december 31-ig 150 eFt, 2015. évi előirányzata 5.850 eFt (ebből fejlesztésekhez kapcsolódó dologi kiadások áfával 5.850 eFt), 2016. évi üteme 54.000 eFt (ebből önkormányzati beruházások 42.520 eFt, beruházási célú előzetesen felszámított áfa 11.480 eFt), 2017. évi üteme 40.000 eFt (ebből önkormányzati beruházás 31.496 eFt, beruházási célú előzetesen felszámított áfa 8.504 eFt).
A központi támogatás beérkezését követően a támogatás összege visszapótlásra kerül az általános tartalékba.
Felkéri a főpolgármestert, hogy a döntéshez kapcsolódó költségvetési rendeletmódosításra vonatkozó javaslatot terjessze a Fővárosi Közgyűlés elé.
Határidő: a költségvetési rendelet soron következő módosítása
Felelős: Tarlós István
Jóváhagyja Budapest Főváros Önkormányzata és intézményei beruházási és felújítási tevékenysége előkészítésének, jóváhagyásának, megvalósításának rendjéről szóló 50/1998. (X. 30.) Főv. Kgy. rendelet alapján a "Cséry-telep kármentesítésének előkészítése" megnevezésű feladat engedélyokiratának 2. sz. módosítását az előterjesztés 2. sz. melléklete szerinti tartalommal és felkéri a főpolgármestert, hogy gondoskodjon az engedélyokirat módosításának aláírásáról.
Határidő: a költségvetési rendeletmódosítás hatálybalépését követő 15 nap
Felelős: Tarlós István
Indítsuk a gépet, szavazunk! (Szavazás.)
H a t á r o z a t
a Fővárosi Közgyűlés
1100/2015.(IX.2.) továbbra is meg kívánja valósítani a "Cséry-telep
Főv.Kgy.h. kármentesítésének előkészítése" feladatot változatlan, 100.000 eFt összköltséggel és műszaki tartalommal, az utófinanszírozásra tekintettel a támogatási szerződés megkötéséig megelőlegezett fővárosi saját forrásból.
Kéri Magyarország Kormányát, hogy a Cséry-telep kármentesítésének előkészítésére a 2014. évi központi költségvetésről szóló 2013. évi CCXXX. törvényben biztosított 100.000 eFt-os fel nem használt keretösszeg további biztosítását tegye lehetővé a 2016. évi központi költségvetésben, és biztosítsa ennek megfelelően a támogatási szerződés módosítását.
Felkéri a főpolgármestert, hogy az előzőek érdekében a szükséges intézkedéseket tegye meg.
Határidő: azonnal
Felelős: Tarlós István
[29
igen (98,68 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
1101/2015.(IX.2.) A feladat megelőlegezett fővárosi saját forrásból
Főv.Kgy.h. történő megvalósítása érdekében a 2015. évi költségvetésben csökkenti a "853601 Beruházási célú támogatások államháztartáson belülről" cím bevételi, azon belül az egyéb beruházási célú támogatások bevételei áht-n belülről előirányzatát 100.000 eFt-tal a "Cséry-telep kármentesítésének előkészítése" feladathoz kapcsolódóan, valamint azonos összeggel csökkenti a "930001 Általános tartalék" cím kiadási, azon belül a tartalékok előirányzatát.
Továbbá csökkenti a "840301 Önkormányzati beruházások" cím kiadási előirányzatán a "Cséry-telep kármentesítésének előkészítése" feladatot 94.000 eFt-tal (a kiadásból önkormányzati beruházások 72.740 eFt, beruházási célú előzetesen felszámított áfa 21.260 eFt), ezzel egyidejűleg azonos összeggel megemeli a "840701 Évközi indítású önkormányzati beruházások" cím kiadási, azon belül az önkormányzati beruházások előirányzatán a "Fejlesztések átütemezésének tartaléka"-t.
Továbbá
Budapest Főváros Önkormányzata 2015. évi összevont költségvetéséről szóló
9/2015.
(III. 16.) Főv. Kgy. rendelet 20. § (7) bek. c.) pontjában foglalt
főpolgármesteri hatáskört eseti jelleggel magához vonja és csökkenti a "840301
Önkormányzati beruházások" cím kiadási előirányzatán a "Cséry-telep
kármentesítésének előkészítése" feladatot 5.770 eFt-tal (a kiadásból
önkormányzati beruházások 5.770 eFt), ezzel egyidejűleg azonos összeggel címen
belül megemeli a kiadási, azon belül a dologi kiadások (fejlesztésekhez
kapcsolódó dologi kiadások áfával) előirányzatát, melyből nettó dologi kiadás
5.770 eFt.
A "Cséry-telep kármentesítésének előkészítése" feladat összköltsége változatlanul 100.000 eFt, tény 2014. december 31-ig 150 eFt, 2015. évi előirányzata 5.850 eFt (ebből fejlesztésekhez kapcsolódó dologi kiadások áfával 5.850 eFt), 2016. évi üteme 54.000 eFt (ebből önkormányzati beruházások 42.520 eFt, beruházási célú előzetesen felszámított áfa 11.480 eFt), 2017. évi üteme 40.000 eFt (ebből önkormányzati beruházás 31.496 eFt, beruházási célú előzetesen felszámított áfa 8.504 eFt).
A központi támogatás beérkezését követően a támogatás összege visszapótlásra kerül az általános tartalékba.
[29
igen (98,68 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
1102/2015.(IX.2.) Felkéri a főpolgármestert, hogy a döntéshez
Főv.Kgy.h. kapcsolódó költségvetési rendeletmódosításra vonatkozó javaslatot terjessze a Fővárosi Közgyűlés elé.
Határidő: a költségvetési rendelet soron következő módosítása
Felelős: Tarlós István
[29
igen (98,68 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
1103/2015.(IX.2.) Jóváhagyja Budapest Főváros Önkormányzata és
Főv.Kgy.h. intézményei beruházási és felújítási tevékenysége előkészítésének, jóváhagyásának, megvalósí-tásának rendjéről szóló 50/1998. (X. 30.) Főv. Kgy. rendelet alapján a "Cséry-telep kármentesítésének előkészítése" megnevezésű feladat engedélyokiratának 2. sz. módosítását az előterjesztés 2. sz. melléklete szerinti tartalommal és felkéri a főpolgármestert, hogy gondoskodjon az engedélyokirat módosításának aláírásáról.
Határidő: a költségvetési rendeletmódosítás hatálybalépését követő 15 nap
Felelős: Tarlós István
[29
igen (98,68 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
ELNÖK: 29 igen szavazattal, egyhangúlag elfogadta a testület.
A július 8-ai viharkárhoz kapcsolódó vis maior támogatás igénylése.
A napirend 13./ pontja: Javaslat a 2015. július 8-i viharkárhoz kapcsolódó vis maior támogatás igénylésére
ELŐTERJESZTŐK:
dr. Bagdy Gábor,
dr. Szeneczey Balázs
ELNÖK: Főpolgármester-helyettes urak? (Nem érkezik jelzés.) Nincs. Hozzászólás? (Senki sem jelentkezik.) Nincs. Hárompontos előterjesztés. Külön szavazna valaki? (Senki sem jelentkezik.) Nem.
A szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalma:
A Fővárosi Közgyűlés egyetért azzal, hogy a 2015. július 8-i fővárosi viharkárokkal kapcsolatban a vis maior támogatás felhasználásának részletes szabályairól szóló 9/2011. (II. 15.) Kormányrendelet szerinti "vis maior" támogatási igény bejelentésre került a Belügyminisztériumhoz és jóváhagyja azt, hogy a főpolgármester a "vis maior" pályázatot az ahhoz szükséges valamennyi nyilatkozattal együtt benyújtotta.
A 2015. évi "vis maior" támogatási igény benyújtásához szükséges saját költségvetési forrás biztosítása érdekében csökkenti a "930001 Általános tartalék" cím kiadási, azon belül a tartalékok előirányzatát 125.512 eFt-tal, ezzel egyidejűleg azonos összeggel megemeli az új "842801 2015. évi viharkár" cím kiadási, azon belül a felhalmozási célú támogatás áht-n kívülre és az EU-nak előirányzatát.
Felkéri a főpolgármestert, hogy a költségvetési rendeletmódosítást terjessze a Fővárosi Közgyűlés elé.
Határidő: a költségvetési rendelet soron következő módosítása
Felelős: Tarlós István
Indítsuk a gépet, szavazunk! (Szavazás.)
H a t á r o z a t
a Fővárosi Közgyűlés
1104/2015.(IX.2.) egyetért azzal, hogy a 2015. július 8-i fővárosi
Főv.Kgy.h. viharkárokkal kapcsolatban a vis maior támogatás felhasználásának részletes szabályairól szóló 9/2011. (II. 15.) Kormányrendelet szerinti "vis maior" támogatási igény bejelentésre került a Belügyminisztériumhoz és jóváhagyja azt, hogy a főpolgármester a "vis maior" pályázatot az ahhoz szükséges valamennyi nyilatkozattal együtt benyújtotta.
[28
igen (98,68 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
1105/2015.(IX.2.) A 2015. évi "vis maior" támogatási igény
Főv.Kgy.h. benyújtásához szükséges saját költségvetési forrás biztosítása érdekében csökkenti a "930001 Általános tartalék" cím kiadási, azon belül a tartalékok előirányzatát 125.512 eFt-tal, ezzel egyidejűleg azonos összeggel megemeli az új "842801 2015. évi viharkár" cím kiadási, azon belül a felhalmozási célú támogatás áht-n kívülre és az EU-nak előirányzatát.
[28
igen (98,68 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
1106/2015.(IX.2.) Felkéri a főpolgármestert, hogy a költségvetési
Főv.Kgy.h. rendeletmódosítást terjessze a Fővárosi Közgyűlés elé.
Határidő: a költségvetési rendelet soron következő módosítása
Felelős: Tarlós István
[28
igen (98,68 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
ELNÖK: 28 igen szavazattal, egyhangúlag elfogadta a Közgyűlés.
Építészeti örökség helyi védelméről szóló rendelet módosítása.
A napirend 14./ pontja: Javaslat a Budapest főváros építészeti örökségének fővárosi helyi védelméről szóló 37/2013. (V. 10.) Főv. Kgy. rendelet módosítására
ELŐTERJESZTŐ: dr. Szeneczey Balázs
ELNÖK: Szeneczey főpolgármester-helyettes úr? (Nem érkezik jelzés.) Nincs. Hozzászólás? (Senki sem jelentkezik.) Nincs. Három pontból áll az előterjesztés. Ellenzi-e valaki az együtt szavazást? (Senki sem jelentkezik.) Nem.
A szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalma:
A Fővárosi Közgyűlés megalkotja 41/2015. (……) önkormányzati rendeletét a Budapest főváros építészeti örökségének fővárosi helyi védelméről szóló 37/2013. (V. 10.) Főv. Kgy. rendelet módosításáról az előterjesztés 1. sz. melléklete szerinti tartalommal.
Nem helyezi helyi védettség alá az alábbi épületeket:
- Budapest IV. kerület, Aschner Lipót tér 10.
= Megyeri út 16-18. hrsz.: 74505, 74504/2;
- Budapest IV. kerület,
Váci út 106. hrsz.: 76490;
- Budapest IV. kerület, Vécsey Károly utca 108.
= Vécsey köz 2. hrsz.: 75071;
- Budapest X. kerület, Kerepesi út 47-49.
= Hungária körút = Hős utca
= Pongrác út hrsz.: 38897;
Budapest X. kerület, Méhes utca 4.
= Rákász utca 11-13. hrsz.: 40578;
Budapest X. kerület, Szállás utca 8-12.
= Száva utca 18.
= Jegenye utca 1. hrsz.: 38384;
- Budapest XIII. kerület, Pannónia utca 21.
= Radnóti Miklós utca 22/B. hrsz.: 25176/1.
Nem szünteti meg az alábbi épületek helyi védettségét:
- Budapest XIII. kerület, Váci út 47/E.
= Dunyov István utca 1.
= Angyalföldi utca 26-28. hrsz.: 27833/3;
- Budapest XX. kerület,
Ferenc utca 5. hrsz.: 171560
Indítsuk a gépet, szavazunk! (Szavazás.)
A Fővárosi Közgyűlés
megalkotja 41/2015. (……) önkormányzati rendeletét a Budapest főváros építészeti örökségének fővárosi helyi védelméről szóló 37/2013. (V. 10.) Főv. Kgy. rendelet módosításáról az előterjesztés 1. sz. melléklete szerinti tartalommal.
H a t á r o z a t
a Fővárosi Közgyűlés
1107/2015.(IX.2.) nem helyezi helyi védettség alá az alábbi
Főv.Kgy.h. épületeket:
- Budapest IV. kerület, Aschner Lipót tér 10.
= Megyeri út 16-18. hrsz.: 74505, 74504/2;
- Budapest IV. kerület,
Váci út 106. hrsz.: 76490;
- Budapest IV. kerület, Vécsey Károly utca 108.
= Vécsey köz 2. hrsz.: 75071;
- Budapest X. kerület, Kerepesi út 47-49.
= Hungária körút = Hős utca
= Pongrác út hrsz.: 38897;
- Budapest X. kerület, Méhes utca 4.
= Rákász utca 11-13. hrsz.: 40578;
- Budapest X. kerület, Szállás utca 8-12.
= Száva utca 18.
= Jegenye utca 1. hrsz.: 38384;
- Budapest XIII. kerület, Pannónia utca 21.
= Radnóti Miklós utca 22/B. hrsz.: 25176/1.
[27
igen (84,30 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
1108/2015.(IX.2.) Nem szünteti meg az alábbi épületek helyi
Főv.Kgy.h. védettségét:
- Budapest XIII. kerület, Váci út 47/E.
= Dunyov István utca 1.
= Angyalföldi utca 26-28. hrsz.: 27833/3;
- Budapest XX. kerület,
Ferenc utca 5. hrsz.: 171560
[27
igen (84,30 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
ELNÖK: 27 igen szavazattal, egyhangúlag fogadta el a Közgyűlés.
Javaslat partnerségi megállapodás megkötésére a Fővárosi Önkormányzat és… - milyen konzorcium ez, Balázs? Mit csinálnak ők? Mert nem ismerem ezt az előterjesztést. - klímakutatással foglalkozó kutatás-fejlesztési szervezet között egy megállapodás megkötése.
A napirend 15./ pontja: Javaslat partnerségi megállapodás megkötésére Budapest Főváros Önkormányzata és a Climate-KIC szervezet között, valamint konzorciumi megállapodás megkötésére a Climate-KIC SOLSUN c. projekthez kapcsolódóan
ELŐTERJESZTŐ: dr. Szeneczey Balázs
ELNÖK: Főpolgármester-helyettes úr? (Nem érkezik jelzés.) Kérdés? Hozzászólás? (Senki sem jelentkezik.) Nincs.
A szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalma:
A Fővárosi Közgyűlés a Fővárosi Önkormányzat Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 53/2014. (XII. 12.) Főv. Kgy. rendelet (továbbiakban: SZMSZ) 54. § (3) bekezdése alapján eseti jelleggel magához vonja az SZMSZ 7. mellékletének 1.3 pontjában meghatározott főpolgármesterre átruházott hatáskört és tudomásul veszi, elfogadja a belső megállapodás, valamint a partnerségi támogatási szerződés megszüntetését. Felkéri a főpolgármestert, hogy írja alá a megszüntető nyilatkozatot az előterjesztés 1. sz. melléklete szerinti tartalommal.
Határidő: 2015. szeptember 5.
Felelős: Tarlós István
Úgy dönt, hogy a 2015. július 1-jétől bevezetésre kerülő Climate-KIC új partnerségi díjának fedezetére a "888902 Climate-KIC projektek" cím kiadási előirányzatán rendelkezésre álló összegből 6.250 eurót biztosít a 2015. július 1. - 2015. december 31. közötti időszakra vonatkozóan. Felkéri a főpolgármestert, hogy gondoskodjon a tagsági díj átutalásáról.
Határidő: 2015. december 31.
Felelős: Tarlós István
Úgy dönt, hogy a Climate-KIC Transition Cities és SOLSUN projektben történő részvételekkel járó költségek fedezetének megelőlegezése érdekében 8.554 eFt-ot (27.594 euró) biztosít.
A partnerségi díj visszapótlása és a részvételi költségek megelőlegezése érdekében csökkenti a "930001 Általános tartalék" cím kiadási, azon belül a tartalékok előirányzatát 10.492 eFt-tal (partnerségi díj: 6.250 euró és projektek előlege: 27.594 euró, összesen: 33.844 euró). Ezzel egyidejűleg 10.492 eFt-tal megemeli a "888902 Climate-KIC projektek" cím kiadási előirányzatát (a kiadásból: személyi juttatások: 1.575 eFt, munkaadókat terhelő járulékok és szociális hozzájárulási adó: 425 eFt, többi dologi kiadás: 8.492 eFt).
A várhatóan 2015-ben beérkező bevétel, 7.600 eFt, valamint a 2014. évi elszámoláshoz kapcsolódóan beérkező 20.156 eFt, összesen 27.756 eFt tervbevétele érdekében megemeli a "852201 Egyéb működési célú átvett pénzeszközök államháztartáson kívülről" cím bevételi előirányzatát és a "930001 Általános tartalék" cím kiadási, azon belül a tartalékok előirányzatát 27.756 eFt-tal.
A Climate-KIC projekthez kapcsolódóan a Fővárosi Önkormányzat részéről külön önerő biztosítása nem szükséges.
Felkéri a főpolgármestert, hogy a feladat végrehajtásához kapcsolódó költségvetési rendelet módosítását a Fővárosi Közgyűlés következő ülésére terjessze elő.
Határidő: a költségvetési rendelet soron következő módosítása
Felelős: Tarlós István
Felkéri a főpolgármestert, hogy a Climate-KIC projektekben ellátott feladatokhoz kapcsolódó támogatás keretében 2016-ban beérkező 82,1 ezer euró bevételt a 2016. évi költségvetésbe tervezze be.
Határidő: a 2016. évi költségvetés tervezése
Felelős: Tarlós István
Előzetesen kötelezettséget vállal, hogy a 2016-ban esedékes Climate-KIC tagsági díjat, 12.500 euró kiadást a "888902 Climate-KIC projektek" címen a 2016. évi költségvetésbe betervezi.
Határidő: a 2016. évi költségvetés tervezése
Felelős: Tarlós István
Jóváhagyja, megköti a Budapest Főváros Önkormányzata és a Climate-KIC Holding B.V. között kötendő partnerségi megállapodást az előterjesztés 3. számú melléklete szerinti tartalommal. Felkéri a főpolgármestert, hogy gondoskodjon a megállapodás aláírásáról és a Climate-KIC Holding B.V. felé történő megküldéséről.
Határidő: a 2015. évi költségvetési rendeletmódosítás hatálybalépését követő 15 napon belül
Felelős: Tarlós István
Jóváhagyja és megköti a Climate-KIC Program SOLSUN projekt tárgyában a Budapest Főváros Önkormányzata és a projektben részt vevő partnerek között a konzorciumi megállapodást az előterjesztés 5. sz. melléklete szerinti tartalommal. Felkéri a főpolgármestert, hogy gondoskodjon a konzorciumi megállapodás aláírásáról és benyújtásáról a vezető partner részére.
Határidő: a 2015. évi költségvetési rendeletmódosítás hatálybalépését követő 15 napon belül
Felelős: Tarlós István
Indítsuk a gépet, szavazunk! (Szavazás.)
H a t á r o z a t
a Fővárosi Közgyűlés
1109/2015.(IX.2.) a Fővárosi Önkormányzat Szervezeti és Működési
Főv.Kgy.h. Szabályzatáról szóló 53/2014. (XII. 12.) Főv. Kgy. rendelet (továbbiakban: SZMSZ) 54. § (3) bekezdése alapján eseti jelleggel magához vonja az SZMSZ 7. mellékletének 1.3 pontjában meghatározott főpolgármesterre átruházott hatáskört és tudomásul veszi, elfogadja a belső megállapodás, valamint a partnerségi támogatási szerződés megszüntetését. Felkéri a főpolgármestert, hogy írja alá a megszüntető nyilatkozatot az előterjesztés 1. sz. melléklete szerinti tartalommal.
Határidő: 2015. szeptember 5.
Felelős: Tarlós István
[29
igen (94,43 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
1110/2015.(IX.2.) Úgy dönt, hogy a 2015. július 1-jétől bevezetésre
Főv.Kgy.h. kerülő Climate-KIC új partnerségi díjának fedezetére a "888902 Climate-KIC projektek" cím kiadási előirányzatán rendelkezésre álló összegből 6.250 eurót biztosít a 2015. július 1. - 2015. december 31. közötti időszakra vonatkozóan. Felkéri a főpolgármestert, hogy gondoskodjon a tagsági díj átutalásáról.
Határidő: 2015. december 31.
Felelős: Tarlós István
[29
igen (94,43 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
1111/2015.(IX.2.) Úgy dönt, hogy a Climate-KIC Transition Cities
Főv.Kgy.h. és SOLSUN projektben történő részvételekkel járó költségek fedezetének megelőlegezése érdekében 8.554 eFt-ot (27.594 euró) biztosít.
[29
igen (94,43 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
1112/2015.(IX.2.) A partnerségi díj visszapótlása és a részvételi
Főv.Kgy.h. költségek megelőlegezése érdekében csökkenti a "930001 Általános tartalék" cím kiadási, azon belül a tartalékok előirányzatát 10.492 eFt-tal (partnerségi díj: 6.250 euró és projektek előlege: 27.594 euró, összesen: 33.844 euró). Ezzel egyidejűleg 10.492 eFt-tal megemeli a "888902 Climate-KIC projektek" cím kiadási előirányzatát (a kiadásból: személyi juttatások: 1.575 eFt, munkaadókat terhelő járulékok és szociális hozzájárulási adó: 425 eFt, többi dologi kiadás: 8.492 eFt).
A
várhatóan 2015-ben beérkező bevétel,
7.600 eFt, valamint a 2014. évi elszámoláshoz kapcsolódóan beérkező 20.156 eFt,
összesen 27.756 eFt tervbevétele érdekében megemeli a "852201 Egyéb működési
célú átvett pénzeszközök államháztartáson kívülről" cím bevételi előirányzatát
és a "930001 Általános tartalék" cím kiadási, azon belül a tartalékok
előirányzatát 27.756 eFt-tal.
A Climate-KIC projekthez kapcsolódóan a Fővárosi Önkormányzat részéről külön önerő biztosítása nem szükséges.
Felkéri a főpolgármestert, hogy a feladat végrehajtásához kapcsolódó költségvetési rendelet módosítását a Fővárosi Közgyűlés következő ülésére terjessze elő.
Határidő: a költségvetési rendelet soron következő módosítása
Felelős: Tarlós István
[29
igen (94,43 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
1113/2015.(IX.2.) Felkéri a főpolgármestert, hogy a Climate-KIC
Főv.Kgy.h. projektekben ellátott feladatokhoz kapcsolódó támogatás keretében 2016-ban beérkező 82,1 ezer euró bevételt a 2016. évi költségvetésbe tervezze be.
Határidő: a 2016. évi költségvetés tervezése
Felelős: Tarlós István
[29
igen (94,43 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
1114/2015.(IX.2.) Előzetesen kötelezettséget vállal, hogy a 2016-ban
Főv.Kgy.h. esedékes Climate-KIC tagsági díjat, 12.500 euró kiadást a "888902 Climate-KIC projektek" címen a 2016. évi költségvetésbe betervezi.
Határidő: a 2016. évi költségvetés tervezése
Felelős: Tarlós István
[29
igen (94,43 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
1115/2015.(IX.2.) Jóváhagyja, megköti a Budapest Főváros
Főv.Kgy.h. Önkormányzata és a Climate-KIC Holding B.V. között kötendő partnerségi megállapodást az előterjesztés 3. számú melléklete szerinti tartalommal. Felkéri a főpolgármestert, hogy gondoskodjon a megállapodás aláírásáról és a Climate-KIC Holding B.V. felé történő megküldéséről.
Határidő: a 2015. évi költségvetési rendelet-módosítás hatálybalépését követő 15 napon belül
Felelős: Tarlós István
[29
igen (94,43 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
1116/2015.(IX.2.) Jóváhagyja és megköti a Climate-KIC Program
Főv.Kgy.h. SOLSUN projekt tárgyában a Budapest Főváros Önkormányzata és a projektben részt vevő partnerek között a konzorciumi megállapodást az előterjesztés 5. sz. melléklete szerinti tartalommal. Felkéri a főpolgármestert, hogy gondoskodjon a konzorciumi megállapodás aláírásáról és benyújtásáról a vezető partner részére.
Határidő: a 2015. évi költségvetési rendelet-módosítás hatálybalépését követő 15 napon belül
Felelős: Tarlós István
[29
igen (94,43 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
ELNÖK: 29 igen szavazattal, egyhangúlag elfogadta a Közgyűlés.
A BFVT ez évi közszolgáltatási szerződésének módosítása.
A napirend 16./ pontja: Javaslat a BFVT Kft. 2015. évi éves közszolgáltatási szerződésének 1. sz. módosítására
ELŐTERJESZTŐ: dr. Szeneczey Balázs
ELNÖK: Főpolgármester-helyettes úr? (Nem érkezik jelzés.) Kérdés? (Senki sem jelentkezik.) Szintén nincs. Négypontos előterjesztés. Ki ellenzi, hogy egyben szavazzunk? (Senki sem jelentkezik.) Senki.
A szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalma:
A Fővárosi Közgyűlés úgy dönt, hogy az "Olimpia 2024
Budapest - Helyszínkiválasztási javaslat" című dokumentáció elkészítése
feladatra
50.000 eFt-ot biztosít.
A BFVT Kft. 2015. évi éves közszolgáltatási szerződésének 1. sz. módosításában szereplő, az "Olimpia 2024 Budapest - Helyszínkiválasztási javaslat" című dokumentáció elkészítése feladat végrehajtásának fedezetére egyszeri jelleggel csökkenti a "930001 Általános tartalék" cím kiadási, azon belül a tartalékok előirányzatát 50.000 eFt-tal, egyidejűleg megemeli azonos összeggel a "821901 BFVT Kft. Közszolgáltatás" cím kiadási, azon belül dologi kiadások (többi dologi kiadás) előirányzatát.
Felkéri a főpolgármestert, hogy a döntéshez kapcsolódó költségvetési rendeletmódosítást terjessze a Közgyűlés elé.
Határidő: a költségvetési rendelet soron következő módosítása
Felelős: Tarlós István
Jóváhagyja és megköti a BFVT Kft. és a Fővárosi Önkormányzat közötti 2015. évi éves közszolgáltatási szerződés 1. sz. módosítását az előterjesztés melléklete szerinti tartalommal és felkéri a főpolgármestert a szerződés aláírására.
Határidő: 10 nap
Felelős: Tarlós István
Indítsuk a gépet, szavazunk! (Szavazás.)
H a t á r o z a t
a Fővárosi Közgyűlés
1117/2015.(IX.2.) úgy dönt, hogy az "Olimpia 2024 Budapest -
Főv.Kgy.h. Helyszínkiválasztási javaslat" című dokumentáció elkészítése feladatra 50.000 eFt-ot biztosít.
[22
igen (73,75 %), 2 ellenszavazat (0 %),
3 tartózkodás (11,30 %)]
1118/2015.(IX.2.) A BFVT Kft. 2015. évi éves közszolgáltatási
Főv.Kgy.h. szerződésének 1. sz. módosításában szereplő, az "Olimpia 2024 Budapest - Helyszínkiválasztási javaslat" című dokumentáció elkészítése feladat végrehajtásának fedezetére egyszeri jelleggel csökkenti a "930001 Általános tartalék" cím kiadási, azon belül a tartalékok előirányzatát 50.000 eFt-tal, egyidejűleg megemeli azonos összeggel a "821901 BFVT Kft. Közszolgáltatás" cím kiadási, azon belül dologi kiadások (többi dologi kiadás) előirányzatát.
[22
igen (73,75 %), 2 ellenszavazat (0 %),
3 tartózkodás (11,30 %)]
1119/2015.(IX.2.) Felkéri a főpolgármestert, hogy a döntéshez
Főv.Kgy.h. kapcsolódó költségvetési rendeletmódosítást terjessze a Közgyűlés elé.
Határidő: a költségvetési rendelet soron következő módosítása
Felelős: Tarlós István
[22
igen (73,75 %), 2 ellenszavazat (0 %),
3 tartózkodás (11,30 %)]
1120/2015.(IX.2.) Jóváhagyja és megköti a BFVT Kft. és a Fővárosi
Főv.Kgy.h. Önkormányzat közötti 2015. évi éves közszolgáltatási szerződés 1. sz. módosítását az előterjesztés melléklete szerinti tartalommal és felkéri a főpolgármestert a szerződés aláírására.
Határidő: 10 nap
Felelős: Tarlós István
[22
igen (73,75 %), 2 ellenszavazat (0 %),
3 tartózkodás (11,30 %)]
ELNÖK: 22 igen szavazattal, 2 nem szavazattal és 2 tartózkodás mellett elfogadta a Közgyűlés.
Szelektív hulladékgyűjtési rendszer kialakítása projekt támogatási szerződésének módosítása.
A napirend 17./ pontja: Javaslat "A fővárosi házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési rendszer kialakítása" című projekt támogatási szerződésének 6. sz. módosítására
ELŐTERJESZTŐ: dr. Szeneczey Balázs
HOZZÁSZÓLÓK: Szaniszló Sándor, Gy. Németh Erzsébet
ELNÖK: Főpolgármester-helyettes úr? (Nem érkezik jelzés.) Nincs. Szaniszló Sándor képviselő úr!
SZANISZLÓ SÁNDOR (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Közgyűlés! Amióta ez a projekt napirendre került, folyamatosan elmondjuk, hogy elrontották, nem így kellett volna megcsinálni. Az önök padsoraiból is támogatták sokan azt a részét, hogy ez egy rettenetesen drága projekt. Mint kiderült, most már egyre inkább látjuk, hogy nem igazán váltja be azokat a reményeket, amivel indult, ugyanúgy meg kell tartani a hulladékudvarokat is, hiszen kimaradt belőle többek között az üvegnek a gyűjtése.
A társaságnak most új vezetése van, nyilván nem nekik címezzük azt, amit mondunk, hiszen most egy kész helyzetet örököl. Remélem, hogy sikerül ezt a projektet valamilyen módon valóban használhatóvá tenni minden elemében, és emiatt mi nem tudjuk támogatni, attól függetlenül, hogy szurkolunk, hogy valami legalább megtérüljön abból az 5-6 milliárd forintból, amit erre a projektre elköltött a közösség. Köszönöm.
ELNÖK: Gy. Németh Erzsébet képviselő asszony és Szeneczey Balázs főpolgármester-helyettes úr, utánuk lezárom a vitát.
GY. NÉMETH ERZSÉBET (DK): Köszönöm a szót, főpolgármester úr. Én csak a városvezetés, illetve az FKF Zrt. új vezetésének a figyelmét szeretném arra felhívni, hogy a projekttel párhuzamosan megszüntetendő hulladékszigetek esetében jó lenne azért arra is odafigyelni, hogy ahol még megvannak ezek a hulladékszigetek, ott milyen állapotban vannak, illetve ott mi történik ezekkel. Konkrétan lakossági jelzés alapján a XIV. kerület Egressy út és Gizella utca sarkán lévő hulladékszigeten és annak a környékén áldatlan állapotok vannak, úgyhogy csak erre szerettem volna felhívni a város és az FKF vezetésének a figyelmét. Köszönöm.
ELNÖK: Kell szólni a cégnél, ez nem hiszem, hogy közgyűlési téma. Főpolgármester-helyettes úr!
ELŐTERJESZTŐ:: Köszönöm szépen a lehetőséget. Azért arra szeretném felhívni a tisztelt képviselő úr figyelmét, hogy más nyugat-európai országokban ilyen típusú és tárgyú projekteket körülbelül nyolc-tíz év alatt vezetnek be, Budapest pedig megoldotta ezt kettő éven belül. Tehát ez nem egy rossz történet, pont ellenkezőleg, ez egy sikertörténet, nyilván voltak itt is buktatók, amiből tanultunk. A hulladékszigetek vonatkozásában nyilván az átmeneti kivezetés javasolt csak.
Azon mondatát, képviselő úr, mely szerint nem tudja támogatni az előterjesztést, kérem szépen, fontolja meg újra, hiszen többlettámogatásban részesülünk, és emiatt módosítjuk a támogatási szerződést. Úgyhogy nagyon kérem, ha esetleg nem olvasta az előterjesztést, akkor lássa, hogy plusz 218 millió forintot kapunk, és ezen összeg befolyása érdekében módosítjuk most a támogatási szerződést, úgyhogy kérem szépen, hogy támogassa az előterjesztést. Köszönöm.
ELNÖK: Négypontos előterjesztés. Van-e a szavazásra vonatkozólag kérés? (Senki sem jelentkezik.) Nincs.
A szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalma:
A Fővárosi Közgyűlés úgy dönt, hogy "A fővárosi házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési rendszer kialakítása" feladatot megemelt összegű, 4.950.575 eFt KEOP támogatás igénybevétele mellett kívánja megvalósítani. A feladat összköltsége változatlanul 6.862.358 eFt.
A feladat végrehajtása érdekében megemeli a "853601 Beruházási célú támogatások államháztartáson belülről" cím bevételi, azon belül az egyéb beruházási célú támogatások bevételei áht-n belülről előirányzatát 172.494 eFt-tal, ezzel egyidejűleg azonos összeggel megemeli a "930001 Általános tartalék" cím kiadási, azon belül a tartalékok előirányzatát.
"A fővárosi házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési rendszer kialakítása" feladat összköltsége változatlanul 6.862.358 eFt, 2014. dec. 31-ig tény 6.687.492 eFt, 2015. évi előirányzata változatlanul 174.866 eFt (ebből: önkormányzati beruházások 52.899 eFt, levonható beruházási célú előzetesen felszámított áfa 2.220 eFt, fejlesztéshez kapcsolódó dologi kiadások áfával 119.747 eFt (ebből nettó dologi: 94.974 eFt, dologi kiadás áfája: 24.773 eFt).
A feladatra jutó EU és önerő támogatás összege összesen 5.219.399 eFt, 2015. évi előirányzata 319.327 eFt-ra változik (ebből: KEOP támogatás: 181.429 eFt, önerő támogatás: 137.898 eFt).
Határidő: a Fővárosi Közgyűlésnek a támogatási szerződés hatálybalépését követő soron következő költségvetési rendeletmódosító ülése
Felelős: Tarlós István
Jóváhagyja Budapest Főváros Önkormányzata és intézményei beruházási és felújítási tevékenysége előkészítésének, jóváhagyásának, megvalósításának rendjéről" szóló 50/1998. (X. 30.) Főv. Kgy. rendelet alapján "A fővárosi házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési rendszer kialakítása" megnevezésű feladat engedélyokiratának 8. sz. módosítását az előterjesztés 10. sz. melléklete szerinti tartalommal és felkéri a főpolgármestert, hogy gondoskodjon az engedélyokirat módosításának aláírásáról.
Határidő: a költségvetési rendeletmódosítást követő 30 napon belül
Felelős: Tarlós István
Jóváhagyja és megköti a támogatási szerződés 6. sz. módosítását az előterjesztés 8. sz. melléklete szerinti tartalommal a KEOP-1.1.1/B/10-11-2011-0002 azonosító számú "A fővárosi házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési rendszer kialakítása" című projekt tárgyában és felkéri a főpolgármestert, hogy gondoskodjon a 6. számú szerződésmódosítás aláírásáról.
Határidő: 30 nap
Felelős: Tarlós István
Indítsuk a gépet, szavazunk! (Szavazás.)
H a t á r o z a t
a Fővárosi Közgyűlés
1121/2015.(IX.2.) úgy dönt, hogy "A fővárosi házhoz menő
Főv.Kgy.h. szelektív hulladékgyűjtési rendszer kialakítása" feladatot megemelt összegű, 4.950.575 eFt KEOP támogatás igénybevétele mellett kívánja megvalósítani. A feladat összköltsége változatlanul 6.862.358 eFt.
[25
igen (84,30 %), 2 ellenszavazat (3,54 %),
2 tartózkodás (6,59 %)]
1122/2015.(IX.2.) A feladat végrehajtása érdekében megemeli a
Főv.Kgy.h. "853601 Beruházási célú támogatások államháztartáson belülről" cím bevételi, azon belül az egyéb beruházási célú támogatások bevételei áht-n belülről előirányzatát 172.494 eFt-tal, ezzel egyidejűleg azonos összeggel megemeli a "930001 Általános tartalék" cím kiadási, azon belül a tartalékok előirányzatát.
"A
fővárosi házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési rendszer kialakítása" feladat
összköltsége változatlanul 6.862.358 eFt, 2014. dec. 31-ig tény 6.687.492 eFt,
2015. évi előirányzata változatlanul 174.866 eFt (ebből: önkormányzati
beruházások 52.899 eFt, levonható beruházási célú előzetesen felszámított áfa
2.220 eFt, fejlesztéshez kapcsolódó dologi kiadások áfával 119.747 eFt (ebből
nettó dologi:
94.974 eFt, dologi kiadás áfája: 24.773 eFt).
A feladatra jutó EU és önerő támogatás összege összesen 5.219.399 eFt, 2015. évi előirányzata 319.327 eFt-ra változik (ebből: KEOP támogatás: 181.429 eFt, önerő támogatás: 137.898 eFt).
Határidő: a Fővárosi Közgyűlésnek a támogatási szerződés hatálybalépését követő soron következő költségvetési rendeletmódosító ülése
Felelős: Tarlós István
[25
igen (84,30 %), 2 ellenszavazat (3,54 %),
2 tartózkodás (6,59 %)]
1123/2015.(IX.2.) Jóváhagyja Budapest Főváros Önkormányzata és
Főv.Kgy.h. intézményei beruházási és felújítási tevékenysége előkészítésének, jóváhagyásának, megvalósí-tásának rendjéről" szóló 50/1998. (X. 30.) Főv. Kgy. rendelet alapján "A fővárosi házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési rendszer kialakítása" megnevezésű feladat engedélyokiratának 8. sz. módosítását az előterjesztés 10. sz. melléklete szerinti tartalommal és felkéri a főpolgármestert, hogy gondoskodjon az engedélyokirat módosításának aláírásáról.
Határidő: a költségvetési rendeletmódosítást követő 30 napon belül
Felelős: Tarlós István
[25
igen (84,30 %), 2 ellenszavazat (3,54 %),
2 tartózkodás (6,59 %)]
1124/2015.(IX.2.) Jóváhagyja és megköti a támogatási szerződés 6.
Főv.Kgy.h. sz. módosítását az előterjesztés 8. sz. melléklete szerinti tartalommal a KEOP-1.1.1/B/10-11-2011-0002 azonosító számú "A fővárosi házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési rendszer kialakítása" című projekt tárgyában és felkéri a főpolgármestert, hogy gondoskodjon a 6. számú szerződésmódosítás aláírásáról.
Határidő: 30 nap
Felelős: Tarlós István
[25
igen (84,30 %), 2 ellenszavazat (3,54 %),
2 tartózkodás (6,59 %)]
ELNÖK: 25 igen szavazattal, 2 nem szavazattal és 2 tartózkodás mellett elfogadta a Közgyűlés.
Hulladéklerakástól történő eltérítéshez szükséges eszközök beszerzése.
A napirend 18./ pontja: Javaslat a "Hulladék lerakástól történő eltérítéshez szükséges eszközök beszerzése - a fővárosi hulladékgazdálkodási rendszer eszközparkjának fejlesztése és informatikai korszerűsítése" című projekt támogatási szerződésének 2. sz. módosítására
ELŐTERJESZTŐ: dr. Szeneczey Balázs
ELNÖK: Főpolgármester-helyettes úr? (Nem érkezik jelzés.) Hozzászólás? (Senki sem jelentkezik.) Nincs. Lezárom a vitát. Két-, három-, négypontos előterjesztés. Van-e kérés a szavazásra vonatkozóan? (Senki sem jelentkezik.) Nincs.
A szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalma:
A Fővárosi Közgyűlés úgy dönt, hogy "A fővárosi hulladékgazdálkodási rendszer eszközparkjának fejlesztése és informatikai korszerűsítése" feladatot módosított 4.283.539 eFt összköltséggel, megemelt összegű 3.148.038 eFt KEOP támogatás igénybevétele mellett kívánja megvalósítani.
A feladat végrehajtása érdekében csökkenti a "840301 Önkormányzati beruházások" cím kiadási előirányzatát "A fővárosi hulladékgazdálkodási rendszer eszközparkjának fejlesztése és informatikai korszerűsítése" feladathoz kapcsolódóan 7.218 eFt-tal, a kiadásból
- Önkormányzati beruházások 5.685 eFt,
- Beruházási célú előzetesen felszámított áfa 1.533 eFt.
A levonható áfa csökkenése miatt megemeli a "841101 Pénzügytechnikai feladatok" kiadási, azon belül a dologi kiadások (többi dologi kiadás) előirányzatát 1.533 eFt-tal.
Továbbá megemeli a "853601 Beruházási célú támogatások államháztartáson belülről" cím bevételi, azon belül az "Egyéb beruházási célú támogatások bevételei áht-n belülről" előirányzatát 392.945 eFt-tal "A fővárosi hulladékgazdálkodási rendszer eszközparkjának fejlesztése és informatikai korszerűsítése" feladathoz kapcsolódóan.
Ezzel egyidejűleg megemeli a "930001 Általános tartalék" cím kiadási, azon belül a tartalékok előirányzatát 398.630 eFt-tal.
"A fővárosi hulladékgazdálkodási rendszer eszközparkjának fejlesztése és informatikai korszerűsítése" feladat összköltsége és 2015. évi előirányzata 4.283.539 eFt-ra változik, (ebből: önkormányzati beruházások 3.332.957 eFt, levonható beruházási célú előzetesen felszámított áfa 899.899 eFt, fejlesztéshez kapcsolódó dologi kiadások áfával 50.683 eFt, melyből nettó dologi 39.908 eFt, dologi kiadás áfája: 10.775 eFt), a kapcsolódó KEOP támogatás 3.148.038 eFt-ra, a fővárosi saját forrás 1.135.501 eFt-ra módosul.
Felkéri a főpolgármestert, hogy a döntéshez kapcsolódó költségvetési rendeletmódosításra vonatkozó javaslatot terjessze a Fővárosi Közgyűlés elé.
Határidő: a Fővárosi Közgyűlésnek a támogatási szerződés hatálybalépését követő soron következő költségvetési rendeletmódosító ülése
Felelős: Tarlós István
Jóváhagyja Budapest Főváros Önkormányzata és intézményei beruházási és felújítási tevékenysége előkészítésének, jóváhagyásának, megvalósításának rendjéről" szóló 50/1998. (X. 30.) Főv. Kgy. rendelet alapján "A fővárosi hulladékgazdálkodási rendszer eszközparkjának fejlesztése és informatikai korszerűsítése" megnevezésű feladat engedélyokiratának 2. sz. módosítását az előterjesztés 5. sz. melléklete szerinti tartalommal és felkéri a főpolgármestert, hogy gondoskodjon az engedélyokirat módosításának aláírásáról.
Határidő: a költségvetési rendeletmódosítás hatálybalépését követő 30 napon belül
Felelős: Tarlós István
Jóváhagyja és megköti a támogatási szerződés 2. sz. módosítását az előterjesztés 3. sz. melléklete szerinti tartalommal a KEOP-1.1.1/C/13-2013-0019 azonosító számú, a "Hulladék lerakástól történő eltérítéshez szükséges eszközök beszerzése - a fővárosi hulladékgazdálkodási rendszer eszközparkjának fejlesztése és informatikai korszerűsítése" című projekt tárgyában és felkéri a főpolgármestert, hogy gondoskodjon a 2. számú szerződésmódosítás aláírásáról.
Határidő: 30 nap
Felelős: Tarlós István
Szavazunk, indítsuk a gépet! (Szavazás.)
H a t á r o z a t
a Fővárosi Közgyűlés
1125/2015.(IX.2.) úgy dönt, hogy "A fővárosi hulladékgazdálkodási
Főv.Kgy.h. rendszer eszközparkjának fejlesztése és informatikai korszerűsítése" feladatot módosított 4.283.539 eFt összköltséggel, megemelt összegű 3.148.038 eFt KEOP támogatás igénybevétele mellett kívánja megvalósítani.
[23
igen (75,81 %), 0 ellenszavazat,
4 tartózkodás (6,59 %)]
1126/2015.(IX.2.) A feladat végrehajtása érdekében csökkenti a
Főv.Kgy.h. "840301 Önkormányzati beruházások" cím kiadási előirányzatát "A fővárosi hulladékgazdálkodási rendszer eszközparkjának fejlesztése és informatikai korszerűsítése" feladathoz kapcsolódóan 7.218 eFt-tal, a kiadásból
- Önkormányzati beruházások 5.685 eFt,
-
Beruházási célú előzetesen felszámított áfa
1.533 eFt.
A levonható áfa csökkenése miatt megemeli a "841101 Pénzügytechnikai feladatok" kiadási, azon belül a dologi kiadások (többi dologi kiadás) előirányzatát 1.533 eFt-tal.
Továbbá megemeli a "853601 Beruházási célú támogatások államháztartáson belülről" cím bevételi, azon belül az "Egyéb beruházási célú támogatások bevételei áht-n belülről" előirányzatát 392.945 eFt-tal "A fővárosi hulladékgazdálkodási rendszer eszközparkjának fejlesztése és informatikai korszerűsítése" feladathoz kapcsolódóan.
Ezzel egyidejűleg megemeli a "930001 Általános tartalék" cím kiadási, azon belül a tartalékok előirányzatát 398.630 eFt-tal.
"A fővárosi hulladékgazdálkodási rendszer eszközparkjának fejlesztése és informatikai korszerűsítése" feladat összköltsége és 2015. évi előirányzata 4.283.539 eFt-ra változik, (ebből: önkormányzati beruházások 3.332.957 eFt, levonható beruházási célú előzetesen felszámított áfa 899.899 eFt, fejlesztéshez kapcsolódó dologi kiadások áfával 50.683 eFt, melyből nettó dologi 39.908 eFt, dologi kiadás áfája: 10.775 eFt), a kapcsolódó KEOP támogatás 3.148.038 eFt-ra, a fővárosi saját forrás 1.135.501 eFt-ra módosul.
Felkéri a főpolgármestert, hogy a döntéshez kapcsolódó költségvetési rendeletmódosításra vonatkozó javaslatot terjessze a Fővárosi Közgyűlés elé.
Határidő: a Fővárosi Közgyűlésnek a támogatási szerződés hatálybalépését követő soron következő költségvetési rendeletmódosító ülése
Felelős: Tarlós István
[23
igen (75,81 %), 0 ellenszavazat,
4 tartózkodás (6,59 %)]
1127/2015.(IX.2.) Jóváhagyja Budapest Főváros Önkormányzata és
Főv.Kgy.h. intézményei beruházási és felújítási tevékenysége előkészítésének, jóváhagyásának, megvalósí-tásának rendjéről" szóló 50/1998. (X. 30.) Főv. Kgy. rendelet alapján "A fővárosi hulladékgazdálkodási rendszer eszközparkjának fejlesztése és informatikai korszerűsítése" megnevezésű feladat engedélyokiratának 2. sz. módosítását az előterjesztés 5. sz. melléklete szerinti tartalommal és felkéri a főpolgármestert, hogy gondoskodjon az engedélyokirat módosításának aláírásáról.
Határidő: a költségvetési rendeletmódosítás hatálybalépését követő 30 napon belül
Felelős: Tarlós István
[23
igen (75,81 %), 0 ellenszavazat,
4 tartózkodás (6,59 %)]
1128/2015.(IX.2.) Jóváhagyja és megköti a támogatási szerződés 2.
Főv.Kgy.h. sz. módosítását az előterjesztés 3. sz. melléklete szerinti tartalommal a KEOP-1.1.1/C/13-2013-0019 azonosító számú, a "Hulladék lerakástól történő eltérítéshez szükséges eszközök beszerzése - a fővárosi hulladékgazdálkodási rendszer eszközparkjának fejlesztése és informatikai korszerűsítése" című projekt tárgyában és felkéri a főpolgármestert, hogy gondoskodjon a 2. számú szerződésmódosítás aláírásáról.
Határidő: 30 nap
Felelős: Tarlós István
[23
igen (75,81 %), 0 ellenszavazat,
4 tartózkodás (6,59 %)]
ELNÖK: 23 igen szavazattal, nem szavazat nélkül, 4 tartózkodás mellett elfogadta a Közgyűlés.
Közlekedési jelzőlámpák áramvásárlása.
A napirend 19./ pontja: Javaslat előzetes kötelezettségvállalásra a közlekedési jelzőlámpák 2016. évi áramvásárlásáról szóló szerződésének megkötése céljából
ELŐTERJESZTŐK: dr. Szeneczey Balázs, Sidó Szabolcs
ELNÖK: Főpolgármester-helyettes úr? (Nem érkezik jelzés.) Kérdés? (Senki sem jelentkezik.) Nincs. A vitát lezárom. Kétpontos előterjesztés. Van-e kérés a szavazásról? (Senki sem jelentkezik.) Nincs.
A szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalma:
A Fővárosi Közgyűlés előzetesen hozzájárulását adja, hogy a Budapesti Közlekedési Központ Zrt. csatlakozzon a Budapesti Városigazgatóság Zrt. 2016. évi közös árambeszerzési eljárásához a közlekedési jelzőlámpák üzemeltetéséhez szükséges villamos energia ellátása érdekében, azonban a BKK Zrt. által történő beszerzés nem eredményezhet többletköltséget a Fővárosi Önkormányzat számára, mint az egyetemes szolgáltatás igénybevétele esetén.
Előzetesen kötelezettséget vállal arra, hogy a közlekedési jelzőlámpák üzemeltetéséhez szükséges fedezetet biztosítja a 2016. évi költségvetésben bruttó 94.976 eFt értékben.
Határidő: a 2016. évi költségvetés tervezése
Felelős: Tarlós István
Indítsuk a gépet! (Szavazás.)
H a t á r o z a t
a Fővárosi Közgyűlés
1129/2015.(IX.2.) előzetesen hozzájárulását adja, hogy a Budapesti
Főv.Kgy.h. Közlekedési Központ Zrt. csatlakozzon a Budapesti Városigazgatóság Zrt. 2016. évi közös árambeszerzési eljárásához a közlekedési jelzőlámpák üzemeltetéséhez szükséges villamos energia ellátása érdekében, azonban a BKK Zrt. által történő beszerzés nem eredményezhet többletköltséget a Fővárosi Önkormányzat számára, mint az egyetemes szolgáltatás igénybevétele esetén.
[25
igen (75,05 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
1130/2015.(IX.2.) Előzetesen kötelezettséget vállal arra, hogy a
Főv.Kgy.h. közlekedési jelzőlámpák üzemeltetéséhez szükséges fedezetet biztosítja a 2016. évi költségvetésben bruttó 94.976 eFt értékben.
Határidő: a 2016. évi költségvetés tervezése
Felelős: Tarlós István
[25
igen (75,05 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
ELNÖK: 25 igen szavazattal, nem szavazat és tartózkodás nélkül elfogadta a Közgyűlés.
A Centrál Színház alapító okirata.
A napirend 20./ pontja: Javaslat a Centrál Színház Nonprofit Kft. alapító okiratának módosítására a Cégbíróság döntése alapján
ELŐTERJESZTŐ: Szalay-Bobrovniczky Alexandra
ELNÖK: Főpolgármester-helyettes asszony? (Szalay-Bobrovniczky Alexandra jelzi, hogy nem kíván szólni.) Van egy előterjesztői kiegészítés is. (Senki sem jelentkezik.) Nincs kérdés. Lezárom a vitát. Összesen négy pontból áll, úgy látszik, ma minden előterjesztés. Ki kér külön szavazást? (Senki sem jelentkezik.) Senki.
A szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalma:
A Fővárosi Közgyűlés Budapest Főváros Önkormányzata vagyonáról, a vagyonelemek feletti tulajdonosi jogok gyakorlásáról szóló 22/2012. (III. 14.) Főv. Kgy. rendelet 56. § (1) bekezdésében foglalt hatáskörében, a Centrál Színház Nonprofit Kft. legfőbb szerveként eljárva jóváhagyja a Centrál Színház Nonprofit Kft. alapító okiratának módosítását az előterjesztés 1. sz. melléklete szerinti tartalommal oly módon, hogy a 945/2015. (VI. 23.) Főv. Kgy. határozattal elfogadott alapító okirat módosítást kiegészíti a Fővárosi Törvényszék Cégbírósága Cg. 01-09-917900/59. sz. végzése alapján meghatározottakkal, és ennek eredményeként felkéri a főpolgármestert az előterjesztés 1. sz. mellékletét képező alapító okirat módosítás, valamint az előterjesztés 2. sz. mellékletét képező módosításokkal egységes szerkezetbe foglalt alapító okirat aláírására és kiadására.
Határidő: 30 nap
Felelős: Tarlós István
Budapest Főváros Önkormányzata vagyonáról, a vagyonelemek
feletti tulajdonosi jogok gyakorlásáról szóló 22/2012. (III. 14.) Főv. Kgy. rendelet
56. § (1) bekezdésében foglalt hatáskörében, a Centrál Színház Nonprofit Kft.
legfőbb szerveként eljárva felkéri a főpolgármestert, hogy az alapítói
döntésekről a Ptk. 3:109. § (4) bekezdése értelmében a Társaság vezető
tisztségviselőit értesítse.
Határidő: 30 nap
Felelős: Tarlós István
Budapest Főváros Önkormányzata vagyonáról, a vagyonelemek
feletti tulajdonosi jogok gyakorlásáról szóló 22/2012. (III. 14.) Főv. Kgy.
rendelet
56. § (1) bekezdésében foglalt hatáskörében, a Budapesti Sportszolgáltató
Központ Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság legfőbb szerveként
eljárva jóváhagyja a Budapesti Sportszolgáltató Központ Közhasznú Nonprofit
Korlátolt Felelősségű Társaság alapító okiratát az előterjesztői kiegészítés 8.
számú melléklete szerinti tartalommal, oly módon, hogy a 975/2015. (VI. 23.)
Főv. Kgy. határozattal elfogadott alapító okiratát az előterjesztői kiegészítés
7. számú melléklete szerint módosítja és kiegészíti a Fővárosi Törvényszék
Cégbírósága Cg. 01-09-270163/6 számú hiánypótlási végzése alapján
meghatározottakkal, és ennek eredményeként felkéri a főpolgármestert az
előterjesztői kiegészítés 7. számú mellékletét képező módosító okirat, valamint
az előterjesztői kiegészítés 8. számú mellékletét képező alapító okirat aláírására
és kiadására.
Határidő: 15 nap
Felelős: Tarlós István
Magához vonja a főpolgármesternek a "Budapest" név felvételéről és használatáról szóló 59/1994. (IX. 14.) Főv. Kgy. rendeletben meghatározott hatáskörét és engedélyezi a Budapesti Sportszolgáltató Központ Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (1052 Budapest, Városház u. 9-11.) részére a cég elnevezésében a "Budapest" név használatát határozatlan időre.
Határidő: azonnal
Felelős: Tarlós István
Indítsuk a gépet! (Szavazás.)
H a t á r o z a t
a Fővárosi Közgyűlés
1131/2015.(IX.2.) Budapest Főváros Önkormányzata vagyonáról, a
Főv.Kgy.h. vagyonelemek feletti tulajdonosi jogok gyakorlásáról szóló 22/2012. (III. 14.) Főv. Kgy. rendelet 56. § (1) bekezdésében foglalt hatáskörében, a Centrál Színház Nonprofit Kft. legfőbb szerveként eljárva jóváhagyja a Centrál Színház Nonprofit Kft. alapító okiratának módosítását az előterjesztés 1. sz. melléklete szerinti tartalommal oly módon, hogy a 945/2015. (VI. 23.) Főv. Kgy. határozattal elfogadott alapító okirat módosítást kiegészíti a Fővárosi Törvényszék Cégbírósága Cg. 01-09-917900/59. sz. végzése alapján meghatározottakkal, és ennek eredményeként felkéri a főpolgármestert az előterjesztés 1. sz. mellékletét képező alapító okirat módosítás, valamint az előterjesztés 2. sz. mellékletét képező módosításokkal egységes szerkezetbe foglalt alapító okirat aláírására és kiadására.
Határidő: 30 nap
Felelős: Tarlós István
[28
igen (86,65 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
1132/2015.(IX.2.) Budapest Főváros Önkormányzata vagyonáról, a
Főv.Kgy.h. vagyonelemek feletti tulajdonosi jogok gyakorlásáról szóló 22/2012. (III. 14.) Főv. Kgy. rendelet 56. § (1) bekezdésében foglalt hatáskörében, a Centrál Színház Nonprofit Kft. legfőbb szerveként eljárva felkéri a főpolgármestert, hogy az alapítói döntésekről a Ptk. 3:109. § (4) bekezdése értelmében a Társaság vezető tisztségviselőit értesítse.
Határidő: 30 nap
Felelős: Tarlós István
[28
igen (86,65 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
1133/2015.(IX.2.) Budapest Főváros Önkormányzata vagyonáról, a
Főv.Kgy.h. vagyonelemek
feletti tulajdonosi jogok gyakorlásáról szóló 22/2012. (III. 14.) Főv. Kgy.
rendelet 56. § (1) bekezdésében foglalt hatáskörében, a Budapesti
Sportszolgáltató Központ Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság
legfőbb szerveként eljárva jóváhagyja a Budapesti Sportszolgáltató Központ
Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság alapító okiratát az
előterjesztői kiegészítés 8. számú melléklete szerinti tartalommal, oly módon,
hogy a 975/2015.
(VI. 23.) Főv. Kgy. határozattal elfogadott alapító okiratát az előterjesztői
kiegészítés 7. számú melléklete szerint módosítja és kiegészíti a Fővárosi
Törvényszék Cégbírósága Cg. 01-09-270163/6 számú hiánypótlási végzése alapján
meghatározottakkal, és ennek eredményeként felkéri a főpolgármestert az
előterjesztői kiegészítés 7. számú mellékletét képező módosító okirat, valamint
az előterjesztői kiegészítés
8. számú mellékletét képező alapító okirat aláírására és kiadására.
Határidő: 15 nap
Felelős: Tarlós István
[28
igen (86,65 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
1134/2015.(IX.2.) Magához vonja a főpolgármesternek a "Budapest"
Főv.Kgy.h. név felvételéről és használatáról szóló 59/1994. (IX. 14.) Főv. Kgy. rendeletben meghatározott hatáskörét és engedélyezi a Budapesti Sportszolgáltató Központ Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (1052 Budapest, Városház u. 9-11.) részére a cég elnevezésében a "Budapest" név használatát határozatlan időre.
Határidő: azonnal
Felelős: Tarlós István
[28
igen (86,65 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
ELNÖK: 28 igen szavazattal, nem szavazat és tartózkodás nélkül elfogadta a Közgyűlés.
Zárt ülést kell, hogy kérjek a következő három napirendhez. (A zárt ülésen részvételre nem jogosultak elhagyják az üléstermet.)
(A Fővárosi Közgyűlés zárt ülésen folytatja munkáját.
Az ülésen elhangzottakat külön jegyzőkönyv rögzíti.)
ELNÖK: A Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány beszámolója következik.
A napirend 24./ pontja: Javaslat a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány 2014. évi beszámolójának jóváhagyására és támogatásával kapcsolatos elszámolásának elfogadására
ELŐTERJESZTŐ: dr. Bagdy Gábor
HOZZÁSZÓLÓ: Tokody Marcell
ELNÖK: Főpolgármester-helyettes úr? (Jelzésre:) Nincs kiegészítés.
Tokody Marcell képviselő úr!
TOKODY MARCELL (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, főpolgármester úr. Érdeklődni szeretnék a költségek tekintetében. Látjuk a melléklet 637. és 644. sorai között a közös költséget, összességében 5 708 296 forintot, de külön szerepel például itt karbantartási díj is. Azt szeretném kérdezni, hogy ez a közös költség, amit ők fizetnek, mit tartalmaz, milyen költségtípusok vannak benne, hiszen meglehetősen soknak tűnik egy havi szinten közel félmillió forintos közös költség. Köszönöm.
ELŐTERJESZTŐ: A beszámoló ilyen részleteit nem ismerem, képviselő úr; ha gondolja, akkor a kuratórium elnök asszonyát megkérhetjük, hogy válaszoljon, vagy írásban adok választ a kérdésére.
TOKODY MARCELL (Jobbik): Köszönöm szépen, az írásban megküldött válasz lehetőségét elfogadom és tisztelettel várom. Köszönöm.
ELŐTERJESZTŐ: Örömmel küldjük.
ELNÖK: Három pontból áll az előterjesztés. Kíván-e külön szavazni valaki? (Nincs jelentkező.) Nem.
A szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalma:
A Fővárosi Közgyűlés az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény és egyes kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2006. évi LXV. törvény 1. § (2) bekezdés e) pontja alapján tudomásul veszi a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány Kuratóriuma által elfogadott Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány 2014. évi közhasznú egyszerűsített éves beszámolójában foglaltakat az előterjesztés 1. számú melléklete szerinti tartalommal.
Elfogadja a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány által benyújtott szakmai beszámolót és elszámolást az előterjesztés 4-6. sz. mellékleteiben foglalt tartalommal. Felkéri a főpolgármestert, hogy a döntésről tájékoztassa a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány Kuratóriumának elnökét.
Határidő: 30 nap
Felelős: Tarlós István
Felkéri a főpolgármestert, hogy a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány 2014. évi tevékenysége legfontosabb adatainak a Fővárosi Közlönyben történő nyilvánosságra hozataláról gondoskodjon.
Határidő: 60 nap
Felelős: Tarlós István
Indítsuk a gépet, szavazzunk! (Szavazás.)
H a t á r o z a t
a Fővárosi Közgyűlés
1149/2015.(IX.2.) az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII.
Főv.Kgy.h. törvény és egyes kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2006. évi LXV. törvény 1. § (2) bekezdés e) pontja alapján tudomásul veszi a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány Kuratóriuma által elfogadott Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány 2014. évi közhasznú egyszerűsített éves beszámolójában foglaltakat az előterjesztés 1. számú melléklete szerinti tartalommal.
[21
igen (80,02 %), 1 ellenszavazat (0 %),
9 tartózkodás (18,66 %)]
1150/2015.(IX.2.) Elfogadja a Budapesti Vállalkozásfejlesztési
Főv.Kgy.h. Közalapítvány által benyújtott szakmai beszámolót és elszámolást az előterjesztés 4-6. sz. mellékleteiben foglalt tartalommal. Felkéri a főpolgármestert, hogy a döntésről tájékoztassa a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány Kuratóriumának elnökét.
Határidő: 30 nap
Felelős: Tarlós István
[21
igen (80,02 %), 1 ellenszavazat (0 %),
9 tartózkodás (18,66 %)]
1151/2015.(IX.2.) Felkéri a főpolgármestert, hogy a Budapesti
Főv.Kgy.h. Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány 2014. évi tevékenysége legfontosabb adatainak a Fővárosi Közlönyben történő nyilvánosságra hozataláról gondoskodjon.
Határidő: 60 nap
Felelős: Tarlós István
[21
igen (80,02 %), 1 ellenszavazat (0 %),
9 tartózkodás (18,66 %)]
ELNÖK: 21 igen szavazattal, 1 nem ellenében és 9 tartózkodás mellett elfogadta a Közgyűlés.
A Horizont 2020 közúti projektek fenntarthatósági hatásvizsgálata módszertanának kidolgozása című projektben való részvételről szóló előterjesztés következik.
A napirend 25./ pontja: Javaslat a Fővárosi Önkormányzat részvételére a Horizont 2020 a "közúti projektek fenntarthatósági hatásvizsgálat egységes módszertanának kidolgozása (Sustainable Impact Assessment Methodology for road projects-SIAM)" című projektben
ELŐTERJESZTŐ: dr. Szeneczey Balázs
ELNÖK: Főpolgármester-helyettes úr? (Jelzésre:) Nincs kiegészítés. Kérdés, javaslat nincs. A vitát lezárom.
A szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalma:
A Fővárosi Közgyűlés jóváhagyja a Horizont 2020 MG. 8.4b-2015 jelű "Intelligens kormányzás, hálózati rugalmasság és infrastrukturális innováció modern átadása" c. kiírásra benyújtandó SIAM c. pályázat benyújtását. Felkéri a főpolgármestert, hogy gondoskodjon a benyújtáshoz szükséges dokumentumok előkészítéséről és megküldéséről a vezető partner részére.
Határidő: 2015. október 15.
Felelős: Tarlós István
Felkéri a főpolgármestert, hogy a pályázat pozitív elbírálása esetén az Európai Bizottság és a vezető partner között kötött támogatási szerződés megkötésekor ismételten készítsen előterjesztést a támogatási szerződés részét képező csatlakozási formanyomtatvány jóváhagyása érdekében.
Határidő: 2016. július 30.
Felelős: Tarlós István
Indítsuk a gépet, szavazzunk! (Szavazás.)
H a t á r o z a t
a Fővárosi Közgyűlés
1152/2015.(IX.2.) jóváhagyja a Horizont 2020 MG. 8.4b-2015 jelű
Főv.Kgy.h. "Intelligens kormányzás, hálózati rugalmasság és infrastrukturális innováció modern átadása" c. kiírásra benyújtandó SIAM c. pályázat benyújtását. Felkéri a főpolgármestert, hogy gondoskodjon a benyújtáshoz szükséges dokumentumok előkészítéséről és megküldéséről a vezető partner részére.
Határidő: 2015. október 15.
Felelős: Tarlós István
[31
igen (98,68 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
1153/2015.(IX.2.) Felkéri a főpolgármestert, hogy a pályázat pozitív
Főv.Kgy.h. elbírálása esetén az Európai Bizottság és a vezető partner között kötött támogatási szerződés megkötésekor ismételten készítsen előterjesztést a támogatási szerződés részét képező csatlakozási formanyomtatvány jóváhagyása érdekében.
Határidő: 2016. július 30.
Felelős: Tarlós István
[31
igen (98,68 %), 0 ellenszavazat,
0 tartózkodás]
ELNÖK: 31 egyhangú igen szavazattal elfogadta a Közgyűlés.
A Menekültügyi Migrációs és Integrációs Alapra beadott pályázathoz való csatlakozás.
A napirend 26./ pontja: Javaslat a Nemzetközi Migrációs Szervezet által a Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alapra beadott pályázathoz való csatlakozásra
ELŐTERJESZTŐ: dr. Szeneczey Balázs
ELNÖK: Főpolgármester-helyettes úr? (Jelzésre:) Nincs kiegészítése; nem látok kérdezőt sem.
A szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalma:
A Fővárosi Közgyűlés tudomásul veszi a "Migránsok a városban: helyi integrációs szolgáltatások fejlesztése Budapesten" című projekt International Organization for Migration által történő benyújtását a Belügyminisztérium Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alapjának 2.3.2. jelű kiírására, illetőleg jóváhagyja a 2015. augusztus 6-án kelt támogató nyilatkozatot és Budapest Főváros Önkormányzatának partnerségi részvételét a projekt megvalósításában.
Határidő: azonnal
Felelős: Tarlós István
Jóváhagyja, megköti az előterjesztés 2. sz. mellékleteként csatolt partnerségi megállapodást és felkéri a főpolgármestert annak aláírására.
Határidő: 2015. október 1.
Felelős: Tarlós István
Indítsuk a gépet, szavazzunk! (Szavazás.)
H a t á r o z a t
a Fővárosi Közgyűlés
1154/2015.(IX.2.) tudomásul veszi a "Migránsok a városban: helyi
Főv.Kgy.h. integrációs szolgáltatások fejlesztése Budapesten" című projekt International Organization for Migration által történő benyújtását a Belügyminisztérium Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alapjának 2.3.2. jelű kiírására, illetőleg jóváhagyja a 2015. augusztus 6-án kelt támogató nyilatkozatot és Budapest Főváros Önkormányzatának partnerségi részvételét a projekt megvalósításában.
Határidő: azonnal
Felelős: Tarlós István
[29
igen (98,68 %), 1 ellenszavazat (0 %),
0 tartózkodás]
1155/2015.(IX.2.) Jóváhagyja, megköti az előterjesztés 2. sz.
Főv.Kgy.h. mellékleteként csatolt partnerségi megállapodást és felkéri a főpolgármestert annak aláírására.
Határidő: 2015. október 1.
Felelős: Tarlós István
[29
igen (98,68 %), 1 ellenszavazat (0 %),
0 tartózkodás]
ELNÖK: 29 igen szavazattal, 1 nem ellenében és tartózkodás nélkül elfogadta a Közgyűlés.
A lejárt határidejű határozatok következnek.
A napirend 27./ pontja: Jelentés lejárt határidejű közgyűlési határozatok végrehajtásáról
ELŐTERJESZTŐ: Sárádi Kálmánné dr.
ELŐTERJESZTŐ: Köszönöm, nincs kiegészítésem.
ELNÖK: Nem látok hozzászólót.
A szavazásra feltett döntési javaslat pontos tartalma:
A Fővárosi Közgyűlés a lejárt határidejű közgyűlési határozatokról szóló jelentést - figyelemmel a …-…/2015. (IX. 2.) Főv. Kgy. határozatokban foglaltakra - elfogadja.
A 2070/2000. (X. 26.) határozatot hatályon kívül helyezi;
- a 185/2010. (II. 15.) határozatot hatályon kívül helyezi;
- a 4145/2011. (XII. 21.) határozatot hatályon kívül helyezi;
- az 565/2013. (IV. 9.) határozatot hatályon kívül helyezi;
- a 2332/2013. (XII. 11.) határozatot hatályon kívül helyezi;
- az 1054/2014. (VI. 30.) határozatot hatályon kívül helyezi;
- az 1346/2014. (XI. 26.) határozatot hatályon kívül helyezi.
A 2311/2013. (XII. 11.) határozat végrehajtási határidejét 2015. december 31-re módosítja;
- a 48/2014. (I. 29.) határozat végrehajtási határidejét "a támogatási szerződés megkötéséig"-re módosítja;
- a 445/2014. (IV. 30.) határozat végrehajtási határidejét 2016. május 15-re módosítja;
- az 561/2014. (IV. 30.) határozat végrehajtási határidejét 2015. december 31-re módosítja;
- a 821/2014. (IV. 30.) határozat végrehajtási határidejét 2015. december 31-re módosítja;
- az 1030-1031/2014 (VI. 30.) határozatok végrehajtási határidejét 2015. november 30-ra módosítja;
- az 1151/2014. (VI. 30.) határozat végrehajtási határidejét 2015. október 31-re módosítja;
- a 271/2015. (III. 23.) határozat végrehajtási határidejét 2015. december 31-re módosítja.
Indítsuk a gépet, szavazzunk! (Szavazás.)
H a t á r o z a t
a Fővárosi Közgyűlés
1156/2015.(IX.2.) a lejárt határidejű közgyűlési határozatokról szóló
Főv.Kgy.h. jelentést -
figyelemmel az 1157-1158/2015.
(IX. 2.) Főv. Kgy. határozatokban foglaltakra - elfogadja.
[22
igen (80,02 %), 0 ellenszavazat,
9 tartózkodás (18,66 %)]
1157/2015.(IX.2.) A 2070/2000. (X. 26.) határozatot hatályon kívül
Főv.Kgy.h. helyezi;
- a 185/2010. (II. 15.) határozatot hatályon kívül helyezi;
- a 4145/2011. (XII. 21.) határozatot hatályon kívül helyezi;
- az 565/2013. (IV. 9.) határozatot hatályon kívül helyezi;
- a 2332/2013. (XII. 11.) határozatot hatályon kívül helyezi;
- az 1054/2014. (VI. 30.) határozatot hatályon kívül helyezi;
- az 1346/2014. (XI. 26.) határozatot hatályon kívül helyezi.
[22
igen (80,02 %), 0 ellenszavazat,
9 tartózkodás (18,66 %)]
1158/2015.(IX.2.) A 2311/2013. (XII. 11.) határozat végrehajtási
Főv.Kgy.h. határidejét 2015. december 31-re módosítja;
- a 48/2014. (I. 29.) határozat végrehajtási határidejét "a támogatási szerződés megkötéséig"-re módosítja;
- a 445/2014. (IV. 30.) határozat végrehajtási határidejét 2016. május 15-re módosítja;
- az 561/2014. (IV. 30.) határozat végrehajtási határidejét 2015. december 31-re módosítja;
- a 821/2014. (IV. 30.) határozat végrehajtási határidejét 2015. december 31-re módosítja;
- az 1030-1031/2014 (VI. 30.) határozatok végrehajtási határidejét 2015. november 30-ra módosítja;
- az 1151/2014. (VI. 30.) határozat végrehajtási határidejét 2015. október 31-re módosítja;
- a 271/2015. (III. 23.) határozat végrehajtási határidejét 2015. december 31-re módosítja.
[22
igen (80,02 %), 0 ellenszavazat,
9 tartózkodás (18,66 %)]
ELNÖK: 22 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül és 9 tartózkodás mellett elfogadta a Közgyűlés.
Köszönöm a munkájukat. Még egy közgyűlés lesz szeptember végén, mindenki megkapja az értesítést erről.
(Az ülés végének időpontja: 11 óra 15 perc.)
Kelt a Fővárosi Közgyűlés 2015. szeptember 2-i ülésén.
( Sárádi Kálmánné dr. ) |
( Tarlós István ) |
főjegyző |
főpolgármester |
Melléklet: előterjesztések
TARTALOMJEGYZÉK
a Fővárosi Közgyűlés 2015. szeptember 2-i ülésének jegyzőkönyvéhez
Napirend Oldal
1. Javaslat munkavállalói küldött megválasztására az FKF Nonprofit Zrt. felügyelőbizottságába 15 - 17
2. Javaslat a Magyar Református Szeretetszolgálat Alapítvány támogatására 17 - 20
3. Javaslat Budapest főváros csatlakozására a GDCO várostervezési és fejlesztési világszervezethez 21 - 22
4. Tájékoztató a tranzitzónák (ideiglenes szociális létesítmények) kialakításával és működésével összefüggésben megtett intézkedésekről, és javaslat a feladattal összefüggésben felmerült többletköltségek biztosítására 22 - 64
5. Javaslat a 2014. évi "847402 Bűnmegelőzési keret" terhére nyújtott támogatások beszámolójának elfogadására 65 - 70
6. Javaslat a Budapest Főváros Önkormányzata és a Budapest Főváros Kormányhivatala közötti együttműködési, továbbá helyiségre és tárgyi eszközökre vonatkozó ingyenes használati megállapodás jóváhagyására 71 - 72
7. Javaslat a XVI. kerületi Önkormányzat közigazgatási területén lévő egyes helyi jelentőségű közparkok tulajdonjogának átruházására 72 - 75
8. Javaslat a BFVK Zrt. 2015. évi éves szerződésének 2. számú módosítására 75 - 82
9. Javaslat a Helyi Adók Információs Rendszere (HAIR) 2016. évi üzemeltetése fedezetének biztosítására 83 - 85
10. Budapest VI. kerület, Rippl Rónai utca 22-26. szám alatti ingatlan meghatározott részének alkalmi célú igénybevétele filmforgatás céljára 85 - 89
11. Javaslat a "Budapest főváros közigazgatási területén a közterületek azon részének kijelöléséről, ahol az életvitelszerűen megvalósuló közterületi tartózkodás jogellenesnek minősül" című 77/2013. (XII. 3.) Főv. Kgy. rendelet módosítására 89 - 90
12. Javaslat a Cséry-telepre vonatkozó kárelhárítási és rekultivációs terv elkészítéséhez szükséges döntések meghozatalára 91 - 99
13. Javaslat a 2015. július 8-i viharkárhoz kapcsolódó vis maior támogatás igénylésére 99 - 102
14. Javaslat a Budapest főváros építészeti örökségének fővárosi helyi védelméről szóló 37/2013. (V. 10.) Főv. Kgy. rendelet módosítására 102 - 105
15. Javaslat partnerségi megállapodás megkötésére Budapest Főváros Önkormányzata és a Climate-KIC szervezet között, valamint konzorciumi megállapodás megkötésére a Climate-KIC SOLSUN c. projekthez kapcsolódóan 105 - 113
16. Javaslat a BFVT Kft. 2015. évi éves közszolgáltatási szerződésének 1. sz. módosítására 113 - 116
17. Javaslat "A fővárosi házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési rendszer kialakítása" című projekt támogatási szerződésének 6. sz. módosítására 116 - 122
18. Javaslat a "Hulladék lerakástól történő eltérítéshez szükséges eszközök beszerzése - a fővárosi hulladékgazdálkodási rendszer eszközparkjának fejlesztése és informatikai korszerűsítése" című projekt támogatási szerződésének 2. sz. módosítására 123 - 128
19. Javaslat előzetes kötelezettségvállalásra a közlekedési jelzőlámpák 2016. évi áramvásárlásáról szóló szerződésének megkötése céljából 128 - 130
20. Javaslat a Centrál Színház Nonprofit Kft. alapító okiratának módosítására a Cégbíróság döntése alapján 130 - 136
21. Javaslat a Fővárosi Önkormányzat intézményvezetői személyi kérdéseivel kapcsolatos döntések meghozatalára ZÁRT
22. Javaslat a "Pénzügyi tanácsadó szolgáltatások ellátása" tárgyú uniós eljárási rend szerinti nyílt közbeszerzési eljárás indításának jóváhagyására ZÁRT
23. Javaslat kulturális nonprofit kft. ügyvezetőjének munkavégzésre irányuló további jogviszonyaival kapcsolatos döntésre ZÁRT
24. Javaslat a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány 2014. évi beszámolójának jóváhagyására és támogatásával kapcsolatos elszámolásának elfogadására 136 - 140
25. Javaslat a Fővárosi Önkormányzat részvételére a Horizont 2020 a "közúti projektek fenntarthatósági hatásvizsgálat egységes módszertanának kidolgozása (Sustainable Impact Assessment Methodology for road projects-SIAM)" című projektben 140 - 142
26. Javaslat a Nemzetközi Migrációs Szervezet által a Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alapra beadott pályázathoz való csatlakozásra 142 - 144
27. Jelentés lejárt határidejű közgyűlési határozatok végrehajtásáról 144 - 148